שבוע הספר הראשון מאז ביטול חוק הספרים: "לא חוזרים למבצעי השחיטה"

בצומת ספרים וסטימצקי מספרים על גידול במכירות מאז ביטול החוק, אך הוצאות הספרים הקטנות עדיין מתקשות לשרוד ■ בעקבות חוק הספרים העלו שתי הרשתות את העמלות שהן גובות מהמו"לים - אך לא טרחו להוריד אותן עם ביטולו

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: תומר אפלבאום
עדי דברת-מזריץ

ביום רביעי הקרוב ייפתחו אירועי שבוע הספר העברי, עם ירידי התאחדות המו"לים שבהם יוצעו הנחות ומבצעים של מגוון הוצאות ספרים. בתחילת החודש התחילו הרשתות צומת ספרים וסטימצקי במבצעי שבוע הספר, והם יימשכו עד סוף יוני. אף שמדובר בשבוע הספר הראשון מאז ביטול חוק הספרים (שאסר מתן הנחות על ספרים חדשים, למעט 20% בשבוע הספר), המבצעים השנה מתונים יחסית, ולא יחזרו לתקופה שקדמה לחוק וכונתה "ימי 4 ב–100", על שם המבצעים ברשתות.

מבדיקה שערך TheMarker עולה כי רשתות הספרים סטימצקי וצומת ספרים מציעות מבצעים זהים: שני ספרי מבוגרים או שלושה ספרי ילדים ב–99 שקל, ומבצעים ייחודיים נוספים לחברי מועדון. לשם השוואה, בשבוע הספר של 2013, האחרון לפני חוק הספרים, הציעו צומת ספרים וסטימצקי שלושה ספרי מבוגרים ב–96-99 שקל — 33 שקל לספר בממוצע — לעומת 50 שקל בממוצע לספר בשבוע הספר 2017. חלק גדול מהוצאות הספרים, המשתתפות בירידי שבוע הספר המסורתיים של התאחדות המו"לים, יישרו קו עם מבצעי הרשתות (ראו טבלה).

"לא חזרנו למבצעי השחיטה שהיו נהוגים בענף לפני חוק הספרים. המבצעים הנוכחיים הם מבצעים ריאליים שמאפשרים ליוצרים, למדפיסים, למו"לים ולרשתות להתקיים", אומר איציק שלו, סמנכ"ל הסחר של רשת סטימצקי. לדבריו, חלה עלייה של 8% במכירות סטימצקי בחנויות זהות מתחילת השנה, עלייה שאותה הוא מייחס גם לביטול חוק הספרים: "המחירים היום אמנם יותר גבוהים ממה שהיו לפני החוק — אבל הם בכל זאת יותר אטרקטיביים מהמחירים שהיו בשנתיים וחצי שקדמו לביטול החוק בספטמבר 2016. אנשים קונים יותר מאשר בשנה שעברה ויותר ספרים חדשים יוצאים לאור".

לדברי אבי שומר, מבעלי צומת ספרים, "בחודשים האחרונים מוכרים הרבה יותר ספרים. בשנה שעברה, כשהחוק עוד היה בתוקף, סופר יכול היה להסתובב בין החנויות ולקנות עותקים מהספר שהוא הוציא וזה היה מספיק כדי שהוא ייכנס לרשימת רבי המכר. כיום שכדי להיכנס לרבי המכר צריך למכור הרבה מאוד עותקים".

"הרשתות גובות 70% והמו"ל חי מהיד לפה"

מנגד, בעת שברשתות הספרים טוענים לפריחה ולגידול במכירות, ההוצאות לאור — בעיקר אלה שאין להן אחזקות ברשתות הספרים או הסכם עמן — מציירות תמונה שונה. המו"לים מפנים אצבע מאשימה לדואופול של הרשתות סטימצקי וצומת ספרים, המחזיקות יחדיו יותר מ–80% מהמכירות בענף. הרשתות קשורות גם להוצאות הגדולות בענף הספרים — משום שהוצאת ידיעות ספרים מחזיקה ב–10% מסטימצקי והוצאת כנרת זמורה ביתן מחזיקה בשני שלישים מצומת ספרים.

"המצב של המו"לים טוב יותר כיום מבתקופה שקדמה ליישום חוק הספרים, אך גם כעת אנחנו חיים מהיד לפה", אומר רני גרף, בעלי גרף הוצאה לאור. לדבריו, עם כניסתו לתוקף של חוק הספרים העלו סטימצקי וצומת ספרים את העמלות שהן גובות מהמו"לים, בשל החשש מפני ירידה במכירות הספרים. ואולם, העמלות הגבוהות נותרו על כנן גם לאחר ביטול החוק.

עמלות אלה הן ההנחות שהרשתות מחייבות את הוצאות הספרים להעניק להן ממחירו הקטלוגי של כל ספר. כיום, סטימצקי וצומת ספרים גובות מהמו"לים כ–70% בממוצע ממחיר הספר, כך שספר שמחירו 100 שקל מניב 70 שקל לרשת ו–30 שקל בלבד למו"ל. מתוך התשלום למו"ל נגזרים גם נגזרים גם התמלוגים לסופרים ותשלומים נוספים.

"כשחוק הספרים נכנס לתוקף הרשתות העלו את העמלות מ–50% ל–70% — אבל העמלות לא ירדו כשהחוק בוטל. במצב הנוכחי אני חי כל הזמן על הקצה, אף שההוצאה שלי מצליחה ומוכרת הרבה ספרים.", אומר גרף. "אני לא יכול להגיד שאני מפסיד כסף — אבל אני גם לא מרוויח. מצבן של הרשתות טוב והן כל הזמן פותחות עוד סניפים במיקומים הטובים והיקרים ביותר בקניונים. השרה מירי רגב אמרה שהיא תטפל בדואופול של צומת ספרים וסטימצקי, וגם בבעלויות הצולבות בהן — אבל זה לא קרה", הוא מוסיף.

אוריאל קון, בעלי הוצאת תשע נשמותצילום: אמיל סלמן

"המו"לים מרוויחים יותר מבתקופת החוק"

בסטימצקי לא הכחישו כי לא הורידו את העמלות בעקבות ביטול החוק, אך טענו כי מצב המו"לים השתפר: "דברי המו"לים רלוונטיים רק לגבי ספרים שלא נמכרים במבצע. המבצעים כיום פחות עמוקים, והמו"לים מקבלים על ספרים במבצע 18–24 שקל לספר, לעומת 16 שקל בתקופה שקדמה לחוק הספרים. רוב הספרים שנמכרים במשך כל השנה הם ספרים המבצע".

אוריאל קון, מו"ל ועורך הוצאת הספרים העצמאית תשע נשמות, אומר כי "ביטול החוק גרם לנזק גדול להוצאות העצמאיות (שאינן קשורות בבעלות לרשתות; עד"מ). בלי חוק הספרים אי אפשר להחזיק הוצאה עצמאית בישראל, כי הרשתות נותנות עדיפות ל'הוצאות הבית' שלהן. בתקשורת נוהגים לכתוב בעיקר על ספרי ההוצאות הגדולות כי הן משקיעות עשרות ומאות אלפי שקלים ביחסי ציבור ושיווק. בתקופת חוק הספרים עלו מכירות ההוצאה שלנו ב–200%; המו"לים הגדולים לא הוציאו סתם ספרים, כי זה כבר לא היה כדאי; הרשתות הציגו את הספרים שלנו כמו שצריך וגם התקשורת התייחסה אלינו". לדברי קון, "בחודשים הראשונים אחרי ביטול חוק הספרים היתה לנו ירידה של 40% במכירות, ועכשיו המכירות נמוכות ב–20% בהשוואה לתקופת החוק".

רני גרף, בעלי גרף הוצאה לאורצילום: איציק בן מלכי

לדברי מקור בהוצאת ספרים גדולה, "אין ספק שהרשתות לוקחות עמלות גבוהות מדי והמו"לים מתמודדים עם אתגרים לא מעטים, אבל המכירות טובות יותר מאז ביטול החוק. ענף ספרי הילדים והנוער כמעט שבק חיים בתקופת החוק, כי אנשים לא קונים ספרי ילדים במחיר מלא וההוצאות לא רצו להדפיס ספרי ילדים חדשים. עכשיו הוא מתעורר שוב. לשמחתי, גם המחירים נותרו מאוזנים, ולא חזרנו לימי המבצעים המטורפים כי כולם הבינו שזה חונק את הענף ואף אחד לא רוצה להתאבד פה. לסיכום, אם מוציאים ספרים טובים — הציבור קונה אותם. אמנם לא קונים בכמויות שקנו ב–2008, אבל קונים. על חלק מהספרים מרוויחים ועל חלק לא".

רחלי אדלמן, יו"ר התאחדות המו"לים ובעלת הוצאת שוקן, אומרת: "הרשתות מבליטות את המבצעים ואת ספרי ההוצאות שמחזיקות בבעלות ברשת. את שאר הספרים הם שמים מאחור, אם בכלל". אדלמן קוראת לציבור להגיע לאירועי שבוע הספר של התאחדות המו"לים בתל אביב, ירושלים וראשון לציון. "באירועי שבוע הספר של ההתאחדות אתה עובר בין ההוצאות לאור. שם אתה יכול לבחור את מה שמעניין אותך — ולא את מה שדוחפים לך", הוסיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker