2016 בקניונים: הלקוחות עוברים לפאוור סנטרים בגלל המחירים

לפי נתוני חברת ריס, המכירות במרכזים המסחריים גדלו ב-1.35% לעומת גידול של כ-2% באוכלוסייה ■ המוביל בעלייה במכירות: המרכז של קניוני עופר בנצרת עילית - עם זינוק של 13.3%

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון עופר
קניון עופרצילום: אסף לוי

קיפאון בענף המרכזים המסחריים בישראל ב-2016 - כך עולה מסיכום השנה של חברת ריס. על פי הנתונים, המכירות למ"ר במרכזים המסחריים גדלו ב-1.35% - נמוך מקצב גידול האוכלוסייה בישראל שהיה 1.8%-2%. כלומר - המכירות לנפש ירדו. הנתונים של ריס מסתמכים על רישמוי הפדיון של כ-2,600 סניפים של רשתות, כך שיש מקום להניח כי הנתונים היו גרועים אף יותר לו היו כוללים גם את מכירות החנויות הפרטיות.

עוד עולה מהפרסום כי ב-2016 הצרכנים העדיפו את מרכזי הקניות הפתוחים (פאוור סנטרים) על פני הקניונים הסגורים. המכירות למ"ר במרכזים הפתוחים רשמו עלייה של כ-3%, ואילו בקניונים הסגורים נרשמה עלייה של 0.8% בלבד - שיעור נמוך בהרבה מהגידול הטבעי באוכלוסייה.

"הציבור מחפש היום יותר ויותר את המחיר, ומרכזי הקניות הפתוחים מציעים תמהיל שכולל הרבה חנויות דיסקאונט - הן בתחום האופנה וההלבשה לכל המשפחה והן בתחומים אחרים", מסביר תמיר בן שחר, מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר. "גם הרשתות עצמן מעדיפות לפתוח יותר חנויות במרכזים הפתוחים ולא בקניונים, בשל השכירות ודמי הניהול הנמוכים יותר".

מהסיכום עולה שמספר החנויות הכולל נפל במהלך השנה החולפת בכ-9%. לדברי ריס, הנפילה נובעת בעיקר מכך שהרשתות הגדולות איחדו חנויות שפנו לקהלים שונים תחת קורת גג אחת. על פי הניתוח, האיחוד לא פגע בהיקפי הפדיון של החנויות.

"הרשתות הגדולות לא רק ממזגות חנויות אלא גם מגדילות את שטחן על חשבון שחקנים אחרים קטנים יותר", מסביר בן שחר. "זה אומר שעם הזמן המרכזים המסחריים הופכים להיות משעממים יותר מבחינת התמהיל, הרשתות הגדולות מחזיקות נתחים יותר גדולים משטח המרכזים ושטחן של החנויות הקטנות נעלם והולך. מגמה זו אף תתעצם ותלך".

מבין הקניונים הגדולים, הקניון שהוביל בעלייה במכירות ב-2016 הוא הקניון הגדול בפתח תקוה של קבוצת קניוני עופר, עם גידול של 3.2% בפדיון למ"ר, אחריו ניצבים קניון הזהב עם צמיחה של 2.6%, קניון מלחה של עזריאלי בירושלים עם גידול של 2.3%, וקניון חולון של עזריאלי עם שיפור של 2.2%. מבין המרכזים הוותיקים, המוביל בגידול במכירות למ"ר הוא המרכז של קניוני עופר בנצרת עילית - עם זינוק של 13.3% ואחריו קניון עיר ימים בנתניה, עם צמיחה של 10.1%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker