אנה, אלזה והמיניונים דוחפים לילדי ישראל שלגונים וממתקים

באיחוד האירופי התחייבו היצרניות להימנע ממיתוג מוצרים לא בריאים בדמויות אהובות ומוכרות, אך חברות המזון בישראל משלמות מאות אלפי שקלים עבור זיכיון לשימוש במותגי ילדים ■ 70% מההורים אמרו כי הלחץ של ילדיהם לרכוש מוצרי מזון ממותגים מאוד משפיע עליהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: /אי־פי

טריק שיווקי של חברות המזון גורם להורים רבים לרכוש לילדיהם מוצרי מזון לא־בריאים: שלגונים, ממתקים וחטיפים ועוד מוצרים שבריאותם מוטלת בספק ממותגים בדמויות מוכרות ואהובות על הילדים, המלווים במתנה קטנה ("הפתעה") המצורפת לאריזות.

חברות המזון באיחוד האירופי התחייבו להימנע משיווק מוצרים לא־בריאים לילדים מתחת גיל 12, ובכלל זה גם צירוף צעצועים או מתנות למוצרי מזון. אולם בישראל חברות מזון אינן בוחלות במיתוג מוצרים לילדים בדמויות אהובות ומוכרות, וכן במשיכת ילדים למוצרים על ידי הוספת צעצוע או מתנה.

לעתים תכופות משלבות חברות המזון ידיים עם זכייני סדרות וסרטים מצוירים, מעצבות מוצרים בדמות כוכבי תוכניות ילדים ומצרפות אליהם מתנות כדי להגביר את כוח המשיכה שלהם על ילדים.

הזיכיון לשימוש במותג מוכר עולה לחברות המזון מאות אלפי שקלים. לכך נוספות העלויות בגין ייצור הצעצוע או המתנה הקטנה שמצורפת למוצר. אולם הנכונות שלהן לשלם סכומי כסף גבוהים נובעת מכך שהטריק עובד.

לפי סקר של מכון פאנלס שהוכן עבור התוכנית "על המשמר" בהנחיית לינוי בר־גפן, 71% מההורים לילדים קטנים הצהירו כי ילדיהם מעדיפים מוצרי מזון שמצורפת אליהם מתנה. רק 8% מההורים אמרו כי לילדיהם אין העדפה למוצרים עם מתנה. פרק הפתיחה של התוכנית, שיעסוק ברגולציה על שיווק מזון לא־בריא לילדים, ישודר מחר בכאן 11.

לפי הסקר, 70% מההורים הודו כי הם מושפעים באופן ניכר מההעדפה של ילדיהם למזון ממותג, והיתר טענו כי העדפות אלו משפיעות עליהם במידה מועטה או לא משפיעות כלל. יותר מ–50% מההורים אמרו כי פרסומות גורמות לילדיהם לרצות מוצרי מזון מסוימים במידה רבה.

"ילדים תמיד יעדיפו מוצר ממותג עם מתנה"

כ–61% מההורים הסכימו שחקיקה שתתיר צירוף מתנות ממותגות למוצרי מזון בריאים בלבד היתה מקלה עליהם לרכוש מוצרים בריאים. כ–42% הסכימו שהיה להם קל יותר לרכוש לילדיהם מוצרי מזון בריאים אם החוק היה אוסר לחלוטין על צירוף מתנות למוצרי מזון, וכן אוסר על פרסום מוצרי מזון באמצעות דמויות מצוירות מסרטים או סדרות לילדים.

לדברי בכיר בחברת מזון גדולה, "בשיווק יש כלל בסיסי: ככל שהמוצרים יהיו יותר ממותגים ויכילו יותר הפתעות — הילדים יעדיפו אותם. הרי ברור שזה יוביל את הילדים לקנות את המוצר או ישכנע את ההורים לקנות אותו בעצמם. שני הצדדים מרוויחים מכך — חברת המזון והחברה שמחזיקה בזיכיון המותג, כמו דיסני וחברות אחרות".

בישראל, הוועדה לבחינת הגבלת פרסום מזון מזיק לילדים ובני נוער עדיין לא הגישה את המלצותיה, אך במדינות אחרות כבר יש הגבלות על חברות המזון.

כך למשל, הקוד הוולונטרי באיחוד האירופי אוסר על שיווק מוצרי מזון לא־בריאים לילדים מתחת גיל 12. בנוסף, אסור לשווק מזון משום סוג בתוך בתי ספר; בבריטניה אסור לקדם מכירות באמצעות צירוף מתנה למוצרים המיועדים לילדי גן ובתי ספר יסודיים; אסור לעודד רכישת מוצרי מזון על ידי פרסום שמדגיש את המתנה המצורפת למוצר; יש ליידע את הצרכנים אם המתנה המצורפת ניתנת לרכישה גם בנפרד ממוצר המזון; ובאירלנד אסור לקדם מכירות באמצעות צירוף מתנה למוצרי מזון לא־בריאים בפרסומות לילדים עד גיל 13.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker