"שנים התאבדנו, נתנו את דמנו": מייסד קופיקס לא מתנצל - ומסביר למה המחירים עוד יעלו

בראיון ל-TheMarker מסביר אבי כץ את עליית המחירים בקופיקס: "יכולנו להיות כמו הדינוזאורים, שסירבו להשתנות והלכו לאיבוד" ■ לדבריו, המהלך צפוי להוסיף כ-50 מיליון שקל למחזור של קופיקס ב-2017

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים135
אבי כץ. "חסכנו לצרכנים באופן ישיר ועקיף מעל מיליארד שקלים. אם זאת לא מהפכה של איש אחד אני כבר לא יודע מה זאת מהפכה"
אבי כץ. "חסכנו לצרכנים באופן ישיר ועקיף מעל מיליארד שקלים. אם זאת לא מהפכה של איש אחד אני כבר לא יודע מה זאת מהפכה"צילום: תומר אפלבאום
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

אחרי שהודיע על העלאת המחירים לשישה שקלים ברשת בתי הקפה שייסד, אבי כץ מודה שככל הנראה זאת לא תהיה העלאת המחירים האחרונה בקופיקס - ושתמיד ידע שהרשת לא תמכור את מוצריה במחיר קבוע של 5 שקלים לעד.

"כשמקימים עסק אז בהתחלה אתה עולה ועולה אבל אז אתה נשחק, ונאלץ לעשות תיקון טכני כדי להמשיך לעלות, עד ששוב תישחק - ושוב תצטרך לעשות תיקון טכני", מסביר כץ בראיון ל-TheMarker את ההחלטה להעלות מחירים ב-131 בתי הקפה של הרשת, החל מיום ראשון הקרוב, החלטה שהוא מציג כ'תיקון טכני'. כץ מוסיף ומסביר מדוע ייאלץ כנראה להעלות אותם שוב בהמשך.

כץ עושה את המהלך בשל עליית מחירי שכר הדירה, שכר המינימום, הארנונה, החשמל וחומרי הגלם. "כשכל המחירים האלה עולים כבר שלוש וחצי שנים, מאז שהקמנו את העסק, אז ברור שמי ששילם על זה הם הזכיינים שמפעילים את החנויות". לדבריו, הרשת מתכננת לסיים את 2017 עם מחזור של כ-200 מיליון שקל בבתי הקפה, כלומר "אם המהלך לא יביא לשחיקה במחזור, העלאת המחיר ל-6 שקלים תוסיף למחזור כ-50 מיליון שקל בשנה. אם המחזור יישחק, אז עליית המחיר תוסיף לנו במינימום עוד 25 מיליון שקל להערכתי".

יש לכם הרבה זכיינים שמפסידים כסף במתכונת הנוכחית?

"ברור שברשת של 130 זכיינים יש גם כאלה שמפסידים, בכל רשת זה ככה. לא היו הרבה זכיינים שהפסידו, אבל הרווחיות שלהם נשחקה ואם הייתי מחכה עם העלאת המחיר הם היו עוברים להפסד. לא חייבים להפוך רע לבסדר, אפשר להפוך טוב לטוב מאוד. קברניט טוב לא מחכה שיתקיפו אותו, קברניט טוב תוקף. המהלך הזה נתן לקופיקס אפשרות להישאר לתמיד. יכולנו להיות כמו הדינוזאורים, שסירבו להשתנות והלכו לאיבוד. ויכולנו גם להפוך את העסק כמו שעשינו. שלוש וחצי שנים התאבדנו על המחיר, נתנו את דמנו".

אז עכשיו כל הזכיינים ירוויחו?

"אחרי התיקון הזה - כן, עד השחיקה הבאה שתהיה. תחשבו על חנות שעלה לה השכר דירה לפני שנתיים או לפני שנה, הבנאדם נשחק. אם אתה רוצה להפוך את העסק לאלמותי אתה חייב לעשות תיקון טכני, לא העלנו את המחיר שלנו למחיר שמכרו כוס קפה לפני שהגענו. העלנו אותו לשישה שקלים, בואו ניכנס לפרופורציות. זה גם יום כואב עבורי כי אני צריך להעלות את המחיר, וגם זה יום שמח כי אנחנו נותנים לרשת תמידיות".

סניף של רשת קופיקס. "זה גם יום כואב עבורי כי אני צריך להעלות את המחיר וגם זה יום שמח כי אנחנו נותנים לרשת תמידיות"
סניף של רשת קופיקס. "זה גם יום כואב עבורי כי אני צריך להעלות את המחיר וגם זה יום שמח כי אנחנו נותנים לרשת תמידיות"צילום: עופר וקנין

מתי תעלו את המחיר ל-7 שקלים ולמעלה מכך?

"אני מקווה שלא לפני עוד שלוש וחצי שנים".

מה לגבי רשת הסופרמרקטים סופר קופיקס? התחלתם בפיילוט במסגרתו אתם מוכרים גם מוצרים במחיר של 20 שקלים. גם שם המחירים ימשיכו לעלות?

"לא העלנו את המחיר של 800 המוצרים המקוריים, אלא הוספנו מוצרים אחרים במחיר גבוה יותר. גם עכשיו לא נשנה את המחיר של 800 המוצרים המקוריים בסופר קופיקס".

בענף בתי הקפה אומרים שלא השפעתם המחירים ברשתות הגדולות, למעט אולי מחירי הקפה לדרך.

"איך אפשר להגיד שלא השפענו? יש מלא מקומות שמוכרים קפה ומאפה בחמישה שקלים, יש פיצות בשישה שקלים ומה לא. מאז שפתחנו את רשת קופיקס לפני שלוש וחצי שנים, חסכנו לצרכנים באופן ישיר ועקיף מעל מיליארד שקלים. אנחנו מוכרים כ-200 אלף פריטים ביום, דבר שחוסך לצרכנים כמיליון וחצי שקל כל יום, בהשוואה למחירים ברשתות האחרות. אם זאת לא מהפכה של איש אחד אני כבר לא יודע מה זאת מהפכה".

סופר קופיקס."לא נשנה את המחיר של 800 המוצרים המקוריים בסופר קופיקס"
סופר קופיקס."לא נשנה את המחיר של 800 המוצרים המקוריים בסופר קופיקס"צילום: עופר וקנין

כשהשקת את הרשת חשבת שתעלו מחירים?

"כשהמצאנו את השם חשבנו על זה שזה יכול לקרות ולכן גם החלטנו לא ללכת על שם שמתבסס על מספר מסוים אלא על הקונספט של פיקס פרייס. לקחנו בחשבון שאי אפשר לדעת מה יהיה, ואם היתה אינפלציה או שהדולר היה יורד ולא עולה?"

אתה לא מרגיש שאתה מאכזב את הציבור?

"שלוש וחצי שנים שימחתי את הציבור, אז אני חושב שהציבור יתן לי קרדיט עכשיו. לא העליתי את המחיר ל-13-12 שקל, בואו ניכנס לפרופורציה, עדיין זה המחיר הכי זול שיש בשוק".

איציק אלרוב, מייסד "תנועת הצרכנים" הוציא הודעה לעיתונות לפיה: "אין הצדקה לעליית מחירים גורפת בקופיקס. יש תחושה קשה של ניצול שיטת המחיר האחיד ברשת, על מנת לגרוף רווחים נוספים מכיסו של הציבור. אנו קוראים לאבי כץ להקפיא את התייקרות המחירים המתוכננת ולחשב מסלול מחדש. שיטת קופיקס הביאה הגינות ומחירים שפויים לענף קרטליסטי עם מחירים שערורייתיים. מצער לראות שמי שהתיימר לשנות את השיטה - נכנע לה". מה אתה אומר?

"גם אם יש מחלוקות ביני לבין מר אלרוב, על דבר אחד אין מחלוקת – הגורם הכמעט יחיד שהוריד את יוקר המחיה בערים בשנים האחרונות היה קופיקס – וככה זה יישאר".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker