איזו גבינה צהובה הכי זולה - תנובה, רמי לוי או שופרסל?

שופרסל תתחיל למכור בסוף החודש גבינה צהובה ארוזה ללא חומרים משמרים ■ משרד הכלכלה והתעשייה פירסם בתחילת נובמבר את רשימת הזוכים במכסות ליבוא גבינה קשה ל-2017 בשני מסלולים - לגבינות במעדניה ועל המדף

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבינה צהובה של שופרסל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

האם מחירי הגבינה הצהובה במדף בדרך לרדת? שופרסל תשיק בסוף דצמבר גבינה צהובה ארוזה פרוסה במדף תחת המותג הפרטי של הרשת. כיום מוכרת שופרסל גבינה צהובה במותג הפרטי רק במעדניה.

אריזת 150 גרם תעלה 6.3 שקלים, כלומר- מחיר של 4.2 שקלים למאה גרם. בנוסף תשווק גם אריזת חיסכון של 400 גרם במחיר מעט נמוך יותר שטרם נקבע. מדובר במחיר הנמוך בעשרות אחוזים מגבינה צהובה עמק של תנובה, השולטת בקטגוריה. עם זאת, רמי לוי שיווק השקמה מוכר גבינה צהובה במותג הפרטי במחיר נמוך יותר מזה שתציע שופרסל. 

לפי נתוני משרד הכלכלה שפורסמו באוקטובר, מבין הגבינות המיובאות רמי לוי הוא המותג הזול ביותר, עם מחיר של 27.3 שקל לק"ג במעדניה ו-32.6 שקל לק"ג על המדף - לעומת שיאנית המחירים תנובה, עם המותג עמק שמחירו לק"ג 44 שקל במעדניה ו-66.8 שקל על המדף.

תייבא את הגבינות בעצמה מפולין. "מדובר בגבינה צהובה איכותית ללא חומרים משמרים ואנחנו צופים להגיע לנתח שוק דו ספרתי בקטגוריית הגבינות הצהובות אצלנו ברשת", אמר אורי קילשטיין, סמנכ"ל השיווק של שופרסל. הגבינה הצהובה של תנובה היא עם חומרים משמרים בעוד שנעם, של טרה, מיוצרת מרכיבים טבעיים בלבד ללא חומרים משמרים.

"לשם השוואה, הנתח שלנו בגבינות צהובות במעדניה הינו 33%, כאשר אנחנו מעריכים שבמדף פער המחירים יהיה אפילו יותר גדול מאשר במעדניה. עם זאת, אנחנו מודעים לכך שבמדף יש גם חשיבות לאריזה ולמותג ושיש נטייה של הצרכן להושיט יד למוצר שהוא רגיל אליו", הוסיף קילשטיין.

משרד הכלכלה והתעשייה פירסם בתחילת נובמבר את , בהם הרשתות והחברות אושר עד, רמי לוי, ויליפוד, נטו, סיימן, שופרסל ומוצרי תמיר. היקף המכסות עומד על 5,500 טונה. המכסות נפתחו בנפרד, בראשונה לשני מסלולים - לגבינות במעדניה ועל המדף. במשרד הכלכלה מצפים כי ההפרדה תוזיל את הגבינות על המדף בדומה להוזלה שנרשמה השנה במחירי הגבינות במעדניה.

על פי המצגת של משרד הכלכלה מאוקטובר, שהתבססה על נתוני נילסן, הצרכן הישראלי עדיין לא נהנה מירידת מחירים משמעותית של מוצרי גבינה צהובה. על אף שלתנובה ולטרה נוספה בשנתיים האחרונות תחרות מצד שופרסל, רמי לוי, נטו ומחלבות גד - מחיר הגבינה הממוצע במשק ירד בשיעור קטן בלבד.

המחיר הממוצע במעדניה ירד מ-44.4 שקל לק"ג ב-2014 (לפני פתיחת היבוא) ל-41.4 שקל ב-2016. המחיר הממוצע במדפים ירד מ-69.7 שקל לק"ג ב-2014 ל-64 שקל לק"ג ב-2016. כל המחירים משקפים ממוצע לינואר-אוגוסט של אותה שנה.

תנובה, שהינה מונופול בקטגוריית הגבינה הצהובה, נפגעה לא מעט מפתיחת יבוא הגבינה לישראל. לפי נתוני משרד הכלכלה, בתחום המכירה באריזות על המדף, תנובה איבדה נתח שוק של 4.1% במותג עמק, וחלקו של המותג על המדפים כיום הוא 54%. תנובה מחזיקה גם ב-8.7% מהשוק עם המותג גלבוע, לעומת 9.1% לפני פתיחת היבוא. כתוצאה מכך, חלקה הכולל על מדף הגבינות הצהובות ירד מ-67.2% ל-62.7%.

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן, אמר ל-TheMarker: "קבענו לעצמנו שניכנס לכל הקטגוריות האפשריות. זה מאפשר לנו להוריד מחירים לצרכן ובמקביל להגדיל את הרווחיות של החברה. כך, יהוו בסוף השנה כ-12% ממכירות הקטגוריה בשופרסל".

אברכהן התייחס גם לחיידקים האלימים, הפעם מסוג ליסטריה, שנמצאו שוב השבוע במותג הפרטי של הרשת בחומוס, המיוצר על ידי סלטי שמיר: "כבר לפני האירוע האחרון קבענו לשמיר בדיקות נוספות שעליהם לבצע למוצרים, ואכן כך הבעיה הנוכחית התגלתה. למרות האירועים האחרונים אנחנו ממשיכים לשאול את עצמנו מה אפשר לעשות כדי להתגבר על כל הבעיות שיש, במטרה להמשיך לעבוד איתם. אנחנו רוצים לעזור ליצרנים קטנים ובינוניים לגדול ולשרוד. אם לא נצליח לשפר את המצב לא נהיה שם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker