אושר: קשישים ובעלי מוגבלויות יוכלו לבטל עסקות תשלום עד 4 חודשים מיום ביצוען

ח"כ שמולי: "אני לא יודע מה יעשו עם כל הטאבלטים שחשבו לדחוף לקשישים אבל תצפו לזה שמחירי הטאבלטים בשוק ירד עכשיו"

הדר קנה
הדר קנה
הדר קנה
הדר קנה

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ד') לקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק הגנת הצרכן - הנועד להגן על אזרחים ותיקים, עולים ואנשים עם מוגבלות נפשית, שכלית או גופנית, שביצעו עסקות רוכלות או עסקות מכר מרחוק, והסכמתם נטולה בספק.

מדובר בהצעת חוק שמטרתה להגן על אוכלוסיות הנחשבות חלשות כך שיוכלו לבטל עסקות עד ארבעה חודשים מרגע קיום העסקה, ולא רק עד 14 יום כפי שקובע החוק כיום. ההצעה הוגשה על ידי ח"כ איציק שמולי, ולמעלה מ-70 חברי כנסת נוספים מהקואליציה והאופוזיציה. יש לציין כי בהצעה המקורית ביקשו לתת חצי שנה לביטול העסקאות, אך במסגרת פשרה ירד ההצעה ל4 חודשים. 

צילום: אלון רון

לפי ההצעה שאושרה, אזרחים ותיקים מגיל 65, עולים חדשים או אנשים עם מוגבלות יהיו רשאים לבטל עסקות רוכלות או מכר מרחוק עד ארבעה חודשים לאחר ביצוע העסקה. עוד נקבע כי בעסקות שנעשו באינטרנט תקופת הביטול תהיה 4 חודשים רק במקרים בהם ייעשה שיווק אגרסיבי באתרים, אם באמצעות הגבלת זמן הרכישה והנחות לזמן מוגבל או באמצעות שימוש בשיחות צ'ט שנועדו לשכנע לקוחות לרכוש מוצרים.

כמו כן נקבע כי את הודעת הביטול יהיה צורך לשלוח בכתב, וכי ביטול בכתב יכול להיעשות גם בפקס או בדואר אלקטרוני. עוד אושר כי ההצעה תיכנס לתוקף 30 יום לאחר הפרסום ברשומות והיא תחול רק על עסקות חדשות שיערכו מיום פרסומה ואילך.

במהלך הדיונים בהצעה נחשפה הוועדה לסיפורים על קשישים ואנשים נוספים שנקלעו לחובות כבדים בעקבות עסקות כאלה שנעשו באמצעות שיווק אגרסיבי עד כדי ניצול.

ח"כ שמולי אמר: "אם יש משהו שמוציא אותי מדעתי זה ניצול ופגיעה בחסרי ישע, בפרט אזרחים וותיקים. החוק הזה הופך את המשוואה בעולם הצרכנים, נגמרו הימים של ניצול לרעה של חולשה או חוסר התמצאות של חלק מהאוכלוסיות, עשינו כאן דבר גדול".

שמולי אף הוסיף ביקורת בנוגע לשיטות ההטעיה של חברות הסלולר ודרכם להוציא מהצרכנים אלפי שקלים ואמר: "אני לא יודע מה יעשו עם כל הטאבלטים שחשבו לדחוף לקשישים אבל תצפו לזה שמחירי הטאבלטים בשוק ירד עכשיו".

יו"ר הוועדה, איתן כבל אמר בסיכום הדיון: "עולם הצרכנות הוא עולם תוכן שלם, עולם שנזנח שנים בישראל, וברוך ה' אנחנו במקום אחרי לגמרי אך עדיין ארוכה הדרך".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ