משרד אחד שם רגליים למשרד אחר

כל עוד לא תיקבע מדיניות ממשלתית אחידה, המתחשבת בהורדת יוקר המחיה ושמירה על בריאות הציבור, רפורמות משמעותיות וחשובות ימצאו עצמן נדחות בחודשים ארוכים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הבריאות, יעקב ליצמן
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בימים אלה מעוכבות שתי רפורמות חשובות לצרכן הישראלי - הראשונה היא רפורמת סימון המזון המזיק שאמורה להזהיר את הצרכן ממוצרים לא בריאים ולהילחם במגפת ההשמנה; השנייה היא רפורמת התמרוקים שנועדה להקל על היבוא המקביל ועל ידי כך להביא להורדת מחירים.

את הרפורמה הראשונה יזם משרד הבריאות, בראשות יעקב ליצמן, שאף הפך אותה למאבק דגל שמספק לו כותרות חיוביות אל מול המשברים בבית החולים הדסה והגידול בשיעור המעשנים. רפורמת סימון המזון המזיק זכתה באחרונה להתנגדויות מצד משרד הכלכלה, בראשות השר אלי כהן. כהן שם לליצמן מקלות בגלגלים, כשהחליט שתקנות סימון המוצרים במתכונתן הנוכחית יביאו לעליית מחירים של מוצרי מזון מיובאים — ואף גייס את חברו החזק יותר למפלגה, שר האוצר משה כחלון, לתמוך בעמדתו.

כעת הגיש משרד הבריאות לוועדת הבריאות והרווחה של הכנסת את התקנות לרפורמת התמרוקים שיזמו משרד הכלכלה והאוצר — בטענה כי הן צפויות להקל על יוקר המחיה. אולם בתקנות שכתב משרד הבריאות, ירדו מוצרים רבים מיבוא מקביל.

האם מדובר במעשה נקמה של משרד הבריאות, או כניעה שלו לאינטרסים של היבואנים הבלעדיים? לא בטוח. במשרד הבריאות סוחבים עדיין את טראומת רמדיה, וייתכן שהעקרונות שעל בסיסן נכתבו התקנות נקבעו עוד לפני שמשרד הכלכלה עמד על רגליו האחוריות נגד משרד הבריאות בעניין הסימון.

אולם גם אם לא מדובר בפעולת נגד מכוונת, או כזו שנובעת ממניעים לא נכונים, השורה התחתונה היא שכל עוד לא תיקבע מדיניות ממשלתית אחידה, המתחשבת בהורדת יוקר המחיה ושמירה על בריאות הציבור, רפורמות משמעותיות וחשובות ימצאו עצמן נדחות בחודשים ארוכים, ולבסוף אף מיושמות בצורה עקומה שלא מביאה לידי ביטוי את המטרה שלה נועדו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker