דירקטוריון המועצה לצרכנות הראה למנכ"ל את הדרך החוצה

בתשע שנות כהונתו של אהוד פלג, לא יצא הארגון לאף מאבק צרכני גדול ולא חולל שינוי משמעותי במשק - למרות תקציב ציבורי של 10–14 מיליון שקל בשנה ■ לפי גורמים במועצה, פלג עוזב בלחץ הדירקטוריון שהתמנה בעקבות תחקיר שפורסם ב–TheMarker

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי לוי

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, כינס הבוקר את עובדי המועצה והודיע להם כי יסיים את תפקידו עד סוף אוגוסט. חברי הדריקטוריון, דלית שטאובר, עו"ד רחל בן ארי והיו"רית, ד"ר אורנית רז, ינהלו את ועדת האיתור למציאת מחליף. 

לפי גורמים במועצה, התפטרותו של פלג היא תוצאה של עבודתם היסודית של חברי הדירקטוריון החדשים שנכנסו לתפקידם בפברואר. "הם באו לעבוד", הסביר גורם המקורב לעבודת המועצה, "כל יום הם שאלו שאלות, ביקשו עוד דו"חות ועוד מידע על כל דבר. חלק גדול מהתקופה שלו כמנכ"ל היה בלי דירקטוריון על הראש - אולי הוא הבין שזאת כבר לא יכולה להיות חברה של איש אחד".

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנותצילום: תומר אפלבאום

בהודעה על סיום כהונתו, כתב פלג: "צריך להמשיך ולחזק את המועצה כדי שתוכל לפעול בעוצמה מול גילויי חוסר ההגינות הנפוצים, לצערנו, יותר מדי בחיי המסחר בישראל". אלא שגם לפלג, שמכהן בתפקיד כבר קרוב לעשור יש תרומה למצב הנוכחי. בתי עסק רבים בישראל לא ממש מתרגשים מהמועצה לצרכנות — חברה ממשלתית שהוקמה כדי להגן על הצרכנים, ולהביא למיצוי זכויותיהם על פי חוק מול גופים פרטיים וציבוריים.

כשנכנס פלג לתפקיד ב–2007, המועצה היתה גוף קטן עם 13 עובדים ותקציב של פחות מ–4 מיליון שקל בשנה. במהלך כהונתו התרחבה המועצה ל–50 עובדים, ותקציבה השנתי תפח ל–10–14 מיליון שקל. 

הגידול החד בתקציבה ובמצבת כוח האדם שלה, לצד השינוי התודעתי שחל בציבור מאז המחאה החברתית, אמור היה להפוך את המועצה לצרכנות לשחקן מרכזי בזירה הציבורית. ואולם הארגון כשל כישלון חרוץ. לאורך כהונתו הארוכה של פלג לא יצא הארגון לאף מאבק צרכני גדול, ולא חולל שינוי משמעותי במשק. כמו כן, שדרת הניהול הבכירה בארגון לא התרעננה לפחות עשור וחצי.

בשליש מכהונתו של פלג לא היה דירקטוריון

בתחקיר TheMarker ממאי 2015, נחשף כי תוכנית העבודה השנתית של המועצה עמומה וחסרה, ללא יעדים ברורים או תהליכי מדידה, ושעיקר פעילותה - הטיפול בתלונות צרכנים - מתנהל באופן שערורייתי, כאשר אלפי תלונות נמחקות מבלי שטופלו. 

בנוסף, המועצה מוציאה מאות אלפי שקלים על יחסי ציבור וסקרים מיותרים, והמנכ"ל עוסק בכתיבת שירים, שאחד מהם אף הופק במימון ציבורי. כשליש מכהונתו של פלג התנהלה ללא דריקטוריון.

עוד נחשף בתחקיר כי היחסים בין העובדים לשדרת הניהול מעורערים. אחד הביטויים הצורמים להחלטות הניהוליות של פלג היה ב–2012, לאחר המעבר למשרדי המועצה החדשים ברחוב מנחם בגין בתל אביב. פלג העניק פרסי הוקרה בשווי כולל של יותר מ - 5,000 שקל על "מאמץ אדיר", כלשונו, "שהושקע במעבר המשרדים". אלא שהפרסים לא הוענקו לעובדים מהשורה, אלא דווקא לשלושה חברי הנהלה הנמנים עם חמשת המשתכרים הגבוהים במועצה - הסמנכ"ל צביקה וושלר, מנהלת משאבי האנוש ציפי קיברסקי, והיועץ המשפטי זאב פרידמן. 

רוב העבודה המשמעותית של המועצה מבוצעת על ידי גורמים חיצוניים תמורת תשלום. תובענות ייצוגיות נגד חברת איקיוטק או נגד תנובה (בנושא הפקעת מחירי הגבינה הצהובה) הוגשו על ידי משרדי עורכי דין חיצוניים. אפילו המדריכים הצרכניים המוצגים באתר המועצה - תחום ההתמחות של מרבית עובדיה - נכתבו על ידי יועץ חיצוני תמורת כ-600 שקל לשעה. 

כמו כן, נחשף כי במסגרת פרויקט התביעות הקטנות של המועצה שהחל ב-2012, נוסחו 1,200 תביעות קטנות - כשיותר ממחציתן (700 תביעות) נוסחו על ידי מתנדב בודד, בזמן שהמועצה מעסיקה בתשלום ארבעה אנשים לצורך כך.

"כאוס ארגוני ומשבר אמון בין העובדים"

לאחר פרסום התחקיר נשאל שר הכלכלה דאז, אריה דרעי, במסגרת שאילתא שהגיש ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), על הצורך בהחלפת המנכ"ל ומינוי דירקטוריון חדש. דרעי השיב במליאת הכנסת כי "בימים אלה אני פועל למנות בהקדם דירקטוריון למועצה, כדי שיוכל לפקח, לבקר, להתוות מדיניות - ובין היתר, גם להעמיד מנכ"ל אחר". ואולם מהלך זה לא הושלם, בעקבות עזיבתו של דרעי את המשרד. 

דו"חות הביקורת של הדירקטוריון, שהגיעו השבוע לידי TheMarker במסגרת בקשה לפי חוק חופש המידע, איששו כמעט כל אחד ממצאי התחקיר. בדו"ח שנחתם באפריל נכתב כי: "קיימת תחושה של כאוס ארגוני ומשבר אמון בין העובדים. נראה שאין מענה איכותי של המועצה לתכני הליבה שלשמה היא קיימת. בהתאמה להיררכיית הצרכים של מאסלו — כדי שהמועצה תוכל להמריא, יש לחזק את הבסיס".

מדירקטוריון המועצה נמסר: "פלג ביקש לסיים את עבודתו ברוח טובה, ואנו מודים לו על פעילותו הענפה לאורך עשור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker