אשה יקרה |

למה הישראליות משלמות ביוקר על המחזור החודשי?

המתלוננים על יוקר המחיה התרגלו לכך שקוראים להם מפונקים ובזבזנים, אך כיצד נשים ישראליות אמורות לחסוך - אם מוצר בסיסי שהן חייבות לרכוש כל חודש עולה בישראל עשרות אחוזים יותר מבחו"ל? ■ איך קרה שהזמנת טמפונים מבריטניה משתלמת יותר מקפיצה לסופרמרקט?

נועה אסטרייכר
נועה אסטרייכר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועה אסטרייכר
נועה אסטרייכר

מחזור, ענייני בנות, הזמן הזה של החודש, וסת - איך שלא תקראו לזה, בישראל זה עניין יקר. התרגלנו לכך שכל טענה או "סערה ברשת" סביב מחירו של מוצר מסוים - מעדן מילקי, חטיף פסק זמן, גבינת קוטג' או דירת 3 חדרים - נתקלת בחומה בצורה של קטרוג ולעג. “מפונקים", אומרים לנו, “כשהיינו בגילכם גזרנו תלושים מפנקס קיצוב בשביל 200 גרם אבקת ביצים לחמש נפשות". פסק זמן? פינוק. מילקי? ממש פינוק.

גם אם נקבל את ההנחה שאפשר לחיות מצוין בלי כל אחד מהמוצרים הללו, מה קורה כשמדובר במוצר שאי אפשר בלעדיו? כל אשה ישראלית שהגיעה לגיל הפוריות מוציאה בכל חודש עשרות שקלים על טמפונים, תחבושות היגייניות ומגיני־תחתונים: תחבושות או טמפונים (או שילוב) לימי המחזור החודשי, ומגיני-תחתונים לשאר הימים. מחירה של אריזת טמפונים של מותג מיובא נע בין 19 ל-39 שקל, וכך גם מחירי אריזת תחבושות מיובאות. 

טמפונים ותחבושות ברשת בריטיתצילום: רויטרס

נשים רבות נוטות להיות נאמנות למותג אחד של תחבושות או טמפונים, ולכן הן תלויות במבצעים החודשיים של רשתות השיווק, שמעלות ומורידות את מחירי המותגים מדי כמה שבועות בהתאם להנחה שקיבלו, או לא קיבלו, מהיבואן או המפיץ באותו חודש. כך, גם אשה שרוכשת בקביעות מדי חודש טמפונים של מותג אחד לא יכולה לדעת מראש מה יהיה מחירו בפעם הבאה שתזדקק לו. 

סופגות את פערי המחיר

אשה ישראלית שתבקש לחסוך בהוצאות אלה תתקשה לעשות זאת, שכן שוק מוצרי ההיגיינה בישראל נשלט בידי שניים־שלושה יבואנים ומפיצים, ועוד פחות יצרנים. כל אלה מוכרים את מוצריהם לרשתות השיווק השונות ברמת מחיר כמעט זהה. לפעמים הרשתות מציעות מבצעים, אך בפועל המחירים בישראל גבוהים הרבה יותר מאלה שבארה”ב ובבריטניה, בפערים שלעתים מגיעים ליותר מ-150% - כך לפי בדיקת TheMarker בחנויות ואתרי אינטרנט בישראל, בריטניה וארה”ב (פירוט שיטת הבדיקה: בתחתית המאמר). פער המחירים בין ישראל לבריטניה במותגי ההיגיינה הנפוצים, טמפקס ואולווייז, נע בין 26% ל-93%, לפי שער הליש"ט ביום הבדיקה (5.4 שקלים). 

פערי המחירים בטמפונים ובתחבושות בין ישראל לבריטניה

הנה כמה דוגמאות: המחיר הממוצע בישראל של אריזת טמפונים רגולר של טמפקס הוא כ-32.5 שקל. לעומת זאת, בשני האתרים הבריטיים שבדקנו, מחיר אותה אריזה היה 16.8 שקל בממוצע (פער של 93%). אריזת טמפקס קומפק רגולר, המכילה 20 יחידות עם מוליך פלסטיק, נמכרת בישראל במחיר ממוצע של 25.4 שקל, אך באתרים הבריטיים מחירה הממוצע הוא 17.2 שקל (פער של 48%).

בזירת התחבושות, בדקנו את מחירה של חבילת 20 תחבושות לילה של אולווייז. בישראל, מחירה הממוצע הוא 24.7 שקל, ובבריטניה 17.7 שקל (פער של 40%). הפער הקטן ביותר נרשם באריזת מגן תחתון אולווייז נורמל, המכילה 52 יחידות. בישראל עולה האריזה 21.6 שקל בממוצע, ובבריטניה 17.2 שקל בממוצע (פער של 26%).

בארה"ב, ארץ המודעות הצרכנית הגבוהה, ההעדפה לאריזות חיסכון עצומות לא פסחה גם על שוק ההיגיינה הנשית: באתרים שבדקנו לא נמצאו אריזות טמפקס או אולווייז של 20–30 יחידות, הנפוצות בישראל, אלא אריזות של 40 יחידות, 52 יחידות וכדומה. באחרונה החלה גם סופר פארם הישראלית להציג על מדפיה אריזת חיסכון של טמפקס, המכילה 40 טמפונים עם מוליך מקרטון - אך בעוד שמחירה הממוצע של אריזה זו בארה"ב הוא 25.3 שקל, לפי שער דולר של 3.7 שקלים ביום הבדיקה, בסופר פארם היא נמכרת ב-54.4 שקל (פער של 115%). 

רוב אתרי האינטרנט שבדקנו בחו"ל מציעים משלוח לישראל, אך מחירו גבוה ואינו משתלם. עם זאת, באתר הבריטי eChemist מוצע משלוח חינם לישראל ברכישה של יותר מ-20 ליש"ט (108 שקל), ומי שתרכוש ב-10 ליש"ט ויותר (54 שקל) תיהנה ממשלוח לישראל תמורת 2 ליש"ט  (10.8 שקל בלבד). מדובר בדמי משלוח נמוכים יותר מאלה שמציעים רוב אתרי הקוסמטיקה והטואלטיקה בישראל. בנוסף, כמעט כל האתרים שבדקנו בחו"ל מציעים משלוח חינם לתושבי אותן מדינות. השורה התחתונה ברורה: בהשוואה לנשים במקומות אחרים בעולם - המחזור של האשה הישראלית עולה לה ביוקר.

כותנה אורגנית, מחיר מהונדס

פערי המחירים מטפסים עוד בשוק מוצרי ההיגיינה האורגניים. המונח עצמו עלול להישמע מגוחך לרבים ורבות, אך כמו בתנועה הטבעונית שהתרחבה מהשוליים למרכז - גם כאן למחקרים ופרסומים באינטרנט יש השפעה גדולה, כמו למשל המחקר שפורסם במגזין "אינדיפנדנט" הבריטי, שלפיו טמפונים ותחבושות של חברות מובילות מכילים עקבות של קוטלי עשבים וכימיקלים.

כך או כך, נשים ישראליות המעוניינות להשתמש במוצרי היגיינה אורגניים, המכילים כותנה וסיבים אורגניים שלא עברו הליכים כימיים, נאלצות לרכוש אותם במחיר גבוה בהרבה מבחו"ל. למשל, אריזת 16 יחידות של טמפונים אורגניים עם מוליך של המותג האורגני נטרהקר (Natracare) עולה בישראל 34.7 שקל בממוצע, בעוד שבבריטניה מחירה הממוצע הוא 15 שקל ובארה"ב 22.4 שקל (פער של 131% ו-55%, בהתאמה).  באריזת 14 תחבושות של נטרהקר, הפער בין המחיר הממוצע בישראל (29.5 שקל) למחיר הממוצע בבריטניה (10.7 שקלים) מזנק לשיעור בלתי־נתפש של 176%.

גם מוצרי מותג ההיגיינה אורגניק (Organyc) נמכרים בישראל במחירים גבוהים בעשרות אחוזים מבארה"ב. לדוגמה, אריזת 16 טמפונים אורגניים עם מוליך של אורגניק נמכרת ב-22 שקל בממוצע, בעוד שבישראל מחירה הוא 40.4 שקל בממוצע (פער של 84%). 

המותגים אורגניק ונטרהקר מיוצרים באיטליה ובגרמניה. לכאורה, יש היגיון בכך שמוצר אירופי יהיה זול יותר באירופה, עקב מדיניות הסחר של האיחוד והקרבה הפיזית בין המדינות - אך הסבר זה אינו מסביר מדוע גם בארה"ב, הרחוקה מאירופה הרבה יותר מישראל, מוצרים אלה נמכרים במחיר נמוך באופן משמעותי. לאור הפערים הדרמטיים האלה, הופכת אופציית ההזמנה מ–eChemist משתלמת מאוד עבור צרכניות של מוצרי היגיינה אורגניים.

המחיר הכבד של יבואן בלעדי

אז כיצד קרה שבמקרים מסוימים, הזמנת טמפונים מאנגליה זולה יותר מקפיצה לסופרמרקט? מדוע המחירים ברשתות משתנים תדיר, לעתים בהפרש של יום, אף שמדובר במוצר שנשים רוכשות בקביעות מדי חודש, ורבות מהן נותרות נאמנות למותג אחד?

פרוקטר אנד גמבל, שמוצריה מופצים בישראל על ידי חברת דיפלומט, היא היבואן הבלעדי של טמפקס (טמפונים) ואולווייז (תחבושות היגייניות ומגיני־תחתונים). כל רשתות השיווק והפארמה בישראל, כמו גם אתרי האינטרנט למוצרי טואלטיקה וקוסמטיקה, יכולים לרכוש מוצרים אלה ממנה, וממנה בלבד. 

מקור בענף הקמעונות אמר ל-TheMarker: "העצבים של הצרכן מופנים לקמעונאי, כי זה מה שהצרכן מכיר. אין לו מושג מי היבואן, אם יש לו בלעדיות ואיזה נתח שוק הוא מחזיק". לדבריו, "ישראל יקרה גם כי צריך גם לשלם דמי אחסון גבוהים מאוד לנמל, ותהליך שחרור הסחורה מסובך ויקר גם הוא. עד שהממשלה לא תעשה שינוי רגולטורי - יוקר המחיה לא יירד. בנוסף, הצרכנים צריכים להשתמש בכל הזדמנות שיש להם לבחור מוצרים מתחרים, אם ישנם".

מחאת צרכניות עולמית

בישראל הצרכניות עוד לא הרימו קול מחאה על מחיריהם של מוצרי ההיגיינה הנשית - אבל באירופה, ארה"ב וקנדה המחאה בעיצומה. בשנות ה-70 נקבע בבריטניה מס של 17.5% על מוצרי היגיינה נשית, שהוגדרו "לא חיוניים". בשנים האחרונות דורשים ארגוני הנשים בבריטניה להכניס את מוצרי ההיגיינה לרשימת "המוצרים החיוניים" הפטורים ממס, שבה נכללים פריטים בסיסיים לכאורה כמו סכיני גילוח וקרם גילוח לגברים.
בשנת 2000 המחאה נחלה הצלחה מסוימת, כשהמס על טמפונים הורד על ידי הפרלמנט ל-5%, והמחאה בעניין התפשטה למדינות אחרות כמו ארה"ב, אוסטרליה, קנדה וצרפת. ב-2015 נהפכה קנדה למדינה הראשונה בעולם שהואילה לבטל כליל את מס המותרות על טמפונים, בעוד שבמדינות אחרות המאבק עדיין נמשך.

באוקטובר 2015 הודיע שר האוצר הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, כי ההכנסות ממס על טמפונים, המוערכות ב-15 מיליון ליש"ט בשנה, יועברו לטובת סיוע לנשים במצוקה וטיפול באלימות במשפחה. הודעתו נתקלה בביקורת חריפה, והוא חזר בו. במארס האחרון הודיע ראש ממשלת בריטניה, דייויד קמרון, כי יפעל לביטול מס המותרות על טמפונים - אך לשם כך יצטרך לשכנע את האיחוד האירופי, שקבע את המס מלכתחילה.

בצרפת מס הטמפונים היה 20%, ובעקבות המחאה הוא הופחת ל-5% כמו בבריטניה. מס בשיעור של עד 8% מוטל על טמפונים גם ברוב מדינות ארה"ב, אך בינואר האחרון הודיעו כמה מדינות כי יפעלו לביטולו. ובישראל? מוצרי ההיגיינה הנשית נכללים במס של 17% (מע"מ) שחל על כל המוצרים למעט פירות וירקות. עד שהמחאה הציבורית לא תגיע לכאן, אם תגיע - המצב לא צפוי להשתנות.

כך בדקנו

כל בדיקות המחירים בישראל ובחו"ל בוצעו ב-1 במאי 2016. ההשוואה נעשתה באותו היום, שבו נרשמו שער ליש"ט של 5.4 שקלים ושער דולר של 3.7 שקלים. 
הבדיקה באתרי רשתות השיווק (רמי לוי, יינות ביתן, מגה, שופרסל אונליין, ויקטורי) נעשתה דרך אתר מייסופרמרקט (mysupermarket), והבדיקה ברשתות סופרפארם, עדן טבע מרקט, אורגניק מרקט, ניצת הדובדבן וטבע קסטל בוצעה בסניפים. 
האתרים הישראליים שנבדקו הם בלה (bela.co.il), מדי־לינק (Medi-Link.co.il) ודראגסטור (Drugstore.co.il). האתרים הבריטיים:  eChemist ,ChemistDirect ו–Boots. בארה"ב נבדקו האתרים iHerb ,drugstore.com ו–LuckyVitamin

הרשתות: "היבואן קובע את המחיר"; היבואנים: "הקמעונאים קובעים את המחיר"

מרשת ויקטורי נמסר בתגובה: "ויקטורי היא חלוצה בתחום היבוא המקביל בישראל. גם בתחום מוצרי ההיגיינה הנשית בישראל אנו מורידים את המחירים משמעותית. הרשת מייבאת טמפוני o.b (או.בה) ביבוא מקביל, שנמכרים ב-19.9 שקל; ותחבושות אולווייז שנמכרות באותו מחיר. לצערנו, את המותג טמפקס אנו קונים מהיבואן בישראל ולא מחו"ל — והמחיר בהתאם. הפערים מוכיחים כי מהלך היבוא המקביל הוא הפתרון שמוביל להוזלה משמעותית ישירות לצרכן".

מסופר פארם נמסר בתגובה: "מחירי המוצרים בסופר פארם נקבעים, בין השאר, בהתאם למחירים שבהם קונה הרשת את המוצרים מהיצרנים והיבואנים. כרשת קמעונית בינלאומית, סופר־פארם מודעת לסוגיית פערי המחירים בין ישראל למדינות אירופה, שכן גם אנחנו רוכשים את המותגים הבינלאומיים בפולין במחירים הנמוכים בכ–50% מאלה שבישראל. הדבר נובע, כפי שגם ציין משרד האוצר בדו"ח מיוחד שפירסם, מהיעדר תחרות בין היבואנים. כאלטרנטיבה, מציעה סופר־פארם תחבושות וטמפונים של מותג לייף, הנותן מענה איכותי ומשתלם".

מאתר מדי־לינק נמסר כי גם הם רוכשים את מוצרי טמפקס ואולווייז מהיבואן הבלעדי בישראל.

מאתר דראגסטור נמסר: "אנו בדראגסטור משתדלים לתת מחיר הוגן לאורך כל השנה על מגוון מוצרים רחב, ולא רק מבצעי עומק על מגוון צר לתקופה קצרה. המחירים שלנו מראים שאנו עומדים במטרה זו. באשר להשוואה לחו"ל, איננו יודעים אם הובא בחשבון המע"מ בישראל (17%), בעוד שהמע"מ בחו"ל הוא 3%–5%. אנו בדראגסטור רוכשים את המוצרים מהיבואן הרשמי, שמוכר לנו אותם במחירים גבוהים לעתים ממחירי המכירה לצרכן בחו"ל".

מרשת טבע קסטל נמסר בתגובה: "ברשת טבע קסטל מוצרי היגיינה נשית מתומחרים במרווחים הוגנים ותחרותיים ביותר. הפער במחירים מול חו"ל נובע מהעלויות הגבוהות של יבוא לישראל. לקבלת פרטים נוספים בנושא זה יש לפנות ליבואנים".

מאורגניק זון, יבואנית מוצרי ORGANYC, נמסר: "בענף כמו היגיינה נשית טבעית, כשמחזור המכירות קטן יחסית (גם בגלל גודל השוק הישראלי וגם בגלל שאלה מוצרי נישה), העלויות הקבועות מועמסות על כמות קטנה של מוצרים - ולכן תמיד יהיה פער מחירים ביחס לשווקים גדולים. עלויות היבוא (מסים, היטלי נמל וכדומה) ועלויות הרגולציה (מכון תקנים וכדומה) גבוהות יחסית, וללא פרופורציה למכירות. בנוסף, על פי חוק אין לנו יכולת לקבוע את המחירים לצרכן. זאת החלטה של הקמעונאי בלבד. למרות זאת, כשלוש פעמים בשנה אנו יוזמים מבצעים, המגלמים הנחה של כ-20% לצרכן הסופי".

מניצת הדובדבן נמסר: "ניצת הדובדבן שמה לה למטרה להנגיש סל מוצרים אורגני, אקולוגי ואיכותי, עבור אוכלוסיות רחבות ככל שניתן. עלות המוצרים נגזרת ממחיר היבואן הרשמי של המוצר - המסתכם באישורים, מיסוי, עלויות יבוא שונות, וכמובן עלויות התפעול שלנו. נמשיך לספק מחירים תחרותיים בשוק המקומי, ולקדם את הגדלת מגוון המוצרים".

מטבעליין, יבואני NatraCare, נמסר: "טבעליין מייבאת את מוצרי ההיגיינה לאשה של נטרהקר מבריטניה. יש לציין כי קיימים פערי מחירים גם באירופה - למשל, באיטליה טמפונים של נטרהקר עם מוליך עולים 6.2 יורו, באוסטריה 5.5 יורו ובגרמניה כ-4.7 יורו. אנו יוזמים מבצעים, בעיקר ברשתות, ורוב הזמן מוצרינו מוזלים ב-25% מהמחיר הנקוב. ידוע גם כי ישראל היא אחת המדינות שבהן יוקר המחיה הוא מהגבוהים בעולם, לצערנו. קיימות כאן עלויות יבוא שלא קיימות במדינות אחרות, בנוסף לרגולציה שמייקרת את המוצר".

מפרוקטר אנד גמבל ישראל נמסר בתגובה כי "היבואן והמפיץ של מוצרי פרוקטר אנד גמבל בישראל הוא חברת דיפלומט מפיצים". מחברת דיפלומט, המפיצה הבלעדית של מוצרי פרוקטר אנד גמבל, נמסר בתגובה: "ישנן עלויות יבוא ומיסוי. את המחיר הסופי לצרכן קובע הקמעונאי".

משופרסל, אורגניק מרקט, רשת רמי לוי, יינות ביתן ואתר bela לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker