תזכיר חוק: חברות יחויבו להקליט שיחות - והלקוחות יוכלו לדרוש את ההקלטה

החוק המוצע נועד בעיקר לחברות טלמרקטינג הפועלות בשיטות מכר אגרסיביות ■ התזכיר הופץ היום לתגובות הציבור למשך 21 יום

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אשת עסקים מדברת בטלפון
צילום: © H. ARMSTRONG ROBERTS/Corbis

תזכיר חוק משותף לשר הכלכלה ולרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, מבקש לחייב חברות ובתי עסק להקליט שיחות עם לקוחות, לשמור את ההקלטות למשך שנה לפחות - ולשלוח אותן ללקוחות אם יבקשו זאת. תזכיר החוק המוצע הופץ היום (א') לתגובות הציבור למשך 21 יום.

מדובר בתיקון לחוק הגנת הצרכן, שיחייב בתי עסק שעיקר פעילותם היא שיווק מרחוק באמצעות הטלפון, כמו גם חברות בתחום התקשורת, הגז, המים, החשמל ונותני שירותי רפואה דחופה. על פי הרשות להגנת הצרכן, החוק המוצע נועד בעיקר לחברות טלמרקטינג הפועלות בשיטות מכר אגרסיביות, ולעיתים מנצלות אוכלוסיות חלשות.

על פי התזכיר "מטרת החוק היא לצמצם, ככל שניתן, את הפער במידע המועבר באמצעות שיחות הטלפון בין העוסק לצרכן, בכל עניין הקשור לעסקה. חובת הקלטת שיחות, שמירתן ומסירתן לצרכן על פי בקשתו מגבירה את השקיפות ביחסים בין העוסק לצרכן ומאפשרת לצרכן לבקר את פעולות העוסק ולעמוד על זכויותיו".

ברשות להגנת הצרכן הסבירו כי "צרכנים רבים מוצאים עצמם במצב של תסכול בשל העובדה שלא קיבלו את אשר הובטח להם, שפרטיה של העסקה שונים ממה שהוסכם בשיחה הטלפונית ולעיתים אף מוצאים עצמם בעסקה שלא נתנו לה את הסכמתם. במרבית המקרים מחויב הצרכן בכספים רבים ללא כל יכולת להוכיח את טענותיו, ומוצא עצמו 'במרדף' מתיש אחר העוסק, שעה שרק העוסק נחשף להקלטות ביניהם, אם ישנן".

הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, עו"ד מיכאל אטלן, אמר כי "במציאות הנוכחית בה שורר אי אמון כה גדול בין הצרכנים לבין העוסקים, חייבים לתת לצרכן כלים פרוצדורליים כדי להתגונן מפני הכוח העודף של העוסקים הגדולים במשק ומפני העוסקים בשיחות שיווק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker