סכנת המזגנים המתלקחים של תדיראן: אלה הדגמים המסוכנים

(עדכון) מתחקיר ששודר בתוכנית ״עושות חשבון״ בערוץ 10 עולה כי מזגנים מתוצרת תדיראן, שיוצרו בשנים 2008-2002, עלולים להתלקח, אפילו כשהם כבויים ■ מנכ"ל תדיראן: נתקין מזגן חדש אצל כל מי שיש ברשותו מזגנים מהסדרות המדוברות - בחינם

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המזגנים המתלקחים של תדיראן
הדר קנה

עשרות דגמים של מזגנים מתוצרת תדיראן שיוצרו בשנים 2008-2002 עלולים להתלקח, אפילו כשהם כבויים -  כך עולה מתחקיר ששודר הערב (א') בתוכנית ״עושות חשבון״ בהנחיית לינוי בר-גפן וסיון קלינגבייל ובעריכת ארנון גל.

הפרומואים שקדמו לתחקיר כבר הציתו את דמיונם של המשקיעים, שהניחו כי מדובר במזגני תדיראן. מניית החברה האם - תדיראן הולדינגס, הגיבה בנפילה של 9%, וריכזה מחזור גדול של כ-4 מיליון שקל - פי עשרה מהמחזור היומי הממוצע במניה.

על פי התחקיר, על אף שהתופעה ידועה לכאורה לחברת ״תדיראן״ מזה מספר שנים, ועל פניו מעמידה בסכנה לקוחות רבים המחזיקים בדגמי המזגנים הרלוונטיים, בחברה פעלו באמצעות הסכמים על מנת לכפות סודיות על לקוחות שנפגעו, ולהביא למניעת פרסום העניין.

אלה הדגמים המסוכנים, לפי התחקיר:

תדיראן - הדגמים המסוכנים צילום: ערוץ 10

במסגרת התחקיר התראיינו לקוחות שהמזגן שבביתם נשרף, ולדבריהם תדיראן הכחישה את אחריותה או העבירה אותם מסלול ארוך של ביורוקרטיה, שהסתיים בלא כלום. במסגרת הראיונות אף נראו שני מקרים שבהם טכנאיי תדיראן אספו את החלקים אשר לכאורה גרמו לשריפה, וזאת מבלי ליידע את הלקוחות. באחד המקרים המרואיין מתאר כיצד לאחר שביקש להעביר לידיו את הרכיב – תדיראן סירבה למסור אותו.

בעקבות התחקיר, תדיראן הודיעה ללקוחות כי מדובר במזגנים מכ-39 דגמים שונים שיוצרו במהלך שש שנים, עד שנת 2008. מהתחקיר עולה כי המזגנים הללו עלולים להתלקח אפילו כאשר הם כבויים, וללא כל סימני אזהרה. לתכנית הגיעו עדויות על לפחות כמה עשרות מזגנים שכבר נשרפו וממשיכים להישרף, ושבחלק מהמקרים גרמו לנזקי רכוש של מאות אלפי שקלים. במקרה אחד הם גם הובילו למחיר דמים כבד: שני ילדים, בני 7 ו-11 ממושב קשת ברמת הגולן, נספו בעקבות שריפה שפרצה ממזגן בחדרם.

הודעת ריקול שהוצנעה

לפי התחקיר, גם הודעת הריקול שפרסמה החברה הוצנעה: בשנת 2008 התפרסמה מודעה קטנה במספר עיתונים ובה אזהרה ללקוחות לנתק את המזגנים מהשקע ולהזמין טכנאי. תדיראן לא נקטה בפנייה יזומה ללקוחות בהיקף משמעותי, ולא ניסתה להזהיר אותם באמצעים נוספים, למרות שסמוך לאותו מועד המשיכו לכאורה להתרחש שריפות שמקורן בתקלה המדוברת.

אפילו אחרי השריפה במושב קשת, שהתרחשה כחצי שנה לאחר פרסום המודעה, החברה נמנעה מלפרסם אזהרה נוספת ללקוחות, ומאז ועד היום אין שום תזכורת לנושא באתר תדיראן.

החברה אף התריעה בפני לקוחות שניסו להזהיר ולפרסם את המקרים הללו, ודרשה מהם להסיר כל פרסום פומבי. הדבר הגיע לידיעת מערכת ״עושות חשבון״ רק לאחר שמזגן נשרף בביתו של עורך התוכנית, ובעקבותיו הוא החל לחקור את מה שעד אז לא זכה לפרסום הראוי.

טכנאי מזגנים

לקוחות שנפגעו ממזגנים מהסדרות הללו ופנו לתדיראן מתארים מסכת ארוכה, שכוללת בחלק מהמקרים הכחשה מוחלטת לאחריות של תדיראן. בין היתר מלווה התחקיר משפחה שבית מגוריה בנתניה נשרף לפני מספר חודשים, ומאז מנסה לקבל תשובות ממוקד השירות של תדיראן, אך ללא הצלחה. מהתחקיר עולה כי בחלק מהמקרים שבהם הוגשו תביעות כנגד תדיראן - היא הסכימה לפצות את לקוחותיה בכפוף להסכם סודיות שימנע מהם למסור פרטים אודות העניין. 

מנכ"ל החברה לא מכחיש

בעקבות התחקיר התראיין בתוכנית מנכ״ל החברה ובעל השליטה מאז שנת 2010 משה ממרוד, והתחייב כי מעתה תדיראן תתקין מזגן חדש אצל כל מי שיש ברשותו מזגנים מהסדרות המדוברות ללא עלות.

ממרוד אף התחייב לתגבר את מוקד הלקוחות של החברה כבר החל ממחר כדי לעמוד בלחץ הפניות. כמו כן, התחייב לפעול לבדיקת האפשרות לפיצוי כל לקוח שנפגע בפועל משריפה. ממרוד הדגיש כי הוא לוקח אחריות ומודה כי נעשו טעויות בדרך בה טופלו הלקוחות ושבה הועבר המידע לציבור. הוא הדגיש כי הוא לוקח אחריות על הכשלים על אף שתקלת הייצור התרחשה בזמן שתדיראן היתה בבעלות חברת ״קרייר״ ובטרם רכש אותה.

תדיראן מסרה: "עניינה של הכתבה הוא באירועים הקשורים רובם ככולם לליקויים במזגנים עיליים מסדרות מסוימות, אשר יוצרו עד לפני כעשור ואשר ייצורן הופסק". תדיראן מציינת כי בתקופת הייצור, החברה הייתה בבעלות תאגיד Carrier האמריקאי.

"עם גילוי הליקויים, פורסמה בתחילת 2008 פנייה נרחבת לציבור הלקוחות דרך אמצעי התקשורת. למיטב ידיעת החברה, בעקבות הודעת הריקול - מרבית המזגנים מהסדרות האמורות טופלו באופן נאות".

החברה הוסיפה כי "הדו"חות הכספיים ל-2015 משקפים באופן נאות ומכל בחינה מהותית את עסקי החברה ומצבה הכספי, ובכלל זה, בין היתר, את החשיפה הכספית בגין תביעות בקשר לסדרות האמורות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker