פרסום ראשון |

איסור מוחלט לפרסם מזון מזיק לילדים: ההמלצות המסתמנות של משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות ייפגש עם ראשי המאפיות הגדולות במטרה למצוא מתווה לייצור לחם מלא סטנדרטי במחיר מוזל; היצרנים יחויבו בסימון המוצרים על גבי האריזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
במבה/קולה/מילקי

מניעת שיווק והגבלת פרסום מזון מזיק לילדים, שינוי רכיבים הדרגתי של המוצרים, סימון חיובי בחזית האריזה והנגשה כלכלית של מזון בריא - אלה הן ההמלצות המסתמנות של ועדת הרגולציה של משרד הבריאות בראשות המנכ"ל משה בר סימן טוב. נושא מיסוי המזון הבריא ייבחן בהמשך.

כמו כן, המשרד צפוי להמליץ על חינוך תזונתי והסברה לאומית, מתן מענקי מחקר לעידוד ייצור מזון בריא, ואספקת מזון בריא במפעלים הגדולים ולעובדי מדינה (צה"ל, משטרה, שב"ס ועוד). לאחר שמשרד הבריאות יעלה על הכתב מסמך מסודר לפי מתווה ההמלצות, הן יובאו לאישור שר הבריאות ולאחר מכן, במידה שיאושרו, יעברו להליך של חקיקה.

"אני מגדיר את המלצות הוועדה כניצחון ליצרנים", אמר בכיר בחברת מזון גדולה. "רצינו שהחיוב לשפר את הרכב המוצרים שלנו יהיה הדרגתי וזה מה שקיבלנו. אנחנו גם אלה שהצענו מראש מיוזמתינו סימון חיובי בחזית האריזות. ההמלצה הכי בעייתית נוגעת לאיסור פרסום ושיווק מזון מזיק לילדים אבל אני לא חושב שהיא תעבוד במבחן החקיקה ולא נראה אותה יוצאת לפועל, בטח שלא באופן גורף".

המשרד צפוי להמליץ עוד על איסור מוחלט לפרסם מזון מזיק לילדים עד גיל 14 באמצעי המדיה השונים - טלוויזיה, שלטי חוצות, אינטרנט, תוכן שיווקי ועוד. פרסום לקהל יעד מעל גיל 14 ילווה באזהרה שהמוצר מכיל סוכר/שומן/מלח. שר הבריאות אמר שהוא "מוטרד מהפרסום של מזון מזיק לילדים ברשתות חברתיות", וכי "צריך לחשוב איך מטפלים בסוגיה".

בנוגע לחיוב היצרנים לשפר את מוצריהם, נעתר המשרד לבקשת היצרנים להיערכות הדרגתית, במקביל לשינוי דפוסי הצריכה של הציבור. הסימון על האריזות יהיה בתחילה רק סימון חיובי - כלומר מוצר שעומד בערכים שמשרד הבריאות ייקבע (כולל כמות מסויימת של שומן רווי, נתרן וסוכר) יסומן בסמל בצבע ירוק בחזית האריזה. משרד הבריאות מסר שבעתיד תהיה חובה גם לסמן מוצרים בסימון שלילי - עליו כתוב שהמוצר מכיל כמות גבוהה של סוכר/מלח/שומן רווי, אך שר הבריאות לא נקב במועד בו תתחיל החובה לסימון שלילי ואמר כי הוא נותן לתעשייה זמן להתארגן ולשפר את מוצריהם. איגוד היצרנים אמר שהוא מצפה שכל מה שיידרש מהיצרנים המקומיים יידרש גם במקרה של ייבוא מוצרים מחו"ל.

בנוסף, הוחלט על הקמת ועדה לעידוד יצרנים קטנים ובינוניים לייצר מזון בריא. הוועדה, בראשות ראש שירות בריאות הציבור ובהשתתפות נציגי האוצר, משרד הבריאות, משרד הכלכלה, השלטון המקומי והתעשייה, תבחן גם תמיכה ומתן מענקי מחקר לעידוד ייצור מזון בריא, בהובלת המדען הראשי של משרד הבריאות ובשיתוף משרדי הכלכלה, האוצר, החקלאות והמדע.

בכדי להנגיש מזון בריא לכלל הציבור מבחינה כלכלית, מתוכנן מפגש של מנכ"ל משרד הבריאות עם ראשי המאפיות הגדולות ובהשתתפות משרדי האוצר והכלכלה, במטרה למצוא מתווה שיאפשר ייצור לחם מלא סטנדרטי במחיר מוזל לכל. במשרד הבריאות אף הציעו שמשרד החינוך יקדם שעת חינוך תזונתי אחת לסמטסטר בבתי הספר היסודיים, שתינתן על ידי תזונאים, וכן חינוך תזונתי מגיל הטף בסיוע משרד הבריאות.

מיסוי יצרנים - כלי גס שלא ישיג את יעדיו

במשרד הבריאות כורכים בין שינוי רכיבי המוצרים לבין סימונם. לדברי בר סימן טוב, "הסימון החיובי והשלילי הוא המנוע הכי גדול לשינוי הרכב המוצרים, וזה המהלך הכי חשוב". את מועד תחילת הסימון השלילי, העריך בר סימן טוב ב"טווח זמן של חודשים עד שנה". לדבריו, "נכון לתת לתעשייה תקופה להתכונן לסימון ולשנות את המוצרים בהתאם".

הוא הוסיף כי "אנחנו עושים התאמת תקנים שתאפשר ליצרנים לבצע את שינוי ההרכב. נאפשר להם לשנות את המוצר בהדרגה, בתהליך על פני שנה, שבו יפחיתו באופן מדורג את המלח והסוכר כדי להרגיל את החיך לטעמים החדשים".

לגבי המיסוי אמר: "בשלב זה המיסוי נשאר על המדף. הוועדה הגיעה למסקנה כי הוא כלי גס ולא בהכרח משיג את יעדיו. לא היתה הרגשה לאף אחד בוועדה שזה הכלי הנכון. אך אם נראה שהכלים האחרים לא עובדים, נצטרך להשתמש בו. הוועדה כן חשבה שזה נכון לשתף פעולה עם התעשייה, ולא רק להילחם בה. כולנו עברנו תהליך, גם אנחנו וגם הם".

בר סימן טוב הסביר כי "אין שום מנגנון שיכול לחייב את התעשייה לבצע שינוי בהרכב המזון, זה גם לא קיים בשום מדינה בעולם. אם היה כלי כזה הייתי משתמש בו, אבל כמו שהעברנו את התהליך הזה בהרבה מאד מוצרים עם המלח - עכשיו נעשה את זה להרבה יותר".

הוא גילה גם כי המשרד מתכוון להפוך את הסימון הבסיסי של מוצרים לברור יותר, לרבות סימון של כפיות סוכר על מוצרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker