שטראוס ויוניליוור ינסו לשבור את הדואפול של נוטלה ושוקולד השחר - בלי להוריד מחירים

החברות צפויות להשיק ממרחים חדשים, אך אלה לא יהיו זולים יותר מהמותגים השולטים בשוק ■ קטגוריית הממרחים מגלגלת כ-250 מיליון שקל בשנה, ומוביל אותה המותג נוטלה של פררו עם נתח שוק של כ-35%

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ממרח פסק זמן
ממרח פסק זמן

שטראוס ויוניליוור מתכוונות לשבור הדואפול של נוטלה ושוקלד השחר. ל-TheMarker נודע כי קבוצת שטראוס תשיק בתחילת יולי ממרח אגוזים תחת המותג פסק זמן. ההשקה, בה תשקיע שטראוס מיליוני שקלים, תכלול ממרח בשני גדלים – 700 גרם ו-350 גרם, כאשר בשטראוס צופים לתפוס נתח משמעותי מסגמנט ממרח האגוזים, בו שולטת נוטלה שליטה כמעט מוחלטת (91%).

במקביל, חברת יוניליוור תשיק בימים הקרובים ממרח שמתבסס על חטיף הדגל שלה קליק, בשני סוגים - ממרח חלב עם קקאו וממרח חלב עם קקאו ופצפוצים, אשר יתחרה בעיקר בממרחי השוקולד-חלב, שבו שולט שוקלד השחר. 

קטגוריית הממרחים (הכוללת ממרחי שוקולד, אגוזים, חמאת בוטנים וריבת חלב) מגלגלת כ-250 מיליון שקל בשנה. את הקטגוריה מוביל המותג נוטלה של פררו עם נתח שוק של כ-35%, ואחריו שוקולד השחר עם 28.7%, כאשר בשנה האחרונה התחזקו שני המותגים והראו גידול בנתח השוק לעומת 2016. שאר השחקנים בקטגוריה - כמו לוטוס, סקיפי, פרה, צ'וקטה והמותגים הפרטיים של הרשתות - מחזיקים כל אחד באחוזים בודדים בלבד, לפי נתוני סטורנקסט.

בשטראוס מקווים להתחרות בנוטלה בזכות העובדה שפסק זמן הוא מותג מוביל, וגם באמצעות הכשרות המוקפדת יותר - כשרות בד"צ העדה החרדית לימות השנה ובד"צ כשל"פ בית-יוסף, לעומת כשרות חלבית לאוכלי אבקת חלב נוכרי של נוטלה. שטראוס משחקים בקטגוריה עם שני מותגים – פרה (3.8% מהשוק) וממרחית (1.2%). הן שטראוס הן יוניליוור מכוונות עם מוצריהן בעיקר לקהל יעד של בני נוער, המכירים את המותגים שלהם מעולמות החטיפים. 

ממרחי קליק
ממרחי קליק

ברשתות המזון מקווים שההשקות החדשות ישברו את הדואופול בקטגוריה, ויביאו להורדת מחירים. זאת למרות ששני המוצרים החדשים לא מתומחרים נמוך יותר מהמתחרים המובילים בקטגוריה. "נוטלה 750 גרם עולה כיום לצרכן 23-24 שקל בממוצע לאריזת 750 גרם, כאשר עכשיו הם נמצאים באוויר עם מבצע שנותן מחיר זהה לאריזות 825 גרם. גם שטראוס תמכור לרשתות את ממרח פסק זמן באופן שיביא לתמחור דומה לזה של נוטלה", אומר בכיר ברשת שיווק גדולה.

לדבריו, "יוניליוור, שתתחרה בעיקר בשוקולד השחר, לא משיקה את המוצר במחיר נמוך משוקולד השחר, והיא מוכרת אותו לרשתות במחיר שיביא אותו בערך ל-13.9-14.9 שקל לאריזת 350 גרם, כאשר שוקולד השחר נמכר במחיר של 10.9-12.9 שקל לאריזת 500 גרם. עם זאת, אני צופה שברגע ששני השחקנים האלה ייכנסו לשוק נראה את המחירים מתחילים לרדת".

הבכיר הוסיף כי "עד עכשיו אף אחד לא הצליח לגעת בשליטה של נוטלה ושוקולד השחר בשוק, והם רק הלכו והתחזקו. אנחנו, למשל, מוכרים את ממרח צ'וקטה של ליימן שליסל ב-14.9 שקל, והוא בכל זאת לא מדגדג לנוטלה שנמכר ב-8-9 שקלים יותר. גם המותגים הפרטיים של הרשתות נמכרים במחירים נמוכים ולא מדגדגים למתחרים הגדולים. הצפי הוא שעכשיו זה ישתנה".

בקרוב צפוי להתמודד שוק הממרחים המתוקים מול חוק סימון המוצרים, שיביא לכך שכמעט כל המוצרים בקטגוריה יסומנו במדבקות אדומות, עקב היותם עתירי שומן רווי וסוכר. בעוד שנוטלה ושוקלד השחר לא כותבים על המוצר שלהן כמה גרם סוכר הוא מכיל למאה גרם, על אריזת ממרח פסק זמן של שטראוס מצוין כי כמות הסוכר ל-100 גרם עומדת על 54 גרם. חוק הסימון יחייב במדבקה אדומה מוצרים המכילים יותר מ-22.5 גרם סוכר ל-100 גרם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker