חלב מועשר לכאורה: תנובה שוב תשלם כי הטעתה צרכנים

ביהמ"ש אישר הסדר פשרה שלפיו תתרום החברה מוצרים ב-1.5 מיליון שקל, לאחר שמכרה חלב "מועשר בוויטמין די", שלמעשה היה חלב רגיל

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאית של תנובה
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

אחרי שתרמה מוצרים בשווי מיליון שקל בגלל עובש במעדנים, תנובה תחויב לתרום מיליון וחצי שקל נוספים בגין הטעייה צרכנית. בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה בהמשך לתביעה ייצוגית שהוגשה נגד תנובה, בטענה כי החברה הטעתה לכאורה צרכנים להאמין שחלב שלה מועשר בוויטמינים אף שהוא היה זהה לחלב הרגיל שלה. כך, החברה מכרה "משקה חלב מועשר בסידן וויטמין D אחוז אחד שומן", כאשר עד פברואר 2014 כמות הוויטמין D במוצר היתה זהה לכמות המוספת לחלב 1% הרגיל.

לפי ההסדר, בתוך תקופה שלא תעלה על שנה וחצי תנובה תצטרך לתרום מוצרים בשווי מיליון וחצי שקלים. המוצרים ייתרמו לארגון "לתת" לפי רשימה שהארגון יערוך, כאשר במידת האפשר לפחות שליש מהמוצרים יהיו מפוקחים. סכום ההסדר נמוך משמעותית מסכום התביעה, שעמד על 51 מיליון שקל. עוד הוחלט כי התובעת המייצגת תקבל סכום של 40 אלף שקל, ולעורכי  דינה, אמיר ישראלי ושלומי כהן, ישולם שכר טרחה בסך 260 אלף שקל.

לאחרונה אישר המשפט המחוזי הסדר פשרה במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה נגד תנובה בקשר להצטברות מקרים שבהם נמצא עובש על פני המוצר בגביעי מעדן החלב YOLO, אף שתאריך תוקפו של המוצר טרם חלף. לפי ההסדר שהושג, על תנובה לתרום מוצרי חלב לנזקקים בשווי 912 אלף שקל - גם כאן, באמצעות עמותת "לתת".

זאת אינה הפעם הראשונה שתנובה חוייבה לתרום מוצרים בשל הטעיית צרכנים. ב-2015 התקבל הסדר פשרה בתובענה ייצוגית בנוגע לשימוש מטעה במילה שוקולד במעדנים בטעם שוקולד של החברה. 

האירועים האחרונים מוצאים את תנובה בתקופה של ירידה נמשכת בנתח השוק שלה. רק באחרונה ירד נתח השוק של החברה בשוק החלב לראשונה מתחת לרף ה-50%. בנוסף, תנובה מתמודדת עם עליית מחיר המטרה, שלדברי מנכ"ל החברה צפוי להשפיע על הרווח השנתי שלה, בסכום של 80 מיליון שקל לפחות.

מנכ"ל תנובה, אייל מליס, אמר באחרונה ל-TheMarker כי ייתכן שנתח השוק של תנובה ימשיך להיות נמוך מ-50%, וכי גם אם תנובה לא תעלה רשמית מחירים - כמות המבצעים שהיא מציעה צפויה להצטמצם משמעותית, כך שהמחיר האפקטיבי של מוצריה יעלה.  זאת משום שבחברה החליטו להתמקד ברווחיות של החברה, ולא בנתח השוק שלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker