"רק ל-1% מהאוכלוסייה בישראל יש צוואה על אף שכמעט כל האנשים צריכים אחת שכזאת"

צוואה היא לא דבר שנעים לעסוק בו, אך היא הופכת את חלוקת הרכוש למסודרת ויעילה יותר ועשויה למנוע סכסוכים במשפחה; ואין מה לדאוג - מחקרים מדעיים הוכיחו כי אנשים שעורכים צוואה לא מתים יותר צעירים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

הקלישאה ההוליוודית המקובלת מפגישה את היורשים בחדרו של עורך הדין של המנוח. כל אחד מהם משדר אבל כבד כלפי חוץ, אך למעשה ממתין במתח לשמוע כמה מיליונים הוריש לו אביו העשיר.

החיים, כמובן, הרבה פחות דרמטיים. "רק ל-1% מהאוכלוסייה בישראל יש צוואה על אף שכמעט כל האנשים צריכים אחת שכזאת", אומר יוסי אש, מומחה לכלכלת הפרט והמשפחה. הרוב המכריע נמנע מכך ומעדיף שהחלוקה תתבצע לפי הקבוע בחוק.

יש לכך סיבות רבות, בהן חשש מסכסוכים משפחתיים, הימנעות מעיסוק במוות או פשוט העדפת החלוקה השווה שמצווה החוק.

לדברי אש, "אנשים מפחדים שאם יכתבו צוואה הם ימותו יותר מוקדם, אך האמת היא שמחקרים שנעשו הוכיחו שאלה שעושים צוואה לא מתים יותר צעירים מאחרים". אש גם אינו מסכים עם הטענה לגבי סכסוכים במשפחה: "לצוואות יצא שם רע כי כשאנחנו שומעים על צוואה בתקשורת זה לרוב בהקשר של ריב וסכסוך. האמת היא שברוב המקרים פתיחת הצוואה רק עושה את חלוקת הרכוש מסודרת ויעילה יותר".

ואכן, למרות השם הרע ומספרם הקטן של עורכי הצוואות, מדווחים עורכי דין שעמם שוחחנו על גידול במספר המתעניינים ובמספר עורכי הצוואות בפועל בשנים האחרונות.

"יותר ויותר לקוחות עסקיים שואלים עורכי דין מסחריים "על הדרך" אם ואיך כדאי לערוך צוואה", אומר עורך דין גידי פרישטיק העוסק בצוואות וירושות.

מה קורה כשאין צוואה?

עו"ד תומר ריטרסקי מסביר כי על פי חוק הירושה, בהיעדר צוואה (או כשהיא נפסלת) יחולק העיזבון לפי סדר העדיפויות הבא: המעגל הראשון כולל את בן-זוגו של המת, שיקבל מחצית מהרכוש, ואת צאצאיו - ילדיו ונכדיו - שיתחלקו שווה בשווה במחצית השנייה של הרכוש. אם אין כאלה יעבור הרכוש למעגל הקרובים הבא - הוריו של המת וצאצאיהם, ואחריהם לסבים ולסבתות וצאצאיהם. אם המת לא הניח אחריו הורים או סבים, וילדו מת לפניו והותיר ילדים - יירשו הנכדים את הכסף. אם מדובר באדם ערירי שלא השאיר צוואה ואין לו הורים, ילדים או נכדים - עובר רכושו לרשות המדינה.

אגב, בתזכיר חוק חדש שפירסם באחרונה משרד המשפטים נאמר כי במקרה שבו בני זוג נפרדו לתקופה של שלוש שנים לפחות אך נותרו נשואים "על הנייר", לא יוכל בן הפרוד לרשת את המת. היורש יהיה בן הזוג שעמו קיים המת חיי משפחה ("ידוע בציבור") בתקופה זו.

ואולם יש אנשים שאינם מעוניינים להשאיר את חלוקת כספם בידי החוק היבש ומעדיפים, מסיבות שונות, להחליט בעצמם על החלוקה באמצעות צוואה. לדברי אש, "צוואה לא משאירה ספק לגבי כוונתו של המת. הוא יכול להסביר את עצמו ואת החלטותיו בעודו בחיים וזה מה שטוב בה. אם יש פוטנציאל לריב במשפחה הוא יפרוץ גם אם אין צוואה, וכתיבת צוואה יכולה רק לפרק את המוקשים הצפויים".

למי כדאי לערוך צוואה?

אז מיהם האנשים שבוחרים לערוך צוואה ולמי זה כדאי במיוחד? לדברי אש, את התועלת הרבה ביותר מעריכת צוואה יכולים להפיק גרושים או כאלה שהקשרים המשפחתיים שלהם מורכבים. "בחברה שבה 30% מהזוגות מתגרשים, המרקם המשפטי הופך מאוד מורכב", הוא אומר. "לדוגמה, אדם שיש לו ילד קטין מנישואים קודמים והוא נשוי בשנית. במידה שהוא מת בלי צוואה, הבית שלו אמור להתחלק בין אשתו השנייה לבין ילדו, וזה גם רצונו. ואולם בפועל אשתו הראשונה, שהיא האפוטרופוסית של הילד, יכולה לא לאשר את מכירת הבית - ומכאן עלולות להתחיל בעיות. לו היתה לו צוואה כל העניין הזה לא היה קורה כי הוא היה יכול להבהיר מבחינה משפטית ובאופן מפורט את כוונותיו".

עריכת צוואה כדאית מאוד גם לעצמאים (המהווים 25%-20% מהאוכלוסייה) ובעלי רכוש מסוג מסוים כמו זכויות יוצרים. "העברת נכסים של עצמאים כרוכה פעמים רבות בתשלום מסים", אומר אש. "צוואה ערוכה היטב יכולה לתת פתרון, אפילו חלקי, לבעיות שיצוצו".

פרישטיק מוסיף כי צוואות נפוצות גם בקרב אנשים גלמודים, שאין להם משפחה: "הרבה פעמים הם משאירים צוואה כי אינם רוצים שהכסף יגיע למדינה. אפילו אם הם מצווים את כספם למטרות אלטרואיסטיות, הם מעדיפים להיות אלה שמחליטים לאן יילך הכסף. חלקם מורישים אותו לחברים טובים או לילדים של חברים.

"יש סיבות נוספות שגורמות לאנשים לערוך צוואה. למשל, אם שלא רוותה נחת מהתנהלות בנה או בתה ורוצה להכיר טובה לבת או בן אחרים שהיו מסורים לה, סעדו אותה והקדישו לה מזמנה יכולה 'לעשות צדק' באמצעות הצוואה. מקרה אחר הוא כשאחד מהילדים חולה או בעל חובות גדולים - ואז ההורים יכולים להוריש להם יותר כדי לעזור להם להשתקם".

אילו סוגי צוואות יש?

עו"ד ריטרסקי, עו"ד פרישטיק ויוסי אש מעניקים כמה עצות חשובות לכל אלה שבכוונתם לערוך צוואה. ראשית כדאי לדעת כי יש כמה דרכים לעריכת צוואה:

צוואה בכתב יד - נכתבת בידי המוריש, נושאת תאריך כתוב בידו וחתומה על ידו.

צוואה שהוקראה בנוכחות עדים - נכתבת וחתומה על ידי המוריש. מאושרת בחתימת העדים (קטינים, יורשים ופסולי דין אינם יכולים לשמש עדים לעניין זה).

צוואה בפני רשות - נאמרת בעל-פה בפני שופט, רשם של בית משפט, רשם לענייני ירושה, חבר בית דין דתי או נוטריון. ניתן גם להגיש את דברי הצוואה בכתב.

צוואה בעל פה - של אדם הנוטה למות. יכולה להתבצע בפני שני עדים שירשמו את הדברים, התאריך והנסיבות ויחתמו על כך. צוואה מסוג זה תקפה רק אם המוריש מת בחודש שלאחר עריכתה.

צוואה מצולמת - לפני כחודש פירסם משרד המשפטים תזכיר חוק חדש המבוסס על המלצות ועדת הירושה שישבה על המדוכה שבע שנים. התזכיר התפרסם בעיקר בשל ההמלצה לאפשר לזוגות חד-מיניים לרשת את בני זוגם, אך היו בו עוד כמה חידושים מעניינים: לפי התזכיר, יהיה ניתן מעתה לערוך צוואה מצולמת בווידיאו, וגם קטינים מגיל 15 ומעלה יהיו רשאים לכתוב צוואה (באישור בית משפט).

איך עושים את זה כמו שצריך?

החלטה על כתיבת צוואה היא הרבה יותר מעוד החלטה משפטית-כלכלית קרה: מדובר בראש ובראשונה בהחלטה רגשית-משפחתית שעשויה (או עלולה) להשפיע על מרקם היחסים המשפחתי עוד שנים ארוכות לאחר שהתקבלה - ולכן יש לתכנן אותה היטב.

* למרות שניתן לערוך צוואה באופן עצמאי בנוכחות שני עדים, ממליץ אש להיעזר בשירותיו של עורך דין, "הן בשל הניסיון וההיכרות שיש לו עם בעיות שנוצרו עם צוואות שלא נכתבו כמו שצריך, והן מכיוון שיש לו ערך מוסף גם בתור יועץ לחלוקה נכונה של הרכוש". עלות עריכת הצוואה אצל עורך דין משתנה בהתאם לגודל הנכסים, המורכבות המשפטית והיבטי המיסוי והיא נעה בין מאות שקלים לאלפי דולרים.

* צוואות רבות נערכות בידי מבוגרים הנוטים למות, ומאוחר יותר עלולה להיות טענה שהם היו במצב דמנטי בזמן כתיבת הצוואה. כדי להתגבר על התנגדויות שכאלה רצוי שרופא, פסיכולוג או גריאטר יבדקו את האדם ויוכלו להעיד שהוא היה כשיר בעת כתיבת הצוואה. המהדרין אפילו ידאגו שאחד מהעדים יהיה רופא.

* לאדם שערך צוואה בגיל צעיר כדאי מאוד לעדכנה מדי כמה שנים, משום שעם השנים סיטואציות משפחתיות משתנות, רכוש נוסף ונגרע, וילדים נולדים. כדי שאף נכד לא ימצא את עצמו מחוץ לירושה - חשוב לעדכן או לקבוע מנגנון עדכון.

* השיטה המומלצת לחלוקת הרכוש: חלוקה לאחוזים ולא חלוקה לפי נכסים (ובמלים אחרות: לא האוטו לבנימין והבית לשמעון). מדובר בחלוקה שוויונית ונוחה יותר עם פחות "מוקשים".

* יותר ויותר אנשים בוחרים לצלם את הקראת הצוואה, כדי להפחית ויכוחים או טענות לזיוף או ללחץ לא הוגן. בדרך זו אפשר גם לפרט בנימה אישית ולהסביר ליורשים את ההחלטות. את הקלטת משאירים עם הצוואה במשמרת. יש לכך חשיבות רבה מאוד. עם זאת, חשוב להקפיד שמה שאומרים למצלמה יהיה חופף לגמרי לכתוב בצוואה.

* חשוב מאוד שתהליך ניסוח הצוואה יהיה שקוף ככל שניתן, כדי ליצור אצל היורשים רמת ציפיות נכונה ומדויקת, בלי הפתעות בנוסח הוליווד. הפתעות מייצרות התנגדויות שעלולות לעכב את מימוש הצוואה.

* כשמורישים קופת גמל או כספי ביטוח חיים חשוב שתהיה זהות בין המוטב בהן לבין המוטב בצוואה. אם המוטבים יהיו שונים, יקבל את הכסף המוטב שרשום בקופת הגמל ולא זה שמצוין בצוואה. פתרון אפשרי הוא לכתוב בקופת הגמל/חוזה הביטוח כי המוטבים הם "יורשיי החוקיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker