נמצאו ביצים נגועות בסלמונלה אלימה - אך המדינה לא הודיעה לצרכנים

משרד החקלאות מצא משקי ביצים מזוהמים בסלמונלה מזן אלים ביישובים בצפון ■ התרנגולות הושמדו אך לא בוצע ריקול ולא נמסרה הודעה לצרכנים ■ משרד החקלאות: "אין חשש לבריאות הציבור"

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביציםצילום: Charlie Neibergall/אי־פי
עדי דברת-מזריץ

שוב ביצים ממשקים מזוהמים בסלמונלה מזן אלים שווקו לחנויות וגם אחרי שהדבר התגלה לא נמסרה הודעה לצרכנים. ל-TheMarker נודע כי השירותים הוטרינריים במשרד החקלאות מצאו מספר להקות תרנגולות מטילות ביצי מאכל נגועות בסלמונלה מהזן האלים אנטריטידיס ביישובים נטועה ודלתון שבגליל. הלהקות הושמדו אך לא בוצע הליך ריקול, שכולל בין היתר הודעה לצרכנים לא לצרוך ביצים מתאריך ייצור מסוים של משווקים מסוימים ואיסוף מנקודות המכירה. זאת למרות שביצים מיישובים אלה נמכרות לא אחת למשווקים גדולים ומוכרים במשק. במשרד החקלאות אישרו את הפרטים אך טענו כי לא הוציאו הודעה לצרכנים כיוון שהביצים המדוברות לא הגיעו לצרכן ונעצרו בשער המשק, ולכן לא היוו סכנה לבריאות הציבור.

גם בחודש מאי השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות מצאו סלמונלה אנטרידיטיס במשקים לגידול ביצי מאכל במושב עלמה שבגליל. משרד החקלאות הוציא הודעה מסודרת בנושא רק מספר שעות אחרי פניית TheMarker ולאחר שפורסמה ידיעה בנושא באתר TheMarker, ולא בוצע הליך של ריקול (החזרה מרצון) לביצים .

סלמונלה הוא אחד מזיהומי מערכת העיכול הנפוצים ביותר בבני אדם ובבעלי חיים. במקרה הקל, יגרום חיידק הסלמונלה לשלשולים, אך הוא עלול לגרום לזיהום חמור במקרים קשים יותר. האוכלוסיות שחשופות בעיקר לחיידק הן ילדים, קשישים ואנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה.  

למרות הסכנה, בישראל לא נהוג לעשות ריקול לביצי מאכל מזוהמות משום שההמלצה היא לאכול ביצים מבושלות בלבד. עם זאת, ברחבי העולם היו מספר מקרים בהם נעשה ריקול לביצי מאכל נגועות בסלמונלה, משום שפעמים רבות אנשים אוכלים ביצים לא מבושלות לגמרי או משתמשים בביצים לא מבושלות בקינוחים ומכיוון שמשטחי העבודה שבאים במגע עם הביצים לא יכולים להישאר סטריליים לחלוטין. הריקול הידוע ביותר היה בשנת 2010 בארה"ב, אז בוצע ריקול של כחצי מיליארד ביצים מחשש לזיהום של חיידק הסלמונלה.

בניגוד לענף הביצים, בענפי המזון האחרים נדרש לבצע הליך מסודר של הודעה לציבור וריקול גם במידה שמדובר במוצר שאמור לעבור הליך של בישול או חימום.

בחודשים האחרונים היו מספר מקרי תחלואה בסלמונלה בפעוטונים ברחבי הארץ. בתחילת מאי 30 ילדים בני שנה עד שנתיים בפעוטון בירושלים נדבקו בחיידק הסלמונלה מהזן האלים אנטריטידיס, ושניים מהם אושפזו. זמן קצר קודם לכן חלו לפחות שבעה ילדים במעון של נעמ"ת בדימונה בעקבות אותו זן אלים של סלמונלה ומשרד הבריאות לא דיווח לציבור על המקרה. מאוחר יותר באותו חודש הוציא משרד הבריאות הודעה לתקשורת על כך שבתקופה האחרונה נצפתה עלייה בשכיחות חיידק הסלמונלה אנטריטידיס, שככל הנראה מקורו בביצי מאכל.

חיידק הסלמונלה קשור למצב תברואתי ירוד של לולים — וזה המצב בלולים משפחתיים רבים, בעיקר באזור הצפון. הבעיה הגדולה היא שאותם לולים קטנים מהצפון מוכרים את הביצים שלהם למשווקי הביצים הגדולים, ואלה מוכרים אותם לציבור הרחב תחת השמות של תחנות המיון — גליקסמן, תנובה, לסר ועוד — בעוד שהצרכנים אינם מודעים לכך שייתכן שהביצים גודלו בתנאים ירודים.

הנתונים הרשמיים האחרונים של משרד החקלאות קובעים כי כ–40% מלהקות תרנגולות ההטלה בישראל נגועות בסלמונלה. הסקר המייצג האחרון נערך ב–2006, ולמרות הממצאים המדאיגים לא נערך סקר נוסף, אך המשרד מעריך כי גם כיום לפחות 40% מהלולים נגועים בסלמונלה מזנים שונים, כאשר חלקם אף עלולים לסכן את בריאות הציבור.

בכל הנוגע לתחלואה בסלמונלה בקרב בני אדם, הנתונים של המעבדות המרכזיות של משרד הבריאות מדברים על כ–3,400 מקרים מתועדים מעבדתית ב–2015, ובמשרד אף מפנים לנתונים אחרים שברשותם, שבהם המספרים נמוכים אף יותר. לטענת המשרד, יש עלייה בזן מסוים בלבד (סלמונלה אנטריטידיס), אך לא עלייה כוללת. עם זאת, רופאים בכירים המתמחים במחלות זיהומיות מספרים כי ב–2013 וב–2014 מספר החולים האמיתי הוערך ב–70 אלף בשנה, וב–2015 היתה קפיצה גדולה — ל–100 אלף מקרים בשנה, כאשר שליש מהנפגעים הם תינוקות עד גיל שנתיים.

ממשרד החקלאות נמסר: "הפרטים נכונים. המשרד יזם תוכנית חדשה לניטור סלמונלה בלולי ביצים (מטילות) ובמשחטות עופות במטרה להוריד את כמות חיידקים בביצים ובבשר העוף המגיעים לצרכן. הודות לתוכנית הניטור היעילה של המשרד והפיקוח אותו הוא מבצע על ביצים בישראל, הביצים המדוברות לא הגיעו לצרכן ונעצרו בשער המשק, ולכן לא היוו סכנה לבריאות הציבור. המשרד מעדכן את הציבור כאשר יש סכנה לבריאותו, לכן במקרה זה הודעה אינה רלוונטית מההיבט הצרכני כי אין חשש לבריאות הציבור."

ממשרד הבריאות נמסר: "נושא המצאות סלמונלה בלולים והשמדת הלהקות הוא בתחום הסמכות והאחריות של השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות. במקרים המתוארים מדובר בנגיעות בסביבת הלולים כחלק מתכנית הדיגום בלולים המקובלת בעולם להפחתת הנגיעות לסלמונלה במשקים. לעניין הודעות לציבור ו/או ריקול – מדובר במוצרים שאינם מוכנים לאכילה וההנחה, נכון להיום, שביצים גולמיות עלולות להכיל את חיידק הסלמונלה אנטריטידיס וזאת ללא תלות לפעולות המתבצעות להפחתת הסלמונלה ברמת הגידול. מאחר ותמיד יישאר סיכוי להמצאות חיידקים מחוללי מחלה במזון גולמי, משרד הבריאות מפרסם וימשיך לפרסם באופן קבוע (לרבות באתר המשרד) הנחיות לציבור לטיפול נבון במזון מן החי וגולמי בין היתר באמצעות בישול יסודי המשמיד את החיידקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker