מהפכת הטופו: משרד הבריאות משנה את הגישה למוצרי סויה

בעבר הסתמך המשרד על מחקרים שהזהירו מתופעות שליליות העלולות להיגרם מצריכה מוגברת של סויה, כמו התפתחות מינית מואצת, פגיעה בפוריות הגברים ובתפקוד הכבד. כעת מחקרים חדשים טוענים כי צריכת סויה בטוחה ואף מומלצת - הן עבור גברים והן עבור נשים

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סויה
סויה. מקור מצוין לחלבוןצילום: אבישג שאר-ישוב

"צריכת סויה הינה בטוחה בכל שלבי החיים לרבות ינקות, ילדות והתבגרות הן בקרב גברים והן בקרב נשים. היא אף עשויה לספק יתרונות במצבים בריאותיים כמו: סרטן השד, הערמונית ורירית הרחם ועבור מחלות לב וכלי דם", כך עולה מנייר עמדה רשמי משרד הבריאות ו'עתיד'- עמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל ממאי 2017.

נייר עמדה זה מחליף את העמדה הקודמת של משרד הבריאות בנושא סויה שפורסם ב-2005 והביע ספק בנוגע לבטיחותו של חלבון הסויה, המליץ למתן את הצריכה וקבע כי במקרים מסוים הסויה אף עלולה להזיק לבריאות.

המחקר הנוכחי מפריך את הבעיות שהוצגו עד כה לגבי הסויה ובין היתר נטען כי סויה גורמת להתפתחות מינית מואצת כיוון שפולי הסויה מכילים תכונות הדומות להורמון האסטרוגן, מחקרים מארה"ב שטענו כי סויה גורמת לעיכוב בגדילה אצל פגים (עד 1,800 גרם) וכי צריכת מוצרי הסויה בגיל הינקות עשויה לפגוע גם בפוריות הגברים ובתפקוד הכבד.

ממצאים אלו כולם הופרכו בבדיקה הנוכחית, ונייר העמדה אף מציג טענות הסתרות לכל אחת מהטענות שהוצגו בעבר. על פי הנייר הנוכחי לא נמצא קשר בין צריכת סויה לבין התפתחות מינית מוקדמת, ויתכן שצריכתה בגילאי הגדילה מספקת יתרון בהפחתת הסיכון לחלות בסרטן שד בבגרות.

עוד נמצא כי צריכת סויה לא משפיעה על רמות הורמוני המין בקרב גברים, ולא נמצא קשר בין צריכתה לבין ירידה בפוריות בקרב גברים בריאים ובקרב גברים בעלי בעיות פוריות. לגבי נשים בגיל הפוריות נכתב כי המחקר בנושא הקשר בין צריכת סויה לפוריות האישה או לנשים בתקופת ההיריון הינו מועט, אך המחקרים הקיימים מעידים על בטיחות צריכתה בקרב נשים בריאות ובקרב נשים העוברות טיפולי פוריות וכי אין בעיה לצרוך אותו גם בתקופת ההיריון וההנקה.

עוד נאמר כי בגיל המעבר יש ביכולתם לסייע בהפחתת תדירות גלי החום, כי אף ביכולת הסויה לסייע במיני מחלות כגון סרטן ומחלות דם.  

"עמדת אגודת הסרטן האמריקאית היא שצריכת מזונות סויה מסורתיים כמו: טופו, עשויה להוריד את הסיכון לחלות בסרטן השד, הערמונית ורירית הרחם, וייתכן שגם בסוגי סרטן נוספים.לא נמצא קשר בין צריכת סויה לבין עליה בסיכון לחלות בסרטן שד. יתרה מכך, נמצא כי צריכת סויה עשויה לסייע במניעת סרטן שד, וקשורה בסיכון מופחת לתמותה ולהישנות הגידול בקרב חולות ושורדות סרטן שד", נכתב בנייר העמדה הנוכחי.

לגבי מחלות וכלי דם נאמר: "לצריכת סויה עשויה להיות השפעה מיטיבה על רמות שומני הדם, יחד עם זאת מחקרים לא העלו ממצאים חד משמעיים באשר לקשר בין צריכת סויה לבין הפחתת תחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם".

רונית אנדוולט מנהלת אגף התזונה במשרד הבריאות מסבירה את השינוי במגמה: "ב-2005 עשו סקירה שהיתה מעודכנת לאותה תקופה שאמרה כי כדאי להגביל את צריכת כמות המוצרים שמכילים סויה, ונכון להיום אנחנו חושבים שאין חשש".

במזרח הרחוק הסויה משמשת כמזון בסיסי מזה אלפי שנים – התזונה האסיאתית המסורתית מתאפיינת בצריכה יומית של 3-2 מנות מזונות סויה מסורתיים. פולי הסויה הינם עתירי חלבון איכותי, סיבים תזונתיים, ברזל, סידן, אבץ, מגנזיום, אשלגן וויטמינים מקבוצת B. כמו-כן, הסויה מכילה מגוון פיטוכימיקלים, ביניהם: איזופלאבונים.

הסויה נמנית על משפחת הקטניות, וזוכה להכרה הולכת וגוברת כמקור חלבון חשוב ומועדף מבחינה בריאותית וסביבתית. כך למשל המלצות התזונה הבריטיות החדשות החליפו את סדר המזונות בקבוצת החלבון, כך שהקטניות הן הראשונות ברשימה ורק לאחריהן מופיעים דגים, ביצים ובשר לסוגיו.

כמו כן, ארגון המזון והחקלאות של האו"ם הכריז על 2016 בתור "שנת הקטניות הבינלאומית", לשם העלאת המודעות ליתרונותיהן. כך על פי משרד הבריאות קטניות רבות מהוות חלק מהמסורת הקולינרית במזרח התיכון: חומוס, עדשים, שעועית ועוד, ובעשורים האחרונים הסויה הפכה להיות קטנית פופולרית בעולם המערבי, לרבות בישראל, והיא מהווה דרך נוספת ונגישה לשלב קטניות בתזונה.

במשרד הבריאות מסבירים את הסיבה לשינוי בעמדה בכך ש: "ב-12 השנים שחלפו מאז פרסום הנייר הקודם הצטברו מחקרים רבים ומקיפים בנושא ההשפעות הבריאותיות של הסויה. נייר העמדה מהווה סקירה מעמיקה ונרחבת של קרוב ל-200 מחקרים. הנייר נכתב במטרה לגבש עמדה עדכנית לגבי בטיחותה של צריכת סויה מצד אחד, ותועלותיה הבריאותיות האפשריות מצד שני".

לדבריהם, מסקירת המחקרים שבנייר העמדה עולה כי צריכת סויה בטוחה ואף מומלצת, הן עבור גברים והן עבור נשים, בכל גיל. עם זאת מציינים במשרד הבריאות כי יש להעדיף לצרוך סויה בצורתה הטבעית או בעיבוד מינימאלי: טופו, אדממה, משקה סויה ללא תוספת סוכר, פולי סויה יבשים וטמפה. יש לשים לב כי רבים מתחליפי חלב הסויה מעדני הסויה עתירים בסוכר וההמלצה היא לחפש דווקא את אלו בטעם הטבעי וללא תוספות הסוכר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker