תוכנית כחלון: נטו תינוקות? נטו יחסי ציבור

יומיים לאחר פרסום נתונים מאכזבים אודות מחירי הדיור - שר האוצר מיהר להכריז בחגיגיות על ביטול מכסים למוצרי תינוקות, אף שהצו טרם נחתם ■ על אף שביטול מכסים הוא מבורך, מידת ההשפעה של המהלך על זוגות צעירים תהיה זניחה והוא ייחתם כהוראת שעה עד לסוף 2018 בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: עופר וקנין

הודעת שר האוצר על התוכנית - שכבר זכתה לכינוי נטו תינוקות, ושבמסגרתה יבוטלו מכסים על מוצרים נבחרים לתינוקות ועל משקפי ראייה ועדשות - הגיעה, במקרה או שלא במקרה, יומיים אחרי פרסום נתונים מאכזבים על מחירי הדיור. לאור העובדה שזוג צעיר ממוצע מוציא הרבה יותר על דיור מאשר על מוצצים ובקבוקים, ספק אם אפשר להגיד שהתוכנית החדשה של כחלון היא זו שתעזור להם לסגור את החודש.

רק באחרונה פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ניתוח מיוחד של מצבן הכלכלי של משפחות עם שני ילדים או יותר מתחת לגיל 6. נתוני האחזקה בדירות שבסקר הדגישו את מצוקת הדיור של המשפחות בישראל, והעידו שהסיכוי שאלו יחזיקו דירה בבעלותם קטן ככל שיש להם יותר ילדים קטנים. ב-2015 היה שיעור הבעלות על דירה בקרב משקי בית עם שני ילדים או יותר עד גיל שש 63% - 4.6% פחות מכלל האוכלוסייה ו-5.9% פחות מכלל משקי הבית עם ילדים.

על ההיקפים הלא גדולים של הבשורה האחרונה מבית שר האוצר, ומידת ההשפעה המועטה הצפויה שלה על זוגות צעירים, אפשר ללמוד מהסכום הזעום שהיא הולכת לעלות למדינה – 44 מיליון שקל בלבד, זה מה שהמדינה תפסיד בשנה מביטול המכסים על משקפי ראייה והמוצרים המדוברים לתינוקות.

כל זה לא הפריע למשרדו של כחלון למהר להודיע לתקשורת על התוכנית, עוד לפני שנחתם הצו להורדת המכסים. רשות המיסים פרסמה היום שימוע בנושא, שיימשך עד 26 באוקטובר, ואחריו צפויים להיחתם הצווים. העובדה שהודעה קודמת של השר - שלפיה יבטל את המכס על בגדי תינוקות, ושלא יצאה בסוף אל הפועל בגלל יצרנים מקומיים שהביעו התנגדות - נשמטה מהודעת המשרד.

מקרה נוסף שבו מיהרו במשרד האוצר להודיע לתקשורת על פועלם להורדת מחירים עוד לפני שהדבר בוצע, אך לא הודיעו על כך שלקחו צעד אחורה, היה בתרכובות המזון לתינוקות (תחליף חלב אם) - אחד המוצרים שמהווים הוצאה גדולה קבועה עבור הורים צעירים. לפני ארבעה חודשים הודיעו שר האוצר ושר הכלכלה כי תחליפי מזון לתינוקות יוכנסו לפיקוח. השר כחלון כתב אז בהודעה לעיתונות שהפיץ כי "בהמשך ישיר לתוכנית 'נטו משפחה', אנחנו ממשיכים לייצר פתרונות שיקלו על המשפחות הצעירות ומעמד הביניים ויורידו את יוקר המחייה בישראל. תחליפי מזון לתינוקות הם מוצר צריכה בסיסי". ואולם שלושה חודשים לאחר מכן הוחלט לקחת צעד אחורה בכל הנוגע לפיקוח על תחליפי מזון לתינוקות – והפעם מבלי להודיע על כך לציבור.

הורדת מכסים מכל סוג היא מבורכת וטובה לתחרות, ולזכות כחלון ורשות המיסים חשוב גם לומר שעלות המהלך הנוכחי גבוהה מעלות המהלך שהחליף – הורדת המכס על בגדי תינוקות, שהיתה אמורה לעלות למדינה אפילו פחות (14 מיליון שקל בלבד). 

למרות זאת, לנסות לייצר כותרות גדולות מהכרזה על הורדת מכסים בסכום כולל של 44 מיליון שקל, עוד לפני שבכלל בוצעה - היא בבחינת צעד אחד יותר מדי. בנוסף, כמו מרבית חלקיה של תוכנית נטו משפחה, גם המהלך הנוכחי הוא קצר טווח וניתן בהוראת שעה עד סוף 2018. המשמעות היא שבעוד שנה וחצי יצטרכו למצוא מקור חדש אם ירצו להשאיר את הורדת המיסים קבועה.

מבחינה כלכלית, המהלך הנוכחי הוא חלק זניח מרפורמת נטו משפחה. כלל עלות נטו משפחה למדינה הוערך ב-4 מיליארד שקל. עלות הורדת המיסים לקופת המדינה הוערכה ב-800-600 מיליון שקל בשנה. החלק הארי מהסכום - 450 מיליון שקל - נבע מהורדת מס הקנייה על מכשירי טלפון סלולריים.

ביטול המכס הנוכחי גם הגיע כברירת מחדל. המוצרים הכבדים מבחינת ההוצאה המשפחתית על תינוקות – תחליפי חלב וחיתולים – כבר פטורים ממכס נכון להיום. נראה כי תוכנית 'נטו תינוקות' של כחלון היא בעיקר רצון להעלות את מדד הפופולריות שלו בציבור, עכשיו כששילוט החוצות "נטו כחלון", שהשר מימן מכספי מימון המפלגות של כולנו, ירד מהאוויר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker