עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

פחות מארבע שנים אחרי שנכנסה לתחום מסנני המים הביתיים, מי עדן שוקלת להפסיק את פעילותה בתחום. בחברה שוקלים את העניין לאחר שלא הצליחו להפוך לשחקן משמעותי בשוק.

ביולי 2013 הושקה סדרת מסנני המים הביתיים של מי עדן, שעד אז דווקא תקפה את המים המסוננים בטענה כי הם נחותים מהמים המינרליים - מוצר הדגל של מי עדן. מי עדן טענה כי תהפוך לשחקן משמעותי בשוק, שבאותה תקפה צמח על חשבון המים בבקבוקים, אבל ציפיותיה לא התממשו והיא מחזיקה רק אחוזים בודדים מהתחום. ניסיונותיה להפוך לשחקן משמעותי יותר, באמצעות רכישת פעילות מסנני המים אלקטרה בר של חברת אלקטרה, לא התממשו משום שרשות ההגבלים לא אישרה את המיזוג בין שתי החברות. החלטת הרשות גובתה על ידי בית הדין להגבלים עסקיים, בערעור על החלטת הרשות שהגישו מי עדן ואלקטרה.

בשבועות האחרונים פורסמו ידיעות על שתי סוגיות בריאות בנוגע למי השתייה שבברזים, שברי המים המסוננים אינם נותנים להן פתרון: הימצאות עופרת בחלק ממי השתייה, ואי־הימצאותו של המינרל החיוני מגנזיום בחלק גדול ממי השתייה בישראל. לא מן הנמנע שמי עדן תעדיף עתה להתמקד בתחום המים המינרליים, שגדל בשבועות האחרונים. לפי נתוני סטורנקסט, מאז שנושא העופרת במי השתייה עלה לכותרות בתחילת פברואר, חל גידול של כ–12% במכירות המים המינרליים. המכירות של מי עדן גדלו בתקופה זו בכ–10% וכך גם המכירות של עין גדי. המכירות של נביעות מבית החברה המרכזית למשקאות גדלו בכ–20% (לפי נתוני סטורנקסט על המכירות בליטרים, לפברואר 2017 לעומת ינואר 2017).

מי עדן מחזיקה רק ב-3% מהשוק

במי עדן סירבו למסור כמה השקיעו במסננים הביתיים שלהם מאז ההשקה, אך לפי נתוני יפעת בקרת פרסום, מאז שנכנסה לתחום השקיעה מי עדן כ–23 מיליון שקל בפרסום - השקעה הכוללת את הפרסום למסנני המים וגם למים מינרליים, וגם פרסום תדמיתי למותג מי עדן. כשהשיקה לראשונה את סדרת ברי המים, מי עדן טענה כי ההשקעה הראשונית היא של כ-10 מיליון שקל.

שוק מסנני המים מוערך בכ-900 מיליון שקל. מי ששולטת בו ביד רמה, עם כ-60% מהשוק, היא תמי 4 של שטראוס. אחריה נמצאות אלקטרה בר עם כ-7%, מי עדן - כ-3% והשאר בידי שחקנים אחרים כמו מעיינות, נועם, מי גל, הדס ואחרים.

עיקר הרווח בתחום אינו מגיע ממכירות הברים, אלא מהסכום השנתי שהלקוחות משלמים על החלפת מסננים ונורות. עם זאת, פעילות אלקטרה בר הסבה לאלקטרה הפסדים של עשרות מיליוני שקלים, וככל הנראה גם פעילות מי עדן בתחום מאוזנת אך אינה רווחית.

ממי עדן נמסר בתגובה: "החלטת הממונה על ההגבלים שלא לאשר את רכישת פעילות ברי המים של אלקטרה בר חיזקה את השליטה החברה המתחרה והמובילה בשוק המים המסוננים. מי עדן, המחזיקה באחוזים בודדים של שוק המים המסוננים, בוחנת את דרכה כיצד להמשיך ולהתחרות בתחום קטגוריה זו. מי עדן מחויבת לכלל לקוחותיה ותמשיך לספק להם שירות מלא ומקיף לברים המצויים בהחזקתם. לצד זאת, מי עדן תמשיך להתמקד ולחזק את מעמדה וכושרה התחרותי כמובילת השוק בתחום המים המינרליים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker