הדר קנה
הדר קנה

הקץ למכירת עדשות מגע ללא מרשם? משרד הבריאות הוציא השבוע תזכיר חוק, שלפיו מכירת עדשות מגע תחייב מרשם של רופא עיניים או אופטומטריסט. כיום ניתן לרכוש בישראל עדשות מגע בבתי מרקחת ללא מרשם.

העיתוי של פרסום תזכיר החוק אינו מקרי, ולמעשה מהווה שינוי בעמדת משרד הבריאות, שתמך עד כה במכירת עדשות מגע ללא מרשם. אתמול נערך דיון בבג"ץ בסוגיה, שבו הוחלט כי על רקע השינוי בעמדת המשרד, תתקבל עמדת המדינה לאישור מכירת עדשות מגע במרשם.

תזכיר החוק מציע להסדיר את ההיבטים הנוגעים לשיווק ושימוש בעדשות מגע, ולקבוע חובת בדיקה להתאמת עדשות לפני מתן מרשם על ידי רופא עיניים או אופטומטריסט. לפי התזכיר, המרשם למבוגרים יהיה ללא תוקף, כלומר תקף לתקופה בלתי מוגבלת. קטינים יצטרכו לחדש מרשם מדי שנתיים.

אזהרה בפרסומות לעדשות מגע

בנוסף, מחייב התזכיר לתת הסבר למטופל על בטיחות השימוש בעדשות מגע, אזהרות בנוגע לשימוש בהן, וכן ציון החשיבות של ביצוע בדיקת עיניים תקופתית להבטחת בריאות העין. התזכיר קובע גם כי שיווק העדשות יתבצע על ידי עסקים המחזיקים ברישוי מתאים, וכי תוצג אזהרה בפרסומות לעדשות מגע.

כך, למשל, תופיע בכל פרסומת לעדשות מגע האזהרה: "משרד הבריאות ממליץ להיוועץ ברופא עיניים או באופטומטריסט לגבי שימוש בעדשות מגע", שתתפוס לפחות 5% משטח מודעת הפרסומת.

בדברי הנימוק לתזכיר החוק נכתב כי הצעת החוק היא פרי עבודה של כמה שנים, "שגובשה לאחר שהתקבל כלל המידע המקצועי מגורמים מקצועיים וציבוריים, מהספרות המקצועית ועל בסיס הנתונים שהיו בפני משרד הבריאות". עם זאת, בתזכיר לא מפורטים הנתונים האמורים ולא מופיעים נימוקים לשינוי העמדה.

סופרפארם: שברנו את מונופול האופטיקאים

שינוי העמדה של משרד הבריאות ותזכיר החוק מגיעים על רקע קרב שנמשך כבר יותר מעשור בין אופטיקנה ומועצת האופטומטריסטים בישראל מצד אחד, לבין סופר־פארם, המחזיקה לטענתה ב–15% משוק עדשות המגע, ומשרד הבריאות מהצד השני. לפי הערכות, שוק עדשות המגע הישראלי מגלגל כ–150 מיליון שקל בשנה, נכון ל–2015.

לטענת אופטיקנה ומועצת האופטומטריסטים, מכירת עדשות מגע ללא מרשם פוגעת בבריאות הציבור, כתוצאה משימוש לא נכון בעדשות או שימוש בעדשות לא נכונות, וכי הטיפול בנזקים הללו עולה כסף רב לקופות החולים. מנכ"ל ובעלי אופטיקנה, מאיר רסין, אמר אתמול כי "בישראל נרשמים יותר מ–10,000 ימי אשפוז בשנה בעקבות זיהומים שנוצרו כתוצאה משימוש לא נכון בעדשות מגע".

מנגד, טוענת סופר־פארם כי אין נתונים שמוכיחים עלייה ברמת הסיבוכים בשימוש בעדשות מגע מאז 2004, שאז התחילו מכירות העדשות ללא מרשם ברשת, ולכן אין כל אינדיקציה רפואית לחובת מרשם. לטענת הרשת, הסיבוכים מעדשות נובעים בעיקר משימוש לא נכון, ולא מקיום או אי־קיום חובת מרשם. עוד טוענים בסופר־פארם כי יצאו במהלך השנים בקמפיינים שמסבירים כיצד להשתמש נכון בעדשות.

בנוסף, טוענים בסופר־פארם כי הצורך במרשם יוביל לעליית מחירי עדשות המגע לצרכן. לטענתם, מאז שהתחילו למכור עדשות מגע ללא מרשם ב–2004, נשבר המונופול של חנויות האופטיקה בשוק והמחירים צנחו בעשרות אחוזים. לדבריהם, ההגבלה תוביל לירידה במספר נקודות המכירה, ולעליית מחירים. על פי בדיקה שנערכה באחרונה עבור סופר־פארם, במדינות רבות בעולם אין חובת מרשם לעדשות מגע, ובהן קנדה, שווייץ, גרמניה, איטליה ורוסיה.

דובר משרד הבריאות מסר בתגובה: ״לאחר דיון בבית המשפט העליון נדחתה עתירה של אופטיקנה ומועצת האופטומטריסטים כנגד משרד הבריאות, לאחר שבית המשפט קיבל את עמדת משרד הבריאות. כעת משרד הבריאות יוכל לקבל את הערות הציבור הרחב לנושא ולאחר מכן להשלים את הליכי החקיקה והדיון הציבורי בפני הכנסת״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker