משרד הבריאות מזגזג: יאפשר יבוא מקביל של מוצרי טואלטיקה

זאת, בניגוד לתקנות המקוריות שאסרו על יבוא מקביל של חלק ממוצרי טואלטיקה ■ מנכ"ל משרד הבריאות: "הציפייה שבסוף ספטמבר תהיה מדיניות אחרת בתחום התמרוקים היא לא ריאלית, בלשון המעטה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: דניאל בר און

משרד הבריאות יאפשר יבוא מקביל של מוצרי טואלטיקה "רגישים", דוגמת משחות שיניים ומי פה, מוצרים לילדים, נשים הרות ומניקות, וכן מוצרים להגנה מפני השמש. תקנות התמרוקים שהגיש משרד הבריאות רק בשבוע בעבר, בהמשך לרפורמת התמרוקים שנועדה להקל על היבוא, קבעו שלא יותר כלל יבוא מקביל של מוצרים אלה מטעמים של הגנה על בריאות הציבור.

היבואנים המקבילים טענו שמדובר במוצרים שמהווים נתח ניכר מהיבוא המקביל לישראל, כך שהדבר יביא לעליית מחירים. במשרדי האוצר והכלכלה איימו לבטל את רפורמת התמרוקים אם המשרד לא ייסוג מעמדתו. כעת, טוענים במשרד הכלכלה כי משרד הבריאות החליט לסגת מעמדתו ולשמר את היבוא המקביל של מוצרים רגישים, ובלבד שיהיה תיעוד לשרשרת האספקה, עד ליצרן.

במשרד הבריאות טוענים מצדם שלא מדובר בנסיגה מעמדתם המקורית, וכי מראש לא היתה להם התנגדות לכך שמדיניות היבוא הנוכחית תישמר. את העובדה שהתקנות שהגיש משרד הבריאות אסרו לחלוטין יבוא מקביל של מוצרים רגישים וכעת הוא מבקש לאפשרו בתנאים הקיימים, מסבירים שם בכך שמשרד הכלכלה רצה שגם במוצרים אלה תינתן האפשרות לייבא ללא צורך בהצגת שרשרת אספקה, כפי שמתירות התקנות במוצרים שלא הוגדרו כרגישים, בניגוד לעמדת משרד הבריאות.

התיעוד המפורט עד רמת היצרן מקשה על יבואנים, כיוון שיצרנים מסרבים לספק אותו למי שאינו יבואן בלעדי מטעמם. כיום מחויבים כל התמרוקים בתיעוד מפורט של שרשרת האספקה, עד לרמת היצרן. לפי רפורמת התמרוקים, במוצרים לא רגישים יסתפק המשרד במידע שיש לו מהיבואן הרשמי על המוצר המגיע ביבוא מקביל, וכך יוכל לבצע בדיקת מעבדה ולוודא שמדובר במוצר זהה. בנוסף, כיום נדרש יבואן לאישור לפני ביצוע יבוא. בעקבות הרפורמה, ניתן יהיה לייבא על בסיס הצהרת יבואן שהיבוא עומד בקריטריונים שייקבעו, יהיה עליו להחזיק תיק תמרוק המכיל את התיעוד הנדרש, והוא יקבל ממשרד הבריאות רישיון שיווק.

בין הצדדים עומדת מחלוקת גם בנושא זהות המוצרים שיוגדרו כרגישים, שכן במשרד הכלכלה אומרים שאין להגדיר משחות שיניים ומי פה ככאלה. 

בעקבות המחלוקות בין משרדי הכלכלה, האוצר והבריאות, עלולה רפורמת התמרוקים להידחות ולא להיכנס לתוקף בסוף ספטמבר. גם כך הרפורמה, שאמורה לעודד את התחרות בענף הנשלט על ידי יבואנים פרטיים גדולים, אושרה במסגרת חוק ההסדרים ל-2017–2018 ויישומה התעכב זה כמה חודשים, לבקשת משרד הבריאות שרק בשבוע שעברף כאמור, הציג את התקנות.

"בושם מסוכן כמו איפור"

בדיון בוועדת הרווחה, העבודה והבריאות של הכנסת בנושא רפורמת התמרוקים שהתקיים היום (ד'), אמר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, כי "יש לנו עוד עבודה לעשות. אנחנו עובדים באופן אינטנסיבי יחד עם משרדי הממשלה, היבואנים והתעשייה, ורוצים להשלים את העבודה. אנחנו עדיין בהתדיינות. הציפייה שבסוף ספטמבר תהיה מדיניות אחרת בתחום התמרוקים היא לא ריאלית, בלשון המעטה".

בנוסף, הכריז בר סימן טוב בדיון שיבוא בשמים וסבון מוצק לא יהיה חלק מרפורמת התמרוקים, ואלה יישארו תחת הרגולציה המקילה של משרד הכלכלה לפרק זמן של כשנתיים. יבוא בשמים וסבונים מוצקים היה לאורך השנים באחריות משרד הכלכלה, אולם הם היו צריכים לעבור לאחריות משרד הבריאות עם כניסת רפורמת התמרוקים לתוקפה.

לפי משרד הבריאות, מאחורי ההחלטה עמדו טענות היבואנים כי הם אינם ערוכים לשינויים הנדרשים מהם מתוקף הרפורמה, וחוששים שהדבר יביא לעצירה זמנית של היבוא ולעליית מחירים. "אנחנו מבינים שאי אפשר להכיל את פקודת התמרוקים על בשמים וסבון מוצק. היבואנים והיצרנים נכנסים לעולם שהם בכלל לא מכירים, וזה מעורר הרבה חששות מיותרים", אמר בר סימן טוב בוועדה.

במשרד הכלכלה אמרו ל-TheMarker כי משרד הבריאות "הכניס לרפורמה הרבה עזים", ושמשרד הכלכלה הצליח היום למזער נזקים. כך הדבר לדבריהם ביבוא הבשמים, שמתבצע כיום בחופשיות לאחר שמשרד הבריאות ניסה להחיל עליו רגולציה שמקשה על יבוא, ואחר כך הוחזר למצב הנוכחי.

יו"ר חטיבת הקוסמטיקה בלשכות המסחר, ראובן בילט, טען נגד ההחלטה להחריג את הבשמים מהרפורמה ואמר: "בושם עלול להיות מסוכן לציבור כמו איפור וכמו מוצרי טיפוח. פתאום בריאות הציבור לא חשובה למשרד הבריאות? זו כניעה לדמגוגיה. ישראל תהפוך לפח הזבל של העולם".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) אמרה במהלך הדיון כי "מפחידים את הציבור כאילו השוק מוצף במוצרים מורעלים. אין לזה סוף. באנו לכנסת הזאת כדי לטפל ביוקר המחיה. פרשת רמדיה היתה פרשה קשה, אבל מאז עברו שנים רבות וניתן לפקח ובמקביל גם להוריד את המחירים. גורמים חדשים רוצים להיכנס לשוק ואתם גומרים אותם".

הדיון הסתיים ללא הצבעות, ויו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף הודיע כי דיון המשך יתקיים בעוד כחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker