במשרד האוצר תוקפים את הגבלות משרד הבריאות על היבוא המקביל; יישום הרפורמה עלול להידחות

לפי תקנות משרד הבריאות, ייאסר יבוא מקביל של משחות שיניים, מוצרים לילדים ומוצרים לנשים הרות ■ נציגת משרד האוצר: "אנחנו מנסים להוריד את יוקר המחיה. התקנות האלה עושות בדיוק את ההפך"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פתיחת רשת גוד-פארם בתל אביב
פתיחת רשת גוד-פארם בתל אביבצילום: עופר וקנין

התקנות להסדרת יבוא מקביל של התמרוקים לישראל נדונו אתמול בוועדת הבריאות של הכנסת - בדיון שבו נרשמו חילופי האשמות בין משרדי הממשלה השונים. נציגת משרד האוצר, עדי חכמון, רפרנטית מסחר ותעשייה באגף התקציבים, תקפה את התקנות שהכין משרד הבריאות: "המטרה היא להוריד את יוקר המחיה, להקל על היבוא המקביל ולהקל על היצרנים המקומיים. התקנות האלה עושות בדיוק את ההפך".

בעקבות המחלוקות בין משרדי הכלכלה, האוצר והבריאות, עלולה רפורמת התמרוקים להידחות. הרפורמה, שאמורה לעודד את התחרות בענף הנשלט על ידי יבואנים פרטיים גדולים, אושרה במסגרת חוק ההסדרים ל-2017–2018 ויישומה מתעכב זה כמה חודשים, לבקשת משרד הבריאות.

יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ אלי אלאלוף, אמר בדיון כי יעשה כמיטב יכולתו כדי לאשר את התקנות עד המועד הקבוע בחוק - 29 בספטמבר 2017, אך בשל חילוקי הדעות ייתכן שמועד זה יידחה באמצעות תיקון לחוק ההסדרים.

משרדי האוצר והכלכלה טוענים כי משרד הבריאות פוגע ברפורמה, משום שבתקנות שהכין נקבעו כמה תחומי שבהם ייאסר יבוא מקביל - משחות שיניים ומי פה, מוצרים לילדים עד גיל 12, ומוצרים לנשים הרות או מיניקות.

עדי חכמוןצילום: אוליבייה פיטוסי

מנגד, משרד הבריאות טוען שהדבר נעשה כדי להגן על בריאות הציבור. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הציג בדיון משחת שיניים מזויפת שנתפסה בשווקים בישראל. מיכל פינק, סמנכ"לית האסטרטגיה והתכנון במשרד הכלכלה, אמרה: "אנחנו מקבלים את הרגישות של מוצרים מסוימים, כמו במקרה של מוצרים לנשים בהריון ולתינוקות - אבל אין שום סיבה שבתחום במשחות שיניים יהיו מוצרים שאי־אפשר להשתמש בהם". בתגובה אמר לה בר סימן טוב: "את אומרת את זה כמהנדסת מזון? או כמהנדסת תמרוקים?"

גם לאחר סיומו הרשמי של הדיון בוועדה, המשיכו פקידי משרד האוצר והבריאות להתווכח. ד"ר אסנת לוקסנבורג, ראשת מינהל טכנולגיות רפואיות במשרד הבריאות, אמרה לחכמון: "אתם תוקעים את הרפורמה. זו רפורמה של 9 מיליארד שקל, אתם מבינים את הפרופורציות?". חכמון השיבה לה: "אנחנו רוצים שזה יהיה יותר. רצינו להגיע להסכמות, ביקשנו לשלוח הערות. בסוף נשלחו דברים בלי שראינו".

בר סימן טוב התערב בשיחה וגיבה את לוקסנבורג: "היא (לוקסנבורג) עבדה על עוד רפורמות בתחומי המזון והתרופות, ומעולם לא הגענו למצב כזה. הפעם היא חזרה אלי ואמרה 'אני לא מסוגלת לעבוד ככה'".

משה בר סימן טובצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker