האוצר והכלכלה מאיימים בביטול רפורמת התמרוקים: משרד הבריאות פוגע ביוקר המחיה

משרד הבריאות בתגובה: "אנחנו אלה שיזמנו את הרפורמה, לא משרד הכלכלה או האוצר. רגולאטור סביר צריך לאפשר מצד אחד ולמנוע מצד שני" ■ במקביל, היבואנים הרשמיים כבר מתכוננים למאבק ביבוא המקביל ונעזרים בחברת הלובי פוליסי

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי כהן
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

ההתכתשות בין משרד הבריאות למשרדי האוצר והכלכלה עולה מדרגה. משרד האוצר והכלכלה מאיימים להפיל את רפורמת התמרוקים, העוסקת בהקלות ביבוא תמרוקים לישראל, בשל התקנות שיגיש ביום רביעי משרד הבריאות, ונחשפו אתמול ב-TheMarker, לפיהן לא יותר כלל יבוא מקביל של מוצרים לתינוקות וילדים עד גיל 12, לנשים הרות ומניקות, מוצרי הגנה מפני השמש ומוצרים המיועדים לשימוש חלל הפה, כמו משחות שיניים ומי פה.

"מטרת הרפורמה בענף התמרוקים הנה להביא להפחתת יוקר המחיה, בפרט באמצעות יבוא מקביל. התקנות בנוסחן הנוכחי אינן משקפות זאת. אנו פועלים מול הגורמים הרלוונטיים על מנת להבטיח שיביאו למימוש המטרה", אמרו ל-TheMarker בנושא גורמים ממשרד האוצר.

במקביל, שר הכלכלה אלי כהן אמר ל-TheMarker ש"לא נאשר רפורמה חצי אפויה; ככל שהתקנות לא יתוקנו מול משרד הבריאות לא נהסס למשוך את החקיקה. התקנות האמורות הן הזדמנות היסטורית לשים סוף לבלעדיות של היבואנים!

"במשך שנים היבואנים הבלעדיים גוזרים קופון על הצרכן הישראלי, מנצלים בלעדיות בייצוג מותגים בינלאומיים וגובים מחירים מופרזים מהצרכן. הגיעה העת לשבור את המונופול! לצערי, ישנם גורמים עסקיים בשוק שפועלים ליצור יתרונות לגודל, שלא במטרה להיות תחרותיים כלפי הצרכן, אלא בכוונה לגבות מחירים מופרזים. זאת, תוך ניצול האופי הייחודי של השוק הישראלי כ'כלכלת אי'. זאת בנוסף לחסמים רגולטורים להם אחראית הממשלה, שלא טופלו בצורה מספקת בעבר, ותורמים לריכוזיות בשוק".

עוד הוא הוסיף כהן כי "במשרד הבריאות מכירים את הסטטיסטיקה כמונו, סל המוצרים הישראלי גבוה בכ-19% בהשוואה למדינות OECD ו-50% מאזרחי ישראל מרוויחים מתחת ל-7,000 שקל בחודש. מטרתנו לפעול בכל האמצעים ולדאוג לכך שמי שיוצא לעבוד יתפרנס בכבוד".

במקביל, במשרד הבריאות הציגו היום (ב') גישה נחרצת ובלתי מתפשרת בכל הנוגע לתקנות המשרד: "שלא נטעה, רפורמת התמרוקים נולדה ב-2010 והיא לא תולדה של משרד הכלכלה, האוצר או אף אחד. זה משהו שנעשה במשרד הבריאות שחשב שצריך לעבור פה את התהליך שעברה הרגולציה האירופאית. באירופה אין יבוא מקביל, זאת המצאה ישראלית. כל מי שרוצה להביא לשם דברים מגיש תיעוד של שרשרת אספקה ועוד מגוון גדול של מסמכים שצריך להציג. פה היבואנים המקבילים אומרים שזה לא אפשרי למרות שלמעשה יש כיום יבוא מקביל לישראל", אומר פרופ' איל שורצברג – ראש מערך הרוקחות והאכיפה במשרד הבריאות.

צילום: בלומברג

"הרי איך מתבצע יבוא מקביל לישראל? בעצם איש עסקים מזהה הזדמנות עסקית כזו או אחרת שחברה איקס נתקעת עם סחורה שחלקה מתגלגלת לכל מיני שווקים. הבעיה מתחילה כשהסחורה מתחילה להתגלגל מסופרמרק שלא הצליח למכור אותה לאיזה סוחר, והוא מוכר אותה לעוד סוחר וכך הלאה, וזה עוד אם הסחורה לא גנובה.

"קבענו ארבעה סוגי מוצרים שהנזק בהם יכול להיות בלתי הפיך – מוצרי ננו שעוברים למחזור הדם, מוצרים להגנה מפני השמש שזה שוק רווי בתחרות ומוגדר בארה"ב כתרופות, שהרכיב הפעיל בו יכול להיות שלא קיים במוצר ביבוא מקביל או שהוא נשחק עקב כך שאוחסן בתנאים לא טובים. במוצרי ילדים אין כמעט יבוא מקביל ולא יקרה כלום אם לא ימרחו תינוקות במוצר שיעשה להם פריחה בכל הגוף. לגבי רירית הפה – כל מה שנכנס לחלל הפה – מי פה, משחות שיניים בעיקר – גודל השוק במדינת ישראל של מוצרים להגיינה אורלית זה 5% מגודל שוק התמרוקים בישראל. מתוך ה-5% רק 2% מגיעים ביבוא מקביל. היו מקרים של משחות שיניים מזוייפות שגרמו למאות מקרי מוות בעולם, למשל בסין. הרפורמה תאפשר להביא סבונים, שמפו, מסקרה, פודרה, לקים ועוד. אמרנו שאנחנו מחריגים 4 סוגי מוצרים, זה הכל.

"רק השבוע פשטנו על בתי מרקחת שבהם מצאנו משחות שיניים מזויפות. ומה יקרה אם מישהו ישתמש וימות אחר כך? אני מנסה ליצור תהליך של ניהול סיכונים. לא ראיתי את משרד הכלכלה מתנדב לעשות רגולציה על התחום הזה – להיפך. בנוסף, זה לא בא כהפתעה גדולה למשרד הכלכלה כי הם היו שותפים איתנו בכתיבת התקנות".

רפורמת התמרוקים עברה בחוק ההסדרים בסוף 2016, ונועדה לטפל ביוקר המחיה על ידי קיצור ופישוט תהליכי היבוא לארץ. כיום תהליכי הייצור והיבוא מחייבים קבלת רישיונות ממשרד הבריאות ונמשכים חודשים ארוכים. החוק החדש, לעומת זאת, מקצר את ההליכים לקבלת האישורים, בדומה ל"רפורמת הקורנפלקס" הרלוונטית למוצרי מזון יבשים שאושרה בוועדה במסגרת חוק ההסדרים הקודם. אולם בעוד בנוגע לתמרוקים משרד הבריאות קובע מספר מוצרים שלא ניתן יהיה ליבאם כלל לישראל, אלא אם מדובר ביבואן הרשמי, ברפורמת הקורנפלקס משרד הבריאות נקט בגישה מקלה יותר וקבע שההקלות ביבוא יחולו רק על מוצרי מזון לא רגישים. לגבי מזונות רגישים - כמו מזון מן החי, מזון לתינוקות, תוספי תזונה ומזון שיש לגביו חשש מסיבות שונות - יישארו הדרישות המחמירות יותר.

בתשובה לשאלה מדוע המשרד נוקט בגישה מחמירה יותר לגבי תמרוקים וגישה מקלה יותר בנוגע ליבוא מקביל של מזון ענה שורצברג כי "אלה עולמות תוכן שונים כי תמרוק יכול להפוך להיות דומה לתרופה. מה שנצרך ונספג למחזור הדם מאוד רעיל, ועובדה שבעולם היו מקרים לא של מזון מזוייף שגרם למקרי מוות, אלא של מוצרים מהסוגים שדיברנו עליהם.

"רגולטור סביר צריך לאפשר מצד אחד ולמנוע מצד שני. הגידול המשמעותי בשוק הזה לא יאפשר בדיקה נכונה, ויתחילו להגיע לכאן כל מיני דברים שלא יאפשרו בדיקה כמו שצריך. אני לא יכול להבטיח שהתנאים הנוכחיים של היבוא יצליחו למנוע את זה. מה אם מישהו יצהיר הצהרה שקרית כיוון שכסף מעוור עיני צדיקים? אני חושש חשש אמיתי לבריאות הציבור. אולי בכנסת יגידו לי שמוצרי פה (משחות שיניים, מי פה) זה בסדר - זה משום שמופעלים עליהם אמצעי לחץ כאלה ואחרים".

משרדי הממשלה, כמו גם היבואנים הבלעדיים והמקבילים יגיעו לדיון משותף ביום רביעי בבוקר, אך הנושא לא צפוי לעלות להצבעה שכן דיון נוסף של הוועדה בנושא נקבע לספטמבר. ל-TheMarker נודע כי היבואנים הבלעדיים, המעוניינים לעצור את היבוא המקביל, כבר מנסים להשפיע על ועדת הבריאות והרווחה. בין היתר משרד הלובי פוליסי, המייצג את חטיבת הקוסמטיקה באיגוד לשכות המסחר - נציג היבואנים הרשמיים - אירגן פגישות בין יו"ר החטיבה לחברי כנסת החברים בוועדת הבריאות והרווחה, במטרה שאלה ישמעו מהיבואנים הרשמיים על הסכנות שביבוא המקביל. במשרדי הבריאות והכלכלה אמרו ל-TheMarker שהם לא נפגשו עם לוביסטים בנושא.

אולם גם ליבואנים הרשמיים יש טענות כלפי תקנות התמרוקים במתוכנתן הנוכחית. "התקנות האלו יביאו לעצירת כל היבוא לישראל", אומר ראובן בילט, יו"ר חטיבת הקוסמטיקה באיגוד לשכות המסחר. "משרד הבריאות דורש מהיבואנים שרוצים להכניס מוצר לארץ להצהיר שיש בידיהם את כל המידע על ייצור המוצר – כולל בדיקות, רכיבים וכדומה – ושאם משרד הבריאות ידרוש זאת הם יביאו לו את זה. דיברנו עם החברות הבינלאומיות, והן בחיים לא יסכימו לתת את זה ליבואנים הרשמיים שלהן. הנוהל בחו"ל הוא שהחברה הבינלאומית מציגה את החומרים למשרד הבריאות ולא מעבירה אותם ליבואן, רק פה רוצים לעשות את הדברים אחרת. אמרנו למשרד הבריאות שזאת בקשה הזוייה שתעצור את כל היבוא לארץ - אבל זה לא מעניין אותם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker