זהירות, אילו משקאות אלכוהול מזויפים נמכרים בפיצוציות?

משרד הבריאות מזהיר מפני צריכה של משקאות אלכוהוליים מזויפים - חלקם במותגים מוכרים - המסתובבים בשוק בימים אלו

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד הבריאות מזהיר מפני צריכה של משקאות אלכוהוליים מזויפים המסתובבים בשוק בימים אלו. בפעילות משותפת שבוצעה על ידי האגף לאכיפה ופיקוח במשרד הבריאות ומשטרת ישראל שנערכה לאחרונה נתפסו במספר פיצוציות באזור ראשון לציון ותל אביב משקאות אלכוהוליים מזויפים מסוג VODKA STOPKA (וודקה סטופקה), BRANDY K.B (ברנדי קב) ומשקה בשם HYAJKA BRAND.

בבדיקות מעבדה שנערכו לVODKA STOPKA- שנמכר בנפח 100 מ"ל ומכיל 40% אלכוהול, התגלו רמות מתנול בכמויות גבוהות ביותר, פי 27 מהמצוין בתקן הישראלי. כמו כן, נמצא כי המשקה הכיל ברוצין (Brucine), שהינו חומר הדומה בתכונותיו לרעל הסטריכנין, וחשיפה לחומר, לרבות שתייה שלו, עשויה לגרום למספר פגיעות גופניות, ביניהן בחילות, הקאות, פרכוסים, כאבי שרירים, חום, וכשל כלייתי.

מדף משקאות אלכוהוליים
צילום: אלון רון

בבדיקות מעבדה שנערכן ל-BRANDY K.B, שנמכר בבקבוק בנפח 200 מ"ל ומכיל 40% אלכוהולף התגלו רמות מתנול בכמויות גבוהות ביותר - פי 28 מהמצוין בתקן הישראלי. כמו כן, נמצא כי המשקה הכיל ברוצין.

במשקה האלכוהולי מסוג HYAJKA BRAND מופיע על הבקבוק סימון רק באנגלית Hyjaka brand of the best taste 40% Alc. Vol. בבדיקות מעבדה שנערכו למשקה התגלו רמות מתנול בכמויות גבוהות ביותר, פי 24 מהמצוין בתקן הישראלי.

מתנול במינונים גבוהים עלול לגרום לתופעות לוואי המתבטאות בסחרחורות, חולשה, בלבול, כאבי ראש, הקאות, כאבי בטן ופרכוסים. שתיית מתנול עלולה לגרום לעיוורון כתוצאה מפגיעה בעצב הראייה ואף למוות.

משרד הבריאות מזהיר מפני צריכה של משקאות אלו.

שבעה נעצרו בחשד שייצרו ושיווקו ערק מזוייף

בסוף שבוע שעבר, במסגרת חקירה סמויה שניהלה יחידה ארצית של המשטרה, בוסס חשד לכך שמספר מעורבים חברו ביניהם לייצור ערק מזוייף במעבדה ביתית שהפעילו באיזור הצפון, מבלי שהם עומדים בתבחיני הבריאות והבטיחות המחייבים ובאופן שיש בו כדי להוות סכנה לבריאות הציבור.

על פי החשד, חברו המעורבים לשיווק והפצה של המשקה במרמה תוך זיוף המדבקות על הבקבוקים ויצירת מצג שווא שהם מיוצרים ומשווקים לכאורה על ידי מותג בולט בתחום "עלית הארק", המוכר גם בשם הלא רשמי "עראק איילים". בנוסף, המשטרה חושדת שחלק מהמעורבים מפעילים במקביל גם מערך לייצור נוזל כלים ושיווקו, תוך הפרת סימני מסחר של מותג בתחום באמצעות זיוף מדבקות מזוייפות המייצרות מצג שווא שהמוצר הוא לכאורה של המותג.

היחידה ארצית של המשטרה עצרה שלושה חשודים ועיכבה נוספים לחקירה, וכן ערכה חיפושים נרחבים נוספים, במסגרת פרשה שנחשפה אתמול (א') שעניינה חשד לניהול רשת לייצור והפצה של משקה מסוג ערק ושל נוזל כלים מזוייפים הנחזים להיות של מותגים בתחומם, תוך שהמשקה אינו ראוי למאכל אדם ומהווה סיכון לבריאות הציבור. 

מעצרם של שבעה חשודים שעצרה היחידה אתמול במסגרת הפרשה הוארך בשמונה ימים על ידי בימה"ש השלום בראשל"צ.

במשטרה ובמשרד הבריאות מזהירים כי ייצור והפצה של משקה אלכוהולי באופן פיראטי ושאינו ראוי למאכל אדם יש בו כדי להוות חשש לבריאות הציבור ובשל כך מלווה הפעילות על ידי משרד הבריאות ומטופלת במשותף בין היתר, סוגיית הורדת המוצרים המזוייפים מן המדפים.

החקירה מנוהלת בשיתוף פעולה עם בעלי הזכויות של המותגים שעל פי החשד זוייפו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker