"המשרד להגנת הסביבה עושה מניפולציה בהצגת הנתונים של חוק השקיות"

עמותת אדם, טבע ודין טוענת כי ההפחתה בשימוש בשקיות היא רק של הרשתות הגדולות בהן נצרכות רק 57% מהשקיות, ולכן הצגת הנתונים כהפחתה בכלל השימוש בעייתית ■ המשרד להגנת הסביבה: "זו העת להסתכל על חצי הכוס המלאה. אם פתאום ייעלמו השקיות בחינם לגמרי אנשים פשוט יתחילו לקנות אותם"

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקיות פלסטיק חד פעמיותצילום: דן קינן
הדר קנה

"המשרד להגנת הסביבה עושה במניפולציה בהצגת הנתונים, כיוון שהשר להגנת הסביבה לא מציין שבפועל החוק חל רק על חצי מהשוק", כך אומר עו"ד אסף רוזנבלום, ראש תחום פסולת ב'אדם טבע ודין' בתגובה לנתונים שהציג היום (ב') המשרד להגנת הסביבה בנוגע לחוק השקיות.

מהנתונים שפירסם המשרד להגנת הסביבה עולה כי ברבעון הראשון של 2017 נמכרו כ-55 מיליון שקיות על ידי הקמעונאים הגדולים. לעומת זאת, ברבעון הרביעי לשנת 2016 דווח על יותר מ-280 מיליון שקיות, הפחתה של יותר מ-80%.

המשרד התגאה בנתונים והשר להגנת הסביבה זאב אלקין אף אמר: "הנתונים מראים הצלחה גורפת ברמה בינלאומית לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות".

בעמותת אדם טבע ודין טוענים כי הצגת הנתונים לגבי החוק שחל רק לגבי הרשתות הגדולות ומדיר מתוכו את החנויות הקטנות היא בעייתית. "הציבור קורא את הנתון הזה (הפחתה של 80% בצריכת השקיות- ה.ק) ובטוח שהנה, נעלמו השקיות משימוש בישראל. מה שהמשרד שכח לספר, שההפחתה היא רק של הרשתות הגדולות בהן נצרכות רק 57% מהשקיות, כלומר - ההפחתה בפועל מכלל השקיות היא רק של 46%. פחות מחצי. כך שלכל הדעות מדובר בנתון נמוך מאוד ברמה הבינ"ל", טוען עו"ד רוזנבלום.

לכך עונה גיא סמט, סמנכ"ל בכיר במשרד להגנת הסביבה: "אדם טבע ודין לא לקחו בחשבון את ההפחתה שנוצרה בעקבות הצלחת חוק השקיות גם בשאר המקומות דוגמת החנויות הקטנות. אנחנו יודעים בוודאות שהחוק הוביל לשינוי בהרגלי צריכת השקיות הכללית ולכן מתמטית יש פה כשל בהסתכלות שלהם - הם לקחו נתון ישן מלפני החלת החוק ומבלי לקחת בחשבון את ההשפעה שלו".

עוד הוסיף סמט: "אף אחד לא יודע להגיד בוודאות מה ההיקף של צריכת השקיות בחנויות הקטנות שפטורות מחובת החוק, אבל ישנה השפעה של חינוך הציבור והבנה שלא כזה נורא להשתמש בסל רב פעמי וזה אפילו נוח ואני לא חייב בכל פעם שאני קונה מסטיק לצאת עם שקית. ולהעריכנו גם שם יש צמצום משמעותי".

גיא סמט, סמנכ"ל בכיר במשרד להגנת הסביבהצילום: ישראל פישר

החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות, נכנס לתוקף ב-1 בינואר 2017. החוק אוסר חלוקה בחינם של שקיות חד-פעמיות ברשתות השיווק, וקובע שמי שיזדקק להן ישלם היטל בסך 10 אגורות לשקית. זאת מתוך כוונה להפחית את השימוש בשקיות חד-פעמיות המייצרות זיהום סביבתי. עם זאת, בשלב זה החוק בשלב זה חל רק על רשתות השיווק הגדולות ולא במכולות ובשווקים.

רוזנבלום טוען כי צריך להכיל את החוק על כלל החנויות ולא רק על הרשתות הגדולות: "חשוב לציין ש'אדם טבע ודין' דרשה מלכתחילה להכניס לחוק את כלל העסקים - כמו באירופה. למרבה הצער הדבר לא נעשה, אך בכל זאת נוסף סעיף המעניק לשר להגנת הסביבה סמכות להרחיב את תחולת החוק למרבית העסקים בישראל".

לדבריו, יש צורך לנצל את המומנטום של הפנמת החוק בקרב הציבור: "צריך להבין, כי הנתון שפרסם המשרד להגנת הסביבה מוכיח שהציבור הישראלי מוכן לבצע שינויים בדפוסי הצריכה שלו לטובת שמירה על הסביבה. לכן, על השר להגנת הסביבה מוטלת האחריות להרחיב את השימוש בחוק על כלל העסקים בישראל".

לכך עונה סמט שלא בטוח כי המשרד יחיל את החוק על כלל החנויות: "לא נחיל על כל חנות אפשרית אבל יכול להיות שנרחיב את החוק. צריך להבין שיש שיעור של אנשים שכן שצריך שקיות - גם במדינות אחרות ב-OECD יש איזשהו אחוז צריכה של שקיות - יש אנשים שעדיין צורכים שקיות והם משתמשים בהם לשימוש חוזר. ואם פתאום ייעלמו השקיות בחינם לגמרי הם פשוט יתחילו לקנות אותם".

סמט עוד מסביר כי הנתונים מדברים סך הכל על הרבעון הראשון ויש צורך לראות אם השינוי אצל הצרכנים הוטמע או שזה עניין זמני: "עבר רק רבעון אחד. נראה מה קורה בשני - אם פתאום נראה צמיחה ברכישת שקיות, מה שאני לא צופה, נשקול להטיל היטל גבוה יותר. כרגע אנחנו לא חושבים שזה נכון להרחיב לחנויות הקטנות, אולי כן  נרחיב לרשתות גדולות שהן לא בתחום המזון כמו רשתות הפארמה, אבל יש עוד דברים אחרים לטפל קודם למשל נושא כלים חד פעמיים שהשימוש בהם נרחב בישראל ולדעתי אנחנו חורגים ממה שמקובל בעולם. כלומר יש עוד יעדים בחוק הפסולת שבהם צריך לטפל לפני".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "אנו גאים בציבור ובתוצאות הרבעון הראשון של 2017, שהעידו על ירידה דרמטית מ-280 מיליון שקיות ל-55 מיליון שקיות, ומקווים כי ההישג יישמר גם ברבעונים הבאים. זו העת להסתכל על חצי הכוס המלאה ולשבח את ההתנהלות הצרכנית-סביבתית של הציבור. מטבע הדברים, ההוראות לגבי מכירת שקיות וגביית היטל חלות על הקמעונאים הגדולים, שהיוו 60% מסך צריכת השקיות במדינת ישראל, ערב כניסת החוק לתוקף - והדבר אף הודגש בקמפיין ההסברה של המשרד להגנת הסביבה.המשרד שמח על כך שברבעון נרשמה ירידה של 80% בצריכת השקיות בקרב הקמעונאים הגדולים - ומזכיר כי אלו נתונים בפועל - ולא הערכות שאינן מגובות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker