אי ההסדרה בתחום הריקול שמסכנת את הצרכנים

פרסום מוגבל, שנים של התעלמות מתקלות ידועות ואפילו אובדן חיי אדם - תחקיר המזגנים המתלקחים של תדיראן הוא רק חולייה בשרשרת המחדלים בנוהלי הריקול של מוצרים בישראל

הדר קנה
הדר קנה
הדר קנה
הדר קנה

תחקיר המזגנים המתלקחים של תדיראן, ששודר שלשום בתוכנית "עושות חשבון" בערוץ 10, העלה לפני השטח את סוגיית אי־ההסדרה בתחום החזרת המוצרים (ריקול) בישראל.

ריקול (Recall) הוא פרסום באמצעי התקשורת ואתרי החברות, המיידע את הצרכנים על דרישה להחזרת מוצרים שרכשו, בשל פגם בייצור או סכנה בריאותית הנשקפת מהם. ריקול יכול להתרחש בכל ענף ייצור — מזון, תרופות, תכשירים ומוצרי צריכה. הבעיה העיקרית כיום היא היעדר כללים ברורים לריקול, החל מנוסח ההודעות, היקף הפרסום שלהן, פירוט הסכנה הנשקפת משימוש במוצר — ואכיפה במקרה של הפרת כללים אלה. במשך השנים נקבעו קריטריונים שונים לריקול, אך אלה אינם נותנים בהכרח מענה לשינויים שעבר עולם התקשורת, וריבוי ערוצי המדיה השונים בפרט.

המזגנים המתלקחים של תדיראן

הסדרת התחום נוגעת בעיקר לריקול של תכשירים בריאותיים ושל כלי רכב. בענפים אחרים, קריטיים לא פחות (כמו מזון, ריהוט ומוצרי חשמל), היצרניות או היבואניות מנסחות הודעה לפי שיקול דעתן. כך נוצר לעתים מצב של מחסור בפרטים או הפצה מצומצמת מדי של ההודעה, שאינה מגיעה לכלל הצרכנים שרכשו את המוצר.

כך למשל, בתחקיר של עושות חשבון, נחשף כי עשרות דגמים של מזגני תדיראן שיוצרו בין 2002–2008 עלולים להתלקח — גם כשהם כבויים. אף שהתקלה היתה ידועה לתדיראן כבר שנים, דבר קיומה פורסם רק כעת. על פניו, הדבר העמיד בסכנה לקוחות רבים אשר בבתיהם מותקנים דגמים אלה.

טענה מרכזית בתחקיר היא הצנעת הפרסום: ב–2008 התפרסמה מודעה קטנה בכמה עיתונים, שבה קראה החברה ללקוחות לנתק את המזגנים מהחשמל ולהזמין טכנאי.

לפי התחקיר, תדיראן לא פנתה באופן יזום ללקוחות ולא ניסתה להזהיר אותם באמצעים נוספים — אף שסמוך לאותו מועד התרחשו לכאורה שריפות נוספות שמקורן בתקלה המדוברת במזגנים. רק לאחר פרסום התחקיר והסערה הציבורית שקמה בעקבותיו, פירסמה תדיראן מודעות בעניין זה בכלל העיתונים ובאתרי האינטרנט השונים. הפצתו הדלה של מידע זה הוביל לכאורה לאובדן חיי אדם: ב–2008 נספו אח ואחות, בני 7 ו–11 ממושב קשת, בדליקה שפרצה כתוצאה מהתלקחות מזגן בחדרם.

יש לציין כי באותה תקופה היתה תדיראן בשליטת בעלים אחרים — אך גם הבעלים החדשים לא נקטו צעדים משמעותיים בעניין. שלשום, עוד לפני השידור, הגיבה מניית תדיראן בנפילה של 9%. אתמול נפלה המניה ב–6% נוספים — 15% ביומיים.

דוגמה דומה סיפקה חברת אלטמן, המשווקת את עצמה כמובילה בתחום תוספי התזונה בישראל, שמכרה ביודעין ומשך חודשים רבים את תוסף התזונה פרוטק בבקבוקים שפקקיהם פגומים. בתגובה לתלונות מצרכנים, טענה החברה כי הפגם "אינו משפיע על איכות המוצר". לפני כחודש, בעקבות פרסום ב–TheMarker, הכריזה החברה על ריקול.

רונן רגב כביר מנכ"ל אמון הציבור הסביר: "המצב כיום הוא שאין הסדרה בנושא וכל חברה מטפלת בחלקת האלוהים הקטנה שלה- כלומר  אין מאגר אחד מסודר בו ניתן לקבל את כל המידע על הריקולים, אין כללים ברורים מתי צריכה חברה על ריקול ואילו פרטים לתת, לאורך כמה זמן היא צריכה לעשות זאת ואיך צריך לטפל בריקול. צריך לזכור שריקול עושים רק במצבים קיצוניים של סכנה ממשית ומצד שני זה הדבר האחרון שהחברה רוצה לעשות ולכן חייבת הסדרה מאוד מפורטת מצד הרגולטור ואכיפה קפדנית מצד הממונה על התקינה, ממשרד הכלכלה".

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "אנו מחייבים ריקול לפי כמה הנחיות, בהן גודל ההודעה, מקום פרסומה ותוכנה. אנו מחייבים לפרט את הליקוי והשפעתו על הציבור, הוראה על הפסקת השימוש והחזר למקום רכישה, לרבות פרטי ההתקשרות עם העוסק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker