מיזוג בלוקבסטר וענק הווידיאו פוגע בצרכנים

פחות מארבעה חודשים לאחר שאושר המיזוג בין בלוקבסטר לענק הווידיאו, הרשת הממוזגת מעלה את מחיריה בכ-4%-3%; הנפגעים העיקריים - לקוחות ענק הווידאו לשעבר

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתי אפללו

מנוי של 9 סרטים ב-99 שקל? נשמע מצוין. כך חשב גם טל, מנוי של רשת ענק הווידאו. ואולם כשהוא ניגש לסניף כדי לרכוש את המנוי במבצע, גילו לו עובדי הסניף בו הוא רשום, כי בעצם מדובר במבצע ניחומים ללקוחות הרשת, שהולכים לספוג עליית מחירים.

המיזוג של שתי החברות הגדולות בתחום השכרת ומכירת סרטים - בלוקבסטר וענק הווידאו, אושר לפני כשלושה חודשים על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים רונית קן. החברות, שביקשו להתמזג מטעמי התייעלות, הצליחו להרגיז את הלקוחות עוד לפני שהמיזוג יצא לפועל: בפורומים שונים באינטרנט, חזו הגולשים כי בעקבות האיחוד יעלו מחיריה של רשת ענק הווידאו, שהיתה הזולה מבין השתיים, וישתוו עם המחירים הגבוהים יותר של רשת בלוקבסטר: "אני לא מבין את הממונה על ההגבלים, ההחלטה פשוט תהפוך את בלוקבסטר למונופול מטורף בשוק השכרות הסרטים", כתב אחד גולשים; "זה אומר שהמחירים של ענק הווידאו יעלו", חרץ גולש אחר.

פחות מארבעה חודשים אחרי המיזוג, החברה המאוחדת הפועלת תחת המותג בלוקבסטר, לא רק מיישרת קו בין מחירי שתי הרשתות הממוזגות, אלא גם מעלה חלק מהמחירים שהיו נהוגים עד כה ברשת בלוקבסטר. מיד כשיסתיים המבצע האטרקטיווי - "המיזוג של הקיץ" - בסוף השבוע הקרוב, צפויה התייקרות של כ-4%-3% במחירי השכרת הסרטים בחלק גדול מהמסלולים (ראו טבלה), שתשפיע בעיקר על לקוחות ענק הווידאו לשעבר, שהיתה זולה במרבית המסלולים מבלוקבסטר.

ואולם למנויי בלוקבסטר ההתייקרות במחירים מלווה בהטבה שלא היתה קיימת בעבר - הארכת זמן השכרת הסרטים מלילה אחד לשניים. כך למשל, מנוי ל-10 סרטים שעלה בשתי הרשתות 179 שקל התייקר לאחר המיזוג ל-185 שקל; מנוי ל-30 סרטים עלה מ-466 שקל בענק הווידאו ומ-449 שקל בבלוקבסטר ל-478 שקל; מנוי ל-50 סרטים עלה מ-717 שקל בענק הווידאו ומ-725 שקל בבלוקבסטר ל-747 שקל.

סוגרים סניפים

אבל הצרכנים עלולים להיפגע בעוד דרכים מתהליך המיזוג וההתייעלות של הרשת. בסמוך למיזוג ואחריו סגרה הרשת הממוזגת 9 ספריות וידאו, בעיקר בערי הפריפריה - חדרה, טבריה, כרמיאל, ערד, עפולה, קרית שמונה ושני סניפים בבאר שבע. באזורים אלו הציבה הרשת הממוזגת מכשירי וידאומט.

מכשירי הוידאומט, על אף זמינותם ונוחיותם, אינם תמיד תחליף לספריית הווידאו. ראשית, המגוון במכונות מצומצם יותר. אורן אורבך, מבעלי ספריית הווידאו 8 מ"מ בתל אביב, מעריך כי כמות הסרטים בספריית הווידאו שלו גדולה פי-20 מאשר בווידאומט.

שנית, מדיניות האיחורים במכונות היא קשיחה מאוד. החיוב על איחור מתבצע באופן אוטומטי מיד עם תום תקופת ההשכרה, בעוד שבספריית הווידאו יש מגמה ללכת לקראת הלקוח. הבדל נוסף ולא פחות משמעותי הוא המחיר. ידוע שמחיר פר סרט יורד ככל שהמנוי מכיל מספר רב יותר של סרטים. בעוד שהספריות מאפשרות מנויים גדולים של 100 סרטים, הרי שבווידאומטים המנויים המקסימליים קטנים יותר. בווידאומטים של רב סרט, לדוגמה, המנוי המקסימלי הוא ל-20 סרטים, מחיר סרט במנוי כזה הוא 13 שקל לסרט; מחיר של סרט במנוי של 100 סרטים בספריית וידאו נע בין 10 ל-12.40 שקל לסרט. כל זאת, מבלי להזכיר את ההנאה הצרכנית שיכולה להתלוות לביקור בספרייה: היחס האישי מהמוכרים, האפשרות לקבל המלצה ועזרה בבחירת הסרט וכן הלאה.

מונופול או לא?

האם הכעס של הצרכנים על שינוי התנאים שנגרם כתוצאה מהמיזוג מוצדק? תלוי את מי שואלים. ענק הווידאו ובלוקבסטר ביקשו להתמזג משיקולי יעילות, בבקשתן להתמזג טענו שתחום השכרת הסרטים לצפייה ביתית סובל מירידה משמעותית בביקוש בשל כניסת שירות ה-VOD של HOT ושירות הזמנת הסרטים של yes ועם התגברות תופעת הורדת התכנים באופן בלתי חוקי באינטרנט.

גורמים בשוק אומרים כי הענף באמת עובר טלטלה, אך כי לשירות ה-VOD אין השפעה רבה על השוק, בגלל שהוא אינו מציע לצרכן סרטים חדשים וכי הפגיעה המשמעותית היא כתוצאה מהורדות הסרטים מן הרשת. ואולם גם לכך השפעה מוגבלת - בגלל האיכות, הזמינות ואי חוקיות הפעולה.

קן בהחלטתה התייחסה לחששות התחרותיים הצפויים בשווקים המשיקים (ועל כן התנתה את המיזוג בשני תנאים - אספקת סרטים ומכונות השכרה גם לגופים המתחרים בתנאים מסחריים שווים). ואולם הממונה לא התייחסה בהחלטתה מפורשות לחששות התחרותיים בשוק השכרת הסרטים עצמו.

כיום, לאחר המיזוג, נראה כי למרות הטענות של החברות על ירידה משמעותית בביקושים ועל התמודדות בשוק תחרותי, קשה ומשתנה, הן לא חוששות להעלות מחירים. בשוק תחרותי משמעותו של צעד כזה היא שהן יכולות להרשות זאת לעצמן. קשה לראות מי בדיוק יגרור את הרשת הממוזגת להוריד את מחיריה מטה.

בהקשר זה יצוין כי בהודעת המיזוג העריכה ענק הווידאו את חלקה בשוק ההשכרות ב-14% מכלל ספריות הווידאו והווידאומטים, מבלי לכלול בהגדרת השוק את הורדות הסרטים באינטרנט ואת שירותי ה-VOD והזמנת סרטים של yes. בלוקבסטר העריכה את חלקה בשוק זה ב-20%. לפי הערכות אלו, הגוף הממוזג אינו מונופול בתחום ספריות השכרת סרטי הווידאו.

ואולם פחות ממחצית השנה לפני המיזוג בכתבה ל-TheMarker, העריך מנכ"ל ענק הווידאו לשעבר, דרור לירן, את נתח השוק שלה ב-40% ומנכ"ל בלוקבסטר, עופר לוי, העריך את נתח השוק שלה ב-35%.

"ההתנהלות של בלוקבסטר הממוזגת יכולה ללמד שאין ממש בטענותיה לגבי שוק בהתכווצות ומוצר תחליפי בדמות ה-VOD, המתחרה בהם תחרות פרועה", אומרת גלית אבישי מנכ"לית אמון הציבור. "על פניו, העלאת מחירים בסיטואציה כזו מראה על כוח שוק והתחרות שהם דיברו עליה לא מתקיימת במימדים שהוצהר עליהם בפני הממונה על ההגבלים העסקיים. העלאת המחירים מעלה סימן שאלה לגבי הנתונים שעמדו בפני הממונה במועד בדיקת המיזוג".

תגובות

מהממונה על הגבלים עסקיים נמסר כי במהלך בדיקת המיזוג "אותרה מגמה של ירידה בהיקף שוק השכרת הסרטים במהלך ארבע השנים האחרונות, הן באמצעות מכונות וידאומט והן באמצעות ספריות וידאו. לאור זאת, לא מן הנמנע כי צמצום ספריות הווידאו המדווח הינו חלק ממגמה זו ואינו נובע ישירות מעצם המיזוג. במקביל לצמצום השוק ניכרה מגמה מתמשכת של עליות מחירים בשיעורים של כ-10%-5% בשנה, טרם המיזוג".

מבלוקבסטר נמסר כי "הרשת הממוזגת פועלת בסביבה תחרותית מאוד, בייחוד מצד שירות ה-VOD. אכן, המחירים בחבילות השונות התייקרו ב-4%-3%, אך חלק מהחבילות הוזלו בעד 5% והתנאים לצרכן השתפרו". עוד נמסר כי הסיבה לסגירת הסניפים היא "חוסר כדאיות כלכלית באחזקתם, והרשת הצהירה על כוונתה לסגור סניפים עוד טרם המיזוג".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker