בלעדי

הציבור יחכה - החברות ירוויחו: סימון מוצרי מזון מזיקים יידחה

משרד הבריאות הצהיר שהתקנות המחייבות סימון של מוצרים עתירי מלח, שומן רווי וסוכר במדבקה אדומה ייכנסו לתוקף בינואר 2018 – אך כעת הוא מודה שיהיה עיכוב ביישומן ■ גם ההגבלות על פרסום מזון מזיק לילדים ייתעכבו

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שר הבריאות, יעקב ליצמן
שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: מוטי מילרוד
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מתי נזכה לדעת אם המזון שאנחנו קונים בסופר אינו בריא? בניגוד להצהרות קודמות של משרד הבריאות, תקנות סימון מזון מזיק לא ייכנסו לתוקף בינואר 2018 — כך הודה היום (ג') משרד הבריאות בתגובה לפניית TheMarker. התקנות יחייבו את יצרני ויבואני המזון לסמן באדום מוצרים עתירים בסוכר, שומן רווי או נתרן.

מתגובת משרד הבריאות עולה כי לא רק שהתקנות לא ייכנסו לתוקף בתחילת השנה הבאה, אלא שבמשרד גם לא מוכנים להתחייב כי הן יונחו על שולחן הכנסת עד ינואר 2018. המשרד מסר כי "תקנות סימון המזון נמצאות כרגע במשרד המשפטים לניסוח סופי, ואנו מניחים כי יונחו על שולחן ועדת העבודה, הרווחה והבריאות במהלך מושב החורף הקרוב. אנו מניחים כי יהיה עיכוב מסוים בכניסה לתוקף, והדברים יידונו במסגרת הוועדה".

מושב החורף של הכנסת מתחיל בסוף אוקטובר ונמשך עד אמצע מארס. לאור הצפי להתנגדות רבה לתקנות מצד יבואנים ומשרדי ממשלה, הדיונים סביב התקנות בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות צפויים להימשך כמה חודשים. לאחר מכן צפויים היצרנים והיבואנים לקבל כמה חודשים נוספים להיערכות. משכך, סביר להניח כי הצרכן הישראלי לא יזכה לראות סימון על המוצרים בקרוב.

משרדי הממשלה מצדדים ביבואני המזון

סימוני משרד הבריאות למזון לא בריא
סימוני משרד הבריאותצילום: דוברות משרד הבריאות

מסקנות הוועדה להסדרת תזונה בריאה של משרד הבריאות פורסמו כבר בסוף 2016, כשהחלק המחייב סימן של מוצרים עתירי מלח, שומן רווי וסוכר היה אמור להיכנס לתוקף בינואר 2018. ואולם מאז יישום מסקנות הוועדה מתעכב, בין השאר לאור העובדה שמשרדי הכלכלה, המשפטים והאוצר יישרו קו עם יבואני המזון, והתנגדו לסימון המוצרים במתכונת הנוכחית.

בחודשים האחרונים אמרו שר הבריאות, יעקב ליצמן, ובכירי משרדו כי סימון מזון מזיק על גבי אריזות יתחיל בינואר 2018 כמתוכנן. בתחילת ספטמבר אמר ליצמן: "אנחנו הולכים לבצע את המהלך בתחילת 2018, כפי שתוכנן מהרגע הראשון, ולהציב את המדבקות האדומות והירוקות על גבי האוכל. לא יעזור לאף אחד". אתמול מסר דוברו של ליצמן כי "כמו שאמר השר, משרד הבריאות מתכוון להחיל את התקנות כמו שדיברנו. אם יהיה שינוי הוא יהיה טכני — חודש לפה, חודש לשם".

בתוך כך, התברר כי עדיין לא הסתיים הליך קביעת הקריטריונים להגדרת מוצרים שיורשו לקבל סימן ירוק הניתן למוצרים בריאים, שהיה אמור להסתיים עד אוגוסט. ממשרד הבריאות מסרו בנושא כי "הסימון הירוק יוגדר בנוהלי המשרד, בהתאם לקריטריונים שייקבעו על ידי ועדה מדעית חיצונית שתייעץ למשרד. ועדה זאת עובדת כעת, ובכוונתה לסיים את ניסוח ההגדרות לתו ירוק עד סוף נובמבר".

גם ההגבלות על פרסום מזון מזיק לילדים צפויות להתעכב. מסקנות הוועדה להסדרת תזונה בריאה קבעו כי מלבד חובת הסימון, יש להגביל פרסום של מזון מזיק לילדים ובני נוער עד גיל 16 באמצעי מדיה שונים — כמו טלוויזיה, שלטי חוצות ותוכן שיווקי.

כבר בינואר מינה משרד הבריאות ועדה שתעסוק בנושא. ואולם המועד שבו היתה אמורה הוועדה להציג את מסקנותיה, אפריל 2017, חלף מבלי שזו נפגשה אפילו פעם אחת. ביולי מינה המשרד ועדה נוספת לדון בנושא, שנפגשה כמה פעמים והיתה אמורה להגיש את מסקנותיה עד אוקטובר.

אתמול נמסר ממשרד הבריאות, בהמשך לפניית TheMarker, כי "עבודת הוועדה צפויה להימשך מעבר לתאריך המופיע בכתב המינוי. כשיהיו המלצות — הן יפורסמו לציבור".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, אמר על תגובת משרד הבריאות: "מדובר בעוד פעולת חבלה של בעלי הון ולוביסטים מטעמם כנגד אינטרס בריאות הציבור. במצב הדברים הנוכחי הייתי מתפלא אם היתה מתקבלת תוצאה אחרת. אין מנוס מעריכת רפורמה עמוקה במערכת קבלת ההחלטות בדמוקרטיה הישראלית, כולל בענף הלובינג הריכוזי שלנו, על מנת להחזיר את האינטרס הציבורי הברור למרכז הבמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker