הרווחיות של סופר-פארם בסכנה: לא תוכל להמשיך לפתוח סניפים בפולין

הצעת חוק שצפייה לעבור בפולין תביא לכך שסופר-פארם לא תוכל לממש את התוכנית לפתוח מאות סניפים במדינה ■ הרווחיות הגדולה של סופר-פארם בפולין מסבסדת את הרווחיות הנשחקת והמבצעים של סופר-פארם בישראל

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף סופר-פארם בוורשה
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

הרווחיות של קבוצת סופר-פארם בסכנה. בשבועות הקרובים צפויה לעבור הצעת חוק בפולין, לפיה תאלץ החברה להפסיק לפתוח סניפים בפולין, מה שצפוי לפגוע הן בצמיחה והן ברווחיות של הקבוצה.

הצעת החוק המדוברת מבקשת לקבוע שרשתות בתי מרקחת הפועלות בפולין לא יוכלו להחזיק למעלה מארבעה סניפים, אלא אם מדובר ברשתות קיימות שכבר יש להן סניפים רבים יותר, ובמקרה כזה הן לא יוכלו להמשיך ולפתוח סניפים נוספים.

סופר-פארם, המפעילה 68 סניפים בפולין, לא תצטרך על פי הצעת החוק החדשה לסגור את הסניפים הקיימים שלה, אך גם לא תוכל להמשיך לפתוח סניפים נוספים. זאת בניגוד לתוכניות שלה לפתוח בפולין מאות סניפים במהלך השנים הקרובות.

מדובר בגזירה קשה עבור סופר-פארם, שכן הרווחיות שלה בפולין גבוהה מרווחיותה בישראל, הנמצאת בשחיקה בשנים האחרונות לאור ההאטה בצריכה והתחרות מול רשתות המזון. במידה רבה מסבסדת פעילותה של סופר-פארם בפולין את המבצעים של סופר-פארם בישראל, שמעמיקים את השחיקה ברווחיותה בארץ.

במסיבת עיתונאים שקיימה סופר-פארם לפני כשנה אמר מנכ"ל הרשת, ניצן לביא, כי "הרווחיות הגולמית שלנו כל הזמן ממשיכה להישחק. העלאת שכר המינימום משכה את ההוצאות באופן תלול כלפי מעלה, ובמקביל התחרות לא הופכת להיות יותר קלה. במטרה להמשיך לגדול ולצמוח אנחנו ממשיכים להקריב את הרווח התפעולי והגולמי ולהוריד מחיר ליחידת מוצר שנמכרת בארץ, כאשר מקורות הרווחיות שלנו הם פולין וסין".

הפגיעה ברווחיות רלוונטית גם לבנק לאומי (15%) ובנק דיסקונט (10%) המעוניינים למכור את אחזקותיהם בחברה. יתר המניות של סופר-פארם מוחזקות בידי המייסד, ליאון קופלר.

המחזור של סופר-פארם בפולין עומד על כ-800 מיליון שקל בשנה, מתוך כלל המחזור של הקבוצה, שהסתכם ב-5.35 מיליארד שקל ב-2015.

מסופר-פארם נמסר בתגובה: “בפולין אכן נדונה בימים אלו הצעת חוק לפיה, בין היתר, רשת זרה או מקומית לא תוכל להחזיק ביותר מארבעה בתי מרקחת. אם ההצעה תעבור, עלולות להיות לה השלכות על פעילות של רשתות בתי מרקחת בפולין, ובכלל זה על סופר־פארם בפולין. אנו עוקבים אחר ההתרחשויות”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker