פרסום ראשון |

תוצאות הבדיקה הסופיות: סלמונלה בדגני בוקר יוניליוור

(עדכון: יום ו', 09:20) יותר מ-52 אלף אריזות "כריות נוגט" של יוניליוור נגועות בסלמונלה. יוניליוור קיבלה לראשונה אינדיקציה על החשש לזיהום במוצרים כבר ביום שלישי

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כריות נוגט של תלמה
כריות נוגט של תלמהצילום: אלירן אביטל

חברת יוניליוור הודיעה כעת (יום ו') כי תוצאות המעבדה הסופיות אישרו את החשש לסלמונלה בדגני בוקר כריות נוגט של החברה. החשש לזיהום נוסף של סלמונלה במוצרי יוניליוור - פחות מחודשיים לאחר המקרה הקודם - נחשף אמש באתר TheMarker. מדובר ביותר מ-52 אלף אריזות שיוצרו ונארזו בקו החשוד כמזוהם, במפעל בערד.

יוניליוור קיבלה לראשונה אינדיקציה על החשש לזיהום במוצרים כבר ביום שלישי כאשר המעבדה העבירה לידי החברה ממצאי בדיקה ראשוניים.

בתגובה לפניית TheMarker, נמסר אמש מיוניליוור כי "בסדרת ייצור של מוצר כריות נוגט של תלמה, שיוצרה בתאריכים 18/09/16 עד 20/09/16, התקבלה אינדיקציה ראשונית  להמצאות סלמונלה. התוצאה הסופית תתקבל רק מחר בבוקר (שישי). משרד הבריאות עודכן.

"האריזות שיוצרו בסדרה זו נתונים בהסגר מלא מרגע ייצורם ולא יצאו לשיווק.  החברה ביצעה בדיקה פיזית של המשטחים שבהסגר, כולל מדבקות הזיהוי שעליהם והתאמת המדבקות לתכולה. לאחר השלמת כלל הבדיקות, נמצא שכל האריזות שיוצרו בסדרת ייצור זו אכן נמצאים בהסגר. מרגע קבלת התוצאה הסופית מחר בבוקר, ובמקרה שתצביע על המצאות סלמונלה, יוחלט על נוהל השמדה. השמדת האריזות צפויה להסתיים בתחילת שבוע הבא.

"החברה מבהירה שכל המוצרים ששווקו ונמצאים על המדפים עברו בדיקות ובטוחים לצריכה. בעקבות האירוע שהתרחש לאחרונה במפעלנו בערד, הרחבנו את מערך הבקרה והפיקוח, זאת כדי לוודא ששום מוצר לא יגיע אל השוק בטרם קבלת תוצאות מעבדה מיקרוביאליות תקינות. החברה פועלת על פי הנחיות משרד הבריאות ועל פי הסטנדרטים המחמירים של יוניליוור העולמית, כדי להבטיח שכל מוצריה יגיעו למדפים לאחר בדיקות איכות קפדניות ושהם תקינים ובטוחים לצריכה.

פרטי הסדרה:

ת. יצור - 18/09/16 – תוקף – 13/09/17- קו אריזה D
ת. יצור – 19/09/16 – תוקף – 14/09/17 - קו אריזה D
ת. יצור – 20/09/16-  תוקף- 15/09/17 – קו אריזה D

ההסתבכות הראשונה של יוניליוור

רק לפני פחות מחודשיים הסתבכה יוניליוור עקב חיידק סלמונלה בקו הייצור שלה באותו מפעל בערד. במקרה הקודם יוניליוור התנהלה בחוסר שקיפות ואמינות כשהטעתה את התקשורת והציבור.

תחילה, הסתירה החברה את הזיהום מהתקשורת כשנשאלה מדוע יש מחסור בדגני בוקר בחנויות וגם לא דיווחה על הזיהום למשרד הבריאות. לאחר חשיפת האירוע לראשונה ב- TheMarker' הודתה יוניליוור כי מצאה חשש לזיהום מסוג סלמונלה בקו ייצור דגני הבוקר אך טענה שמוצרים מזוהמים לא יצאו אל השוק. בדיעבד התברר כי משטח ובו 240 אריזות דגני בוקר שווק לחנויות והגיעו לבתי הצרכנים.  יוניליוור טוענת עד היום כי בזמנו לא ידעה שהמשטח יצא לחנויות.

מוצרים נגועים בסלמונלה במפעל יוניליוור בערד, באוגוסט
מוצרים נגועים בסלמונלה במפעל יוניליוור בערד, באוגוסטצילום: אליהו הרשקוביץ

כמו כן, התברר כי יוניליוור ידעה חודש על הזיהום ולא סיפרה לציבור ולמשרד הבריאות וכי בכל אותו חודש המוצרים לא הושמדו והוחזקו ביחד עם אריזות המיועדות לשיווק במחסן חיצוני שלא עודכן בכך שמדובר במוצרים מזוהמים. יוניליוור אף סירבה למסור את תאריכי הייצור הבעייתים עד שחוייבה על ידי משרד הבריאות ואז התברר כי בניגוד להצהרתה הראשונית גם מוצרי המותג קוקומן ולא דליפקאן היו מזוהמים.

האירוע הביא לצניחה של כ-80% במכירות דגני הבוקר של יוניליוור. אולם באחרונה, גם בשל מבצעי מכירות עמוקים של החברה, חל שיפור משמעותי במכירות דגני הבוקר שלה. כעת נשאלת השאלה מה יקרה למכירות החברה בעקבות ההודעה החדשה.

מיוניליוור נמסר כי כחלק מהלקחים שהופקו מהאירוע הקודם, כאשר סחורה מזוהמת יצאה מהמפעל עקב כשל - במקרה הנוכחי ברגע שהתקבלה אינדיקציה לחשש לזיהום ביום שלישי, הסחורה הוכנסה להסגר. בפעם הקודמת הסחורה המזוהמת היתה בהסגר מחשובי בלבד (ברקוד חסום) אולם הפעם היא גם גודרה בנפרד מהסחורה המיועדת לשיווק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker