פיליפ מוריס תיאלץ להפסיק להציג את אייקוס כאלטרנטיבה בריאה לסיגריה

המשנה ליועמ"ש קבע שיש לתקן את הקמפיין של ענקית הטבק, הכולל בין השאר מסרים כמו "עתיד ללא עשן בישראל" ו"לא ניתן להתעלם מהמדע", וכי מדובר במוצר מזיק פחות מסיגריה רגילה

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריית אייקוס
סיגריית אייקוסצילום: בלומברג

ענקית הטבק פיליפ מוריס תיאלץ לתקן את פרסומיה בקמפיין השיווק שלה לאייקוס - כך הורה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי. אייקוס היא סיגריה שמכילה טבק וניקוטין ופועלת על ידי חימום הטבק, בשונה מסיגריה רגילה שבה הטבק נשרף. במסגרת התיקון תידרש פיליפ מוריס להפסיק לשווק את הסיגריה החדשה כאלטרנטיבה בריאה יותר לסיגריה רגילה.

הוראותו של נזרי מגיעה כמענה לפנייתה של יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול בכנסת, ח"כ תמר זנדברג (מרצ). זנדברג טענה כי אין לאפשר לחברה לשווק מוצר לא בריא כאלטרנטיבה בריאה, "תוך שהוא מסכן את אזרחי המדינה".

לדבריו נזרי, הקמפיין של פיליפ מוריס נבדק על ידי הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות ונמצא כי השיווק של אייקוס (IQOS) אכן נעשה בחלקו "באופן שאינו עולה בקנה אחד עם הוראות הדין".

מודעת פרסום לאייקוס

"ביקשתי ממשרד הבריאות לפנות לחברת פיליפ מוריס ולדרוש ממנה לתקן לאלתר את הפרסומים הנוכחיים בהקשר זה, ולהתאים את הפרסומים העתידיים להוראות הדין", אמר. נזרי אף הודיע כי ימשיך לעקוב אחר יישום ההוראה "על מנת לוודא שהוראות הדין - שנועדו להגן על בריאות הציבור - יקוימו, ולא יהיה צורך לבחון נקיטת פעולות אחרות על ידינו בהמשך". נזרי אומנם לא ציין במפורש איזה חלק בקמפיין יש לתקן, אך בפרסומי המוצר מובלטים משפטים כמו "עתיד ללא עשן בישראל" ו"לא ניתן להתעלם מהמדע" ומודגש בהם כי מדובר במוצר מזיק פחות מסיגריה רגילה.

מחברת פיליפ מוריס בע"מ נמסר בתגובה: "החברה פעלה ותמשיך לפעול לפי החוק והדין הקיים. אנו נשמח לדון בנושא עם כל גורם רלוונטי ולהביא את עמדתנו".

החליט בניגוד לעמדת הדרג המקצועי. שר הבריאות ליצמןצילום: אלכס קולומויסקי

סיגריית אייקוס מעוררת מחלוקת מאז ההכרזה על שיווקה בישראל. באפריל האחרון חזר בו משרד הבריאות מעמדתו הראשונית, והודיע לבג"ץ כי החליט לאמץ את העמדה שלפיה יש להגדיר את הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס - "מוצר טבק". על פי עמדה זו, יש להחיל עליה את כל המגבלות שחלות על סיגריות ועל עישון. כמו כן הודיע משרד הבריאות כי אינו מתנגד לבקשה להטיל צו ביניים שאוסר על המשך שיווק אייקוס שלא תחת החוקים שחלים על שיווק סיגריות.

ההחלטה הזו הפכה למעשה את ההחלטה הראשונית של שר הבריאות יעקב ליצמן, שקבע כי יש לאפשר שיווק חופשי של אייקוס עד להחלטת מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) בנושא - במועד שאינו ידוע.

פיליפ מוריס השקיעה כ-3 מיליארד דולר בפיתוח המוצר ובימים אלה היא מחדירה אותו לשווקים של מדינות שונות ברחבי העולם. ההחלטה המקורית של ליצמן - שהתקבלה בניגוד לעמדת הדרג המקצועי במשרדו, גורמי מקצוע מתחום בריאות הציבור, היועצת הציבורית של משרד הבריאות והיועץ המשפטי לממשלה - הציבה את ישראל כמדינה היחידה בעולם שבה הותר שיווק אייקוס באופן חופשי וללא כל מגבלה ועוררה ביקורת ציבורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker