חזקים מברזל? מכירות מטרנה לא נפגעו - למרות הפרסום על השמדת אריזות - צרכנות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חזקים מברזל? מכירות מטרנה לא נפגעו - למרות הפרסום על השמדת אריזות

בכיר ברשת שיווק: "במטרנה כל-כך בטוחים בעצמם שגם אם אני אומר להם שאם הם לא יציעו לי מבצע אני לא אחזיק אותם בחנויות, הם עונים לי: 'בסדר, לא צריך'"

4תגובות
מטרנה בחנויות, ארכיון
מוטי מילרוד

גם שבבי הברזל לא מצליחים לערער את כוחה של ענקית מזון התינוקות מטרנה. יותר משבוע ימים אחרי הפרסום כי מטרנה השמידה כ-10 אלף אריזות של מטרנה מסוגים שונים עקב חשש לשבבי ברזל שנובע מתקלה בברז בקו הייצור, ברשתות השיווק והפארם סיפרו ל-TheMarker שמכירות מזון תינוקות מטרנה, שבבעלות אסם נסטלה, לא נפגעו.

אמנם באסם טוענים שמוצרים בעייתיים לא יצאו לשוק, אולם מדובר בנתון שעשוי להיות מפתיע אם לוקחים בחשבון שקטגוריית המזון לתינוקות נחשבת לרגישה ביותר עבור הצרכנים, בעיקר אחרי פרשת רמדיה.

באסם הצהירו שמדובר באריזות שיוצרו כבר לפני מספר חודשים ולא שווקו לחנויות אולם במקרים אחרים שארעו לאחרונה, בהם פורסם על בעיה במוצר בשל פגם, הציבור מיהר להפחית את צריכת המוצר גם כאשר החברה מסרה שמוצרים בעייתיים לא שווקו.

רק לפני פחות מחודש המכירות של סלטי צבר מבית אסם ירדו בכ-30% אחרי דיווח על סלמונלה במוצרים, אף שלטענת אסם מוצרים מזוהמים לא יצאו לשיווק. חלק מהירידה במכירות מיוחסת למחסור שהיה בשוק במוצרים וחלק להפחתת צריכה של לקוחות. גם במקרה של דגני בוקר יוניליוור המכירות ספגו פגיעה של עשרות אחוזים עוד טרם נודע שמוצרים מזוהמים בסלמונלה זלגו לחנויות ולבתי צרכנים.

מנכ"לית מטרנה אפרת גילת
בועז נובלמן

ככל הנראה מטרנה לא נפגעה בשל כוחו העצום של המותג בשוק והקושי הגדול יותר להחליף מותג אחד באחר כשזה נוגע למזון תינוקות. המותג מטרנה מהווה כ-58% מקטגוריית המזון לתינוקות בישראל. מכירות המותג לא נפגעו גם בעקבות השקת תחליף החלב של שופרסל, שלקח נתחי שוק בעיקר מהמתחרה סימילאק, המשווק על-ידי פרומדיקו.

מכיוון שמדובר במוצר שלא נרכש על בסיס יומי ושהחלפתו באחר הינה לעיתים הדרגתית, ייתכן והירידה במכירות תבוא לידי ביטוי רק בשלב מאוחר יותר.

"אין אצלנו ירידה במכירות של מטרנה, לא בשבוע האחרון ולא לפני זה", אומר בכיר ברשת שיווק, "צריך להבין שההחלטה להחליף סוג של מזון תינוקות היא לא פשוטה ולא החלטה המתבצעת מעכשיו לעכשיו. הורים מפחדים שזה יביא לגזים אצל התינוק או לבעיות אחרות בעיכול. באופן כללי מאז פרשת רמדיה קיים קבעון של אנשים לגבי מזון התינוקות שהם נותנים, קשה מאוד להזיז אותם ממותג מסוים.

"מזון תינוקות זה לא חומוס או קורנפלקס. לראייה, המותג אופטימיל לא הצליח להתרומם בישראל לא משנה באיזה מחיר רצפה מכרו אותו וגם נוטרילון מחזיק רק 10% מהשוק", אומר בכיר ברשת מזון גדולה. לדבריו, באסם מודעים לכוח של מטרנה ולכן גם לא יצאו במבצעים : "כששופרסל השיקו מותג פרטי במזון תינוקות סימילאק העמיקו את המבצעים שהם נתנו לנו אבל מטרנה לא. גם אחרי הפרסומים עכשיו ובאוגוסט על חשש לפגיעה בייצור הם לא הגיבו במבצעים. במטרנה כל-כך בטוחים בעצמם באופן כללי שגם אם אני אומר להם שאם הם  לא יציעו לי מבצע אני לא אחזיק אותם בחנויות, הם עונים לי: 'בסדר, לא צריך'".

לדברי יועץ תקשורת בכיר, לא מן הנמנע שהמכירות של מטרנה לא צנחו בעיקר בשל העיתוי של פרסום הפרשייה: יום לפני ערב יום כיפור שאחריו חג סוכות: "כיוון שהאירוע התרחש מיד לפני החגים זה גרם לזה שלא היתה המשכיות של התעסקות בנושא בתקשורת. בנוסף, בחגים היקפי הגלישה יורדים דרמטית כיוון שאנשים רבים לא נמצאים בעבודה ויש נטייה של אנשים לגלוש ולהגיב לנושאים מסוג זה בעיקר ממקום העבודה או במהלך שגרת יומם הרגילה. כל זה ביחד הביא לכך שהנושא די התאייד".

"מטרנה מעדיפים שאעבור לחברה המתחרה ובלבד שלא יחליפו לי 7 יחידות"

במקביל, לקוחות של מטרנה מתלוננים על כך שהחברה לא מעניקה זיכוי ללקוחות המחזיקים באריזות מטרנה סגורות ומעוניינים להחליפן. במקרים רבים מקובל שחברות מזון גדולות מסכימות לבקשת לקוחות להחליף מוצרים שרכשו תמוקת זיכוי או מוצר חליפי, גם אם לטענת החברה המוצרים בשוק תקינים. במקרה של מטרנה החברה בחרה במדיניות לפיה היא לא מסכימה לשתף פעולה עם פניות של לקוחות מודאגים המבקשים להחזיר מוצרים תמורת זיכוי, וזאת גם עם המוצר עדיין סגור. ככל הנראה הסיבה למדיניות של מטרנה היא לעמוד מאחורי הטענה שכל המוצרים שנמצאים בשוק תקינים וחשש שאם הם יסכימו לקבל מוצרים בחזרה הדבר עלול ליצור את הרושם שיש עמם בעיה.

אחת הגולשות, שטוענת שברשותה 7 אריזות סגורות של מטרנה, כתבה בעמוד הפייסבוק של מטרנה: "בשבוע החולף אני מרגישה לא נוח לתת להן מטרנה שיוצרה בתוך הסערה ומתייסרת בכל האכלה ושוקלת לעבור לנוטרילון. פניתי הבוקר (ב') למטרנה, דיברתי עם ענת ואחר כך עם מלכה האחראית. הסברתי שאני יודעת שמטרנה ומשרד הבריאות הודיעו שכל המוצרים תקינים ושכל המוצרים נבדקים.

"אמרתי שיחד עם זאת יש לי שבע יחידות שיוצרו בחודש יולי, וזה ירגיע אותי אם יאספו יחידות אלו ויספקו לי שבע יחידות חדשות שיוצרו אחרי ספטמבר. הסברתי שלמרות שסביר שהקופסאות שאצלי תקינות אני עדיין מרגישה לא נוח להשתמש בהן. לא מבקשת פיצוי או זיכוי, רק שיקחו את הקופסאות ויספקו חדשות. נראה לי שאחרי שהשמידו 10 אלף קופסאות, להחליף שבע יחידות זה זניח ובמיוחד שזה שומר על לקוחה קיימת.

"אז זהו, שלא..מטרנה מעדיפים שאעבור לחברה המתחרה ובלבד שלא יחליפו לי 7 יחידות. תגובה מבזה ומעליבה".

בפוסט אחר כתב גולש לחברה: "שלום, אני לא מוכנה לקחת סיכון במוצר שלכם. אבקש להחזיר אותו ולקבל החזר כספי. יש לי קופסאות של מטרנה כשר למהדרין שכמובן שלא נפתחו. כיצד והיכן ניתן לבצע זאת? אבקש את תגובתכם המיידית". ממטרנה ענו לו  כי "מכיוון שכל מוצרי מטרנה תקינים ובטוחים לשימוש ניתן להשתמש במוצר שברשותך". הגולש ענה: "מטרנה היקרה כשאת תבואי ותשתי את החלב, אני אתן אותו לבת שלי".

מאסם בעלת המותג מטרנה נמסר: "כל מוצרי מטרנה בטוחים לשימוש ואפשר לצרוך אותם. כל צרכן שיש לו שאלות מוזמן להתקשר אלינו לטלפון 1800-32-33-33 לקבלת תשובות והתייחסות מפורטת בכל נושא".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם