רשות שדות התעופה נכנעת - לא יונחתו מטוסי 4 מנועים מעל כפר-סבא והסביבה

רשות שדות התעופה משכה עתירה בדבר אישור הנחיתות מצפון לנתב"ג ■ ראש עיריית כפר סבא: "הובלנו מאבק עיקש כנגד רש"ת, משיכת העתירה מוכיחה כי מאבקנו השתלם"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחיתה בנתבג
מטוס נוסעים נוחת בנתב"ג

תושבי העיר כפר סבא, פתח תקווה, וראש העין יכולים להמשיך לישון בשקט: אתמול משכה רשות שדות התעופה (רש"ת) את עתירתה לבית המשפט לעניינים מנהליים מרכז, בדבר אישור נחיתת מטוסים בעלי ארבעה מנועים מצפון לנתב"ג.

העיריות השונות, בהובלת כפר סבא וישובים נוספים בסביבית המסלול, ובהם פתח תקווה, ראש העין, מושב בני עטרות, קיבוץ בארות יצחק ועוד - ניהלו מאבק במטרה  למנוע מרשות שדות התעופה את מעבר נתיב התעופה מעל לראשם.

משמעות משיכת העתירה על ידי רשות שדות התעופה היא שבשלב זה לא תהינה נחיתות של מטוסים בעלי 4 מנועים מעל הערים הללו (למעט במקרים חריגים).

העתירה, שהוגשה על ידי רש"ת לבית המשפט המחוזי לפני כשנה, עסקה בניסיון להשיג היתר נחיתה של מטוסים בני ארבעה מנועים מצפון לנתב"ג ובניסיון להעביר תיקון מתאים לתכנית המתאר הארצית (תמ"א).

בקשתה של רש"ת נדחתה פעמיים לפני משיכת העתירה באופן סופי אתמול. בפעם הראשונה הגישה רש"ת בקשה לוועדה המחוזית להיתר חורג, ונדחתה. לאחר מכן ערערה רש"ת בפני וועדת הערר, ונדחתה שוב. לבסוף, הגישה רש"ת עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי, כנגד וועדות הערר.

הטענה המרכזית של עיריית כפר סבא והעיריות הנוספות היתה כי המסלול יפגע באופן משמעותי באיכות חייהם של התושבים, וכי אישורו יעמוד בניגוד לתוכנית המתאר הארצית שכבר אושרה על ידי ממשלת ישראל, ושלפיה לא מתאפשרות נחיתות כאלו מעל הערים והישובים באזור.

תוכנית המתאר הארצית המקורית הגבילה את הנחיתות למטוסים בני 3 מנועים, ורש"ת ביקשה בעתירתה לעשות שימוש חורג במסלול ולהנחית גם מטוסים בני 4 מנועים - שמשמעותם יותר רעש וזיהום אוויר, ולכך התנגדו העיריות.

אתמול, כאמור, משכה רש"ת את עתירתה, לדבריה, בין היתר משום שהנושא אמור לעלות לדיון בעתיד במסגרת עדכון התמ"א.

יהודה בן חמו, ראש העיר כפר סבא שהייתה בין המובילות במאבק נגד המסלול אמר בתגובה למשיכת העתירה: "מדובר בניצחון זמני של עיריית כפר סבא בליווי הרשויות הסמוכות הנמצאות על מסלול 21, הובלנו מאבק עיקש כנגד רש"ת במטרה למנוע את נחיתת המטוסים מעל העיר. משיכת העתירה על ידי רש"ת מוכיחה כי מאבקנו השתלם".

בן חמו הוסיף, כי "איכות תושבי העיר ורווחתם הינם נר לרגלי ואני סמוך ובטוח כי ראשי הרשויות הסמוכות שותפים לתחושתי. נמשיך וניאבק למען שלטון החוק והעדפת האינטרס של איכות הסביבה והחיים על פני האינטרס הכלכלי של רשות שדות התעופה".

מרש"ת נמסר בתגובה: "רשות שדות התעופה פועלת בהתאם להחלטות בית המשפט והתמ"א".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker