משרד הכלכלה והתעשייה נגד קולגייט ויוניליוור: מייצאות לישראל ביוקר

השר אלי כהן מיתן מעט את העמדה הקודמת של המשרד, שלפיה היבואנים הם האשמים הבלעדים במחירי התמרוקים הגבוהים: "יצרנים בינלאומים ויבואנים מנצלים בלעדיות לטובת מחירים גבוהים בשוק הישראלי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי כהן
אלי כהן, שר הכלכלהצילום: מוטי מילרוד

משרד הכלכלה והתעשייה מאשר היום (א') את טענת היבואנים הרשמים ורשת סופר-פארם, לפיה פער המחירים הגבוה בין ישראל לבין אירופה נובע במידה רבה מכך שהיצרניות הבינלאומיות מייצאות לישראל במחירים גבוהים מאלו שהן מייצאות למדינות אחרות.

עם זאת, במשרד הדגישו כי גם ליבואנים הרשמים - דוגמת שסטוביץ' ודיפלומט - יש חלק משמעותי באחריות למחירים הגבוהים בארץ. בכך מיתן המשרד את העמדה שהציג במסיבת עיתונאים לפני כחודש, שבה האשים רק את היבואנים הרשמים בפער המחיר.

"הפערים הגדולים בין המחירים בישראל ובפולין קשורים בראש ובראשונה לספקים הבינלאומים, כמו קולגייט פלמוליב, יוניליוור ופרוקטר אנד גמבל, שמתמחרים את ישראל במחיר גבוה יותר, וליבואנים כמו שסטוביץ' ודיפלומט שבישראל נהנים מבלעדיות, בשונה ממדינות אחרות בעולם בהן יש מגוון של מפיצים", נכתב בהודעה שפרסם היום משרד הכלכלה.

קולגייט טוטאל
מחירים גבוהים יותר בישראל. קולגייטצילום: בלומברג

"יצרנים בינלאומים ויבואנים מנצלים בלעדיות בייצוג מותגים בינלאומיים לטובת מחירים גבוהים בשוק הישראלי, מה שמביא לפערי מחירים בלתי סבירים בין ישראל לעולם", אמר היום שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן. "משרד הכלכלה, לרבות הרשויות הכפופות אליו, ימשיכו לקדם בנחישות מהלכים להורדת יוקר המחייה".

משרד הכלכלה אף פרסם דוגמאות למספר מוצרים שנמכרים לרשתות בישראל על ידי היצרנים הבינלאומים והיבואנים הבלעדים בפערים של עשרות ומאות אחוזים בהשוואה לפולין:

מחירי מוצרים נבחרים בישראל ובפולין

פערי המחירים הללו נחשפו לראשונה ב-TheMarker באפריל האחרון, בכתבה למה בסופר-פארם בישראל תשלמו פי ארבעה מבסופר-פארם בפולין?. בסופר-פארם טענו כי השכירות בקניונים בפולין נמוכה יותר וכך גם השכר לעובדים - אך לא הכחישו ששיעורי הרווחיות של הרשת בישראל גבוהים הרבה יותר. הם אף טענו כי הפערים הגדולים בין המחירים בישראל ובפולין הם בראש ובראשונה באחריות הספקים הבינלאומים.

על רקע ניסיונות משרד הכלכלה לקדם את רפורמת התמרוקים ולהקל על יבוא מקביל, בשבועות האחרונים הופעלו לחצים על משרדי הממשלה מגופים מקבילים בארה"ב ובאיחוד האירופי. בסוף השבוע נבלמה הרפורמה, בין השאר כתוצאה מאותם לחצים, וכעת לא ברור מתי תקודם - אם בכלל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker