למה ח"כ אמיר אוחנה החליט לפעול נגד הציבור?

לא ברור אם הח"כ הצעיר תמים או אולי בונה על הזיכרון הציבורי הקצר – אבל ההצעה שלו לבטל את סימון המחירים בסופרמרקטים רחוקה מלהיטיב עם הציבור

סיון קלינגבייל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ח"כ אמיר אוחנהצילום: תומר אפלבאום

ח"כ אמיר אוחנה, הצליח להוכיח הבוקר שוב כי הזיכרון הציבורי חמקמק ומתעתע. מצויד במחקר לא רלוונטי הוא יצא בהצהרה כי יש לבטל את החוק לסימון מחירים שחוקק ב-1998. העילה – מחקר מ-2008(!) שמראה כביכול כי ברשתות שבהן לא היה סימון מחירים על כל מוצר ומוצר, כנדרש בחוק, היו המוצרים זולים יותר.

ח"כ אוחנה משתמש במחקר בכדי לקפוץ למסקנה שביטול חובת סימון המחירים על המוצרים תוזיל את עלותם ותסייע למלחמה ביוקר המחיה. למה? מאחר שעלויות התפעול של הרשתות יירדו - וכמו כן תתאפשר להם יותר גמישות ומשחק במחירים.

הבעיה היא שח"כ אוחנה שכח שיש גם כמה אנשים מבוגרים מספיק בכדי לזכור איך התנהלו רשתות השיווק עד 1998 - אז חוקק החוק לאחר מאבק צרכני ממושך שהוביל בין היתר עיתונאי הארץ נחמיה שטרסלר.

פעם, לפני החוק, היו על מדפי הסופר ערב-רב של ברקודים ומחירים – והצרכן הישראלי מצא עצמו במבחן פסיכומטרי בכל פעם שביקש לדעת מה מחיר המוצר שאותו הוא מבקש לרכוש. שמות המוצרים לאו דווקא חפפו את השם שהודפס עליהם; את הברקודים לעתים היה קשה לאתר; בכדי להבין מה המחיר של המוצר אחרי המבצע המוצע היה צריך מחשבון - ובעיקר ברגע שהגעת לקופה לא הייתה לך שום יכולת לזכור מה היה המחיר על המדף, והאם הוא שונה מהמחיר בקופה.

לא ברור אם ח"כ אוחנה תמים או אם הוא בונה על הזיכרון הציבורי הקצר. חיפוש קצר בארכיון או בגוגל היה מגלה לו שכבר ב-2014 היו כמה חברי כנסת מ"ישראל ביתנו" שביקשו גם הם לבטל את החוק. הם הצליחו להעביר את השינוי בוועדת החוקה של הכנסת אבל ברגע האחרון נעצרה החקיקה בוועדת הכלכלה. גם אז כיכבו אותן הטענות: "צגים אלקטרוניים הם פשוטים וברורים יותר", "עלויות התפעול של סימון המוצרים גורמות לייקור המוצרים" ועוד ועוד. אז, כמו היום, קול אחד לא נשמע – קולו של הצרכן הישראלי. זה שבזכות החוק לסימון מחירים לא ניתן לעבוד עליו ולא ניתן להסתיר ממנו כמה עולה לו המוצר, שאותו הוא מכניס לעגלת הקניות.

מעבר לכך שאין קשר בין סימון המחירים למחיר סל הקניות, כבר מזמן הוכח שהפחתה בעלויות התפעול זורמת כמעט במלואה לרווח הנקי של הקמעונאי ולא לכיסו של הצרכן. השפעתה של התחרות על רמות המחירים גבוהה הרבה יותר מהשפעת עלויות התפעול. הסתרת המחיר דווקא תקשה על התחרות ולכן עשויה דווקא לגרום לעלייית מחירים.

הכותבת היא עיתונאית עצמאית, מגישת ״עושות חשבון״ בערוץ 10 ו״סוגרים חשבון״ בטלוויזה החינוכית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker