אזהרת עופרת: כמות חריגה נמצאה בשני דגמים נוספים של מכונות קפה

משרד הכלכלה מצא עופרת בבדיקות שבוצעו לשני דגמים נוספים של מכונות קפה ■ המשרד מורה לכל מי שמחזיק במכונות לבדוק אותן במעבדות המוסמכות ומודיע כי בקרוב יכריז על דגמים נוספים שהינם בעייתיים לכאורה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונת קפה
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

משרד הכלכלה הורה על בדיקת דגמים נוספים של מכונות קפה בהם נמצאה עופרת בריכוז חריג בבדיקות מדגמיות שביצעו. המכונות הן מכונות הקפה המוסדיות מדגמים LB 4105 מתוצרת WEGA המשווק על ידי פאוזה של מי עדן, ו-Classic Mira מתוצרת UNIC המיובא על ידי בית הקלייה לנדוור. מדובר בדגם שלא נמכר ברשת בתי הקפה לנדוור. 

במשרד הכלכלה הורו לכל מי שבבעלותו או שמפעיל מכונות מדגמים אלה לבדקן באמצעות מעבדות שנקבעו לשם כך על ידי משרדי הבריאות והכלכלה. לדבריי וכטל, היבואנים המדוברים טרם העבירו למשרד מידע לגבי המקומות המדוייקים בהם מוצבות המכונות, והוא אמור להתקבל בימים הקרובים. "גם כשנקבל את המידע זה לא אומר שכל המכונות מהדגם הן לא תקינות ולכן את הציבור צריך לעניין האם המכונה הספציפית שממנה הוא שותה עברה בדיקה ונמצאה תקינה", אומר וכטל.

לפני מספר שבועות הכריז המשרד על בדיקות בשני דגמים אחרים שנמצאה בהם עופרת בשיעור החורג מהתקן בבדיקות מדגמיות - סופיה של ביאנקי, המשווק בארץ על-ידי שטראוס, ואווא קפה ולה פבוריטה. לדברי וכטל, בינתיים נבדקו מאות מדגמים אלה, ובכ-45% מהמכונות נתגלו בעיות. בקרוב יודיע המשרד על דגמים נוספים שצריכים לעבור בדיקה לאחר שבדיקות מדגמיות שנערכו העלו כי כמות העופרת בקפה גבוהה מהתקן.

המשרד הדגיש כי על פי הנחיות משרד הבריאות לא מדובר בסכנה מיידית, אך עם זאת ציין כי במהלך תקופת ביצוע הבדיקות ומטעמי זהירות מונעת, ממליץ משרד הבריאות להפחית בשתיית קפה ממכונות מסחריות או מוסדיות מהדגמים המדוברים, וזאת במידת האפשר ועד לקבלת תוצאות הבדיקה הפרטנית לגבי כל מכונה. ההמלצה תקפה במיוחד לגבי נשים בהריון.

לפני מספר שבועות התגלה כי קיימת בעיית עופרת גם בחלק ממי השתייה ולא רק במכונות הקפה, וכי בחלק מהמכונות שנבדקו על ידי מכון התקנים נמצאה עופרת גם במי הברז שהובילו למכונות, ולא רק במים שיצאו מהן. כמו כן נחשפה מצגת של משרד הבריאות משנת 2013 בה הוא מודה שלעמדתו עופרת במים מסכנת את בריאות הציבור גם כשהיא קיימת בריכוז נמוך מהתקן.

מחברת פאוזה נמסר כי "לחברה כ-20 מכונות קפה מדגם LB4105 המצויות אצל לקוחות עסקיים, כל מכונה שנמצאת בחריגה מוחלפת מיידית. מרבית המכונות כבר נלקחו לבדיקות במעבדות המוסמכות, בהתאם להנחיות של משרדי הבריאות והכלכלה. היתר ממתינות לבדיקות עקב עומס במעבדות". לדברי פאוזה, המכונות נמצאות בעיקר בפיצוציות ברחבי הארץ ובשתי מסעדות, והחברה שמה מכונות חלופיות באותן מסעדות ולקחה דגימות למעבדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker