בלעדי |

מחאה חדשה בדרך? "זה פשוט מטורף. יש איום אמיתי לעליית מחירי החלב ומוצריו"

ועדת היישום המליצה לייקר את המחיר שבו רוכשות המחלבות חלב גולמי מהרפתות. מדובר בהעלאה השלישית מתחילת השנה - והמחלבות מאיימות בהעלאת מחירים בתגובה. מחיר המוצרים המפוקחים אף הוא עלול לעלות

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלב תנובה
חלב תנובהצילום: דן קינן
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

ל-TheMarker נודע כי ועדת היישום המליצה על העלאת מחיר המטרה של החלב (המחיר בו רוכשות המחלבות את החלב הגולמי מהרפתנים). המחלבות, ששמעו את הבשורה, מאיימות להעלות מחירים אם ההמלצה תאושר על ידי ראשי משרד החקלאות – המנכ"ל שלמה בן אליהו והשר אורי אריאל. במידה ומחיר המטרה יעלה, מחירי מוצרי החלב המפוקחים עלולים לעלות אף הם - אז קיימת סבירות גבוהה שהמחלבות יודיעו על עליית מחירים מצידן גם במוצרים לא מפוקחים.

ועדת היישום, המורכבת מנציגי משרד החקלאות, האוצר, הרפתנים ומועצת החלב, המליצה על העלאת מחיר של כ-3.4 אגורות לליטר, החל יולי. נכון לעכשיו, משרד החקלאות טרם חתם על הצו, אך הוא צפוי להכריע בסוגייה עד סוף השבוע.

לדברי גורם במשרד החקלאות, "במשרד לא בטוחים שיהיה נכון לאשר את עליית המחירים כי יש חשש שזה יפגע ביוקר המחייה. גם כך מחיר החלב הגולמי בישראל גבוה בכ-30% מאשר בשאר העולם ולא ראינו אינדיקציות לכך "שמחיר תערובות המזון לפרות בעולם התייקרו באחרונה". הגורם סבור כי בסופו של יום תאושר עליית מחירים, אך היא תהיה קטנה מהמבוקש.

במידה והעלייה תאושר זו תהיה העלייה השלישית מתחילת השנה – בינואר עלה מחיר המטרה מ-1.81 שקלים לליטר ל-1.89 שקלים לליטר, ובאפריל בוצעה עלייה נוספת ל-1.94 שקלים לליטר.

אומנם גם אחרי ההתייקרויות, מחיר המטרה הנוכחי נמוך ממחיר המטרה שהיה עד יוני 2015. אולם ביולי 2015 המחלבות ביצעו הורדת מחירים רוחבית, לאור ירידה גדולה במחיר המטרה והחלטת המדינה להוזיל את מחירי המוצרים המפוקחים בהתאם.

במחלבות מספרים שהחלב הגולמי שאותו הן רוכשות מהרפתות מהווה 60%-70% מעלויות הייצור. גביע קוטג' 250 גרם מכיל ליטר חלב, וקילו גבינה צהובה מכיל 10 ליטרים חלב. כך, התייקרות של 16.4 אגורות במחיר החלב הגולמי מתחילת השנה, משמעותה תוספת עלות של 16.4 אגורות למחלבות בייצור קוטג' או קרטון חלב ניכר ו-1.64 שקל לייצור קילו גבינה צהובה.

"זה פשוט מטורף. זה כבר מגיע למצב שיש איום אמיתי לעליית מחירים. אנחנו שוברים את הראש במחשבה איך לא נעשה את זה אבל צריך לראות אם נצליח. בנוסף, ברגע שיחליטו להעלות את המחירים של המוצרים שבפיקוח, סביר מאוד שגם המחירים של מוצרי חלב אחרים יעלו", אומר בכיר באחת המחלבות.

בענף מתרעמים על כך שהמדינה עוד לא הודיעה על העלאת מחירי המוצרים המפוקחים. לדברי בכיר בענף המזון, "המחלבות צורכות 1.4 מיליארד חלב גולמי בשנה, התייקרות של 13 אגורות מתחילת השנה, משמעותה תוספת מחיר של 182 מיליון שקל בשנה שהמחלבות צריכות לשלם לרפתנים. מה שקורה בינתיים זה שההוצאות של מחלבות ממשיכות לעלות והרווחיות הולכת ונשחקת. קשה לדעת אם המחלבות יעלו מחירים, כי מצד אחד מאוד קשה להכריז על עליית מחירים באווירה של היום, אבל מהצד השני הרווחיות כבר מגיעה לאזורים לא סבירים בחלק מהמוצרים".

מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר, אביתר דותן, אמר כי אין למנוע את עליית מחיר המטרה: "חוק החלב קבע מנגנון מקצועי לקביעת מחיר חלב גולמי, ללא שום אפשרות התערבות חיצוני. הוועדה המיישמת בנויה מכלכלנים וממודל קבוע של הוצאות והכנסות לא ניתנים לגמישות. לכל אפשרות לשנות את ההחלטה דרושה סיבה דרמטית, ולכן אם יש לאלו שמגיבים בעילום שם (המחלבות) סיבה כזו, עליהם על פי החוק להציגה בפני הוועדה בשקיפות. חוק החלב נועד בדיוק למצב זה - כדי למנוע התערבות פוליטית או מסחרית או אינטרס אחר. האם כולנו רוצים להגיע לראש השנה ושם לקבל עליית מחיר גדולה? לגבי המחיר באירופה - הגיע הזמן להפסיק את גניבת הדעת. עליות ביטול התכנון למחלבות באירופה עלה בשיעור של גידול בהוצאות הכוללות כבר מעל 40%, ורק התייעלות דרמטית תציל את הענף שם בשנים הקרובות".

משרד החקלאות בתגובה: "הנושא בבדיקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker