רשתות האופנה נערכות להורדת מחירים: "ביטול מסי הקנייה יגולגל לצרכנים"

ברשתות ההנעלה והאופנה אומרים כי תוכניתו של כחלון היא צעד בכיוון הנכון: "תעזור לנו להיות יותר תחרותיים מול האינטרנט" ■ תמיר בן שחר: "משפחה מוציאה בחודש 100-50 שקל על הלבשת ילדים. המהלך של כחלון זה כסף קטן"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות של קסטרו בתל אביב. אצל קסטרו השינוי צפוי להוביל לגידול של כמעט 800%
סניף של קסטרו בתל אביבצילום: אייל טואג

רשתות ההנעלה והאופנה נשמו השבוע לרווחה כששמעו על תוכנית ההטבות של שר האוצר, משה כחלון, הכוללת גם ביטול מכסים על הנעלה ובגדי תינוקות. כבר בחודש ינואר פנו קמעונאי אופנה והנעלה גדולים, בהם ראשי פוקס וקסטרו, לשר האוצר וטענו כי המכסים והמע"מ מפלים אותם לרעה מול אתרי אינטרנט מחו"ל. כעת, הם מבטיחים כי הביטול של מסי הקנייה על הנעלה (12%) ובגדי תינוקות (6%) יגולגל לצרכנים.

עם זאת, מכיוון שההוזלה לא תהיה על קולקציות שכבר נמכרות בחנויות אלא רק על הזמנות עתידיות, ייתכן שיהיה קשה לוודא שביטול המכסים מגולגל לצרכנים במלואו. לדברי רשות המסים, ביטול המכסים ייכנס לתוקף בעוד מספר שבועות, וטרם ידוע מהו הגיל שממנו והלאה הבגדים ייחשבו כבגדי ילדים המצריכים תשלום מס קנייה.

"זאת בהחלט דרמה מבחינתנו. עכשיו הכוח של הרשתות הישראליות יגדל ואתרים כמו נקסט ייחלשו", אמר רמי שביט, בעל השליטה במשביר לצרכן, המביא בקרוב לישראל את רשת הספורט הבינלאומית אינטרספורט. "כבר כמה חודשים שאנחנו אומרים לכחלון ולמשרד האוצר שיש פה עיוות מאוד גדול. הרי איך אני יכול להתחרות מול אתר כמו נקסט שמי שמזמין ממנו לא צריך לשלם מכס או מע"מ עד סכום מסוים בעוד שלנו מעלים את שכר המינימום?"

לדבריו, עקב התחרות הגדולה הקיימת בתחום האופנה, ההוזלה תגולגל במלואה לצרכן. גם בקבוצת פוקס הבטיחו שהצרכנים ייהנו מהפחתת המכסים. לאחרונה השיקה הקבוצה בישראל את רשת נעלי הספורט פוט לוקר. בניגוד לטענת הראל ויזל, בעל השליטה בפוקס, שלפיה פער המחירים בין פוט לוקר ישראל לארה"ב הוא של כ-12% בלבד וזאת רק בשל מסי הקנייה, בבדיקת TheMarker בין פוט לוקר בישראל לבין מחירי אתר פוט לוקר בארה"ב התגלו פערי מחירים גדולים שמגיעים עד ל-42% בדגמים שנבדקו. כך שגם אם אכן הנעליים יוזלו בהמשך לביטול מסי הקנייה, הם עדיין יהיו גבוהים מאשר בארה"ב ומדינות נוספות.

"התחרות בתחום האופנה עצומה ואם אני לא אוריד מחירים אז מישהו אחר יוריד ואני לא אצליח למכור. מכיוון שקולקציות הקיץ כבר נמצאות בחנויות, המחירים לא יוזלו מיידית אבל החל מההזמנות הבאות הם יירדו בהתאם", אמר יהודה אלבז, מנכ"ל קבוצת בריל, בעלת הרשתות ניין ווסט, גלי ושואוף. "אני לא חושב שזה ישפר את התוצאות שלנו כי כל הביטול יועבר לצרכן, אבל זה בהחלט יכול לעזור לנו להיות יותר תחרותיים מול האינטרנט".

בסקר אינטרנטי שבוצע לאחרונה בקרב 1,500 איש על ידי חברת צ'מנסקי בן שחר עבור TheMarker, הצהירו הנשאלים כי כ-14% מההוצאה החודשית שלהם על מוצרי אופנה בוצעה באינטרנט, לעומת כ-13% בשנת 2015. בדרך זו הם נהנים מפטור מתשלום מסי יבוא בהזמנות עד לסכום של 75 דולר.

משה כחלוןצילום: עופר וקנין

להגן על ייצור מקומי

בקרב הרשתות הגדירו את המהלך כ"צעד בכיוון הנכון", אך ציינו שיש לבטח את מסי הקנייה על כלל ההלבשה ולא רק על הלבשת תינוקות, וכן לבטל או להפחית את המע"מ על הלבשה והנעלה. "אם רוצים שנתחרה באתרי האינטרנט הבינלאומיים ונוזיל את העלות לצרכנים כדי שתהיה ירידה ביוקר המחיה - צריך לתת לנו אפשרות להתחרות", אמר רמי שביט. "אנחנו לא יכולים להתחרות בידיים קשורות. אני לא תמים אז אני לא חושב שיבטלו את המע"מ, אבל לפחות שיורידו את השיעור שלו על הלבשה והנעלה ל-12-14%. זה מס לא הוגן כי אנשים משלמים מס על המשכורת שלהם ואז כשהם קונים את המוצר הם משלמים עוד מס. בנוסף, צריך לבטל את המכסים על כל ההלבשה, לא רק לתינוקות. המטרה של מכס היא להגן על ייצור מקומי".

"הרפורמה המוצעת מבורכת והיא צעד בכיוון הנכון. גם הורדת המע"מ על בגדי ילדים, אשר במדינות כמו אנגליה אינו קיים, יכולה לתרום להורדת יוקר המחייה ולעזור לרווחת משפחות מרובות ילדים", אמר גבי רוטר, מנכ"ל ומבעלי קסטרו.

בגדי תינוקות והנעלה זה כסף קטן

במקביל, יש גם כאלה שטוענים שהרפורמה של כחלון לא תביא להורדה אמיתית ביוקר המחייה. "המהלך של השר כחלון יוצר תמונה מוטעית כאילו למשקי הבית יהיה יותר קל אם יבוטלו מסי הקנייה על הנעלה ועל הלבשת תינוקות, אבל זה לא באמת הולך לעשות פה מהפכה. זה אולי מצטלם יפה אבל בגדי תינוקות או נעליים לא נמנו על ההוצאות הגדולות של משקי בית", אומר תמיר בן שחר מצ'מנסקי בן שחר. "לפי נתוני  הלמ"ס לשנת 2016, ההוצאה הממוצעת החודשית של משק בית על בגדי ילדים היא 50- 100 שקל, כאשר התוכנית של כחלון מדברת על פטור ממיסי קנייה בגובה 6% על בגדי תינוקות בלבד.

"ההוצאה החודשית של משקי בית על הנעלה היא קצת יותר מ-100 שקל, ומזה יפחיתו עכשיו אולי 12% מסי קנייה. לשם השוואה, ההוצאה הממוצעת של משק בית בחודש על מזון היא של 2,200- 2,400 שקל ועל דיור כ-5,000 שקל בחודש. דלק, מים וחשמל גוררים הוצאה של כ-1,500 שקל בחודש. הנעלה ובגדי תינוקות זה מספרים קטנים".

לפי נתוני הלמ"ס, שוק ההנעלה מגלגל כ-3.3 מיליארד שקל בשנה, ושוק ההלבשה לתינוקות וילדים מגלגל 1.8 מיליארד שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker