בגלל שפעת העופות: יושמדו 40 אלף תרנגולות רביה בלולים בחפציבה

במשרד החקלאות מדגישים כי ניתן להמשיך ולצרוך עופות וביצים, מאחר שאין מדובר בלול של ביצי מאכל או עופות למאכל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לול תרנגולותצילום: דרור ארצי
אורה קורן

משרד החקלאות החל בהשמדת 40 אלף עופות בארבעה לולים באיזור חפציבה, לאחר שהתגלתה במקום שפעת העופות. לדברי מקורות בענף, הנזק המוערך למגדלים הוא כמה מליוני שקלים. עם זאת, לא צפוי מחסור בעופות בשוק, כיוון שיש עודף היצע גדול מאז בוטל קרטל הפטם.

המחלה התגלתה בעקבות תמותת עופות שהחלה אתמול (שבת) בלול עופות בקיבוץ חפציבה בעמק יזרעאל. העופות נשלחו לבדיקה במעבדות המכון הווטרינרי במשרד החקלאות. הפעם האחרונה בה התגלתה המחלה בישראל הייתה בתחילת ובאמצע שנת 2015.

על האיזור הוטל הסגר ברדיוס של 10 קילומטרים, שמשמעותו שעופות לא יוצאים ולא נכנסים לאיזור זה.

ממשרד החקלאות נמסר כי יתן להמשיך ולצרוך עופות וביצים, מאחר שאין מדובר בלול של ביצי מאכל או עופות למאכל המיועדים לשיווק. ככלל, במשרד מדגישים כי יש לצרוך ביצים ועופות שנקנו במקומות מסודרים ובושלו כיאות. 

בהתאם לנוהל שפעת העולמי - המבוצע גם בישראל - העופות הנגועים יומתו ויוטמנו בכדי למנוע התפשטות המחלה. צוותי משרד החקלאות ופיתוח הכפר כבר נמצאים בשטח וביצעו הסגר לתנועת בעלי חיים במקום.

על פי המידע שמצוי בידי השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, כרגע קיימת שפעת עופות גם באירופה, במדינות: גרמניה, שוויץ, דנמרק, הונגריה ואוסטריה. ולא מן הנמנע שציפורים נודדות שעתה חולפות מעל ישראל מאירופה דרומה הביאו את המחלה גם לישראל .במקביל, המשרד החל בתחקיר אפידמיולוגי על מנת להתחקות אחר מקור המחלה.

מקור נוסף בענף אמר כי בעקבות שפעת העופות בהונגריה נאסר יבוא כבד אווז ממדינה זו. המוצר משמש בעיקר למסעדות וארוחות שפים. לדבריו, בעקבות האיסור החלו יבואנים להפעיל לחץ על הממשלה לביטול האיסור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker