שילמתם הון על כוס קפה - ורשות שדות התעופה צברה רווחים של 3 מיליארד שקל

מקור הכספים הוא הפעילות המסחרית בנתב"ג ■ ועדת הכספים אישרה העברה של 1.93 מיליארד שקל מתוך הסכום, שתתבצע בארבע פעימות במהלך 2018-2017

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היכל הדיוטי פרי בנתב"ג. הפעילות המסחרית הניבה לרש"ת רווחים של יותר מ-3 מיליארד שקל צילום: דודו בכר

ועדת הכספים אישרה היום (ג') את הפרק בחוק ההסדרים, הקובע כי בשתי שנות התקציב, 2017-2018, תעביר רשות שדות התעופה (רש"ת) למדינה סך של 1.93 מיליארד שקל  בארבע פעימות.

מקור הכספים בעודפים גדולים בתזרים המזומנים של רש"ת, הנובעים מהפעילות המסחרית בנתב"ג. יוזמת המדינה בעניין באה לאחר שמשרדי התחבורה והאוצר ערכו בדיקה של תזרים המזומנים והדו"חות הכספיים של רש"ת. לפי הבדיקה, בראשית 2016 הצטברו ברש"ת עודפים של יותר מ-3 מיליארד שקל. מקור עודפי המזומנים של רש"ת אינם נובעים מכספיי האגרות שהיא גובה בנתב"ג - אלו משמשים אותה למימון הפעילויות שבעבורן היא גובה את האגרות. כלומר, בכספים אלו היא מממנת את הוצאותיה, שמדי שנה עולות על הכנסותיה מהאגרות - מה שגורם לכך שחלק מהוצאותיה ממומן על ידי ההכנסות מהפעילות המסחרית עצמה.

רש"ת תעביר את הכספים על פי הפעימות הבאות: באמצע 2017 ובסופה תעביר רש"ת למדינה סכום של 740 מיליון שקל, 370 מיליון שקל בכל פעימה, ובאמצע 2018 ובסופה, היא תעביר למדינה סכום של 1.19 מיליארד שקל, 595 מיליון שקל בכל פעימה.

דרישת התשלום סוכמה כבר בחודש אוגוסט השנה ונכנסה לחוק ההסדרים. בתחילה נלחם וועד העובדים בדרישה ואף איים בשביתה ברש"ת, שבוטלה לבסוף בעקבות הדיונים עם הוועד וההסתדרות. ההסכמות בין משרד האוצר לוועד העובדים כללו מענקים לעובדים וקליטה של 50 עובדים ארעיים כעובדים קבועים ועוד. ההטבות שנאמדו בסכום של כ-85 מיליון שקל.

בדברי ההסבר להצעת החוק הקובעת את העברת הכספים למדינה נאמר, בין השאר, כי אין בהעברת הכספים הללו משום חשש לפגיעה ביכולתה של רש"ת למלא את תפקידיה באיכות וביעילות, וכי הדבר נבחן מדי שנה ע"י שני משרדי הממשלה.

אף שהצעת החוק אושרה פה-אחד על ידי כל חברי ועדת הכספים, הגישו יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וח"כ יצחק וקנין (ש"ס), הסתייגויות הנוגעות בפרקים אחרים של חוק ההסדרים בנוגע להארכת גיל הפרישה לנשים, סיוע לחקלאים וניצולי שואה. הגשת ההסתייגויות תחייב את התייחסות האוצר על-מנת לאשר את חקיקת החוק הנוגע לרש"ת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום