מנכ"ל שופרסל: הרפורמה בחקלאות לא תעשה שינוי דרמטי במחירים

מנכ"ל שופרסל: "בונים על הרפורמה בחקלאות כאילו היא הולכת לעשות שינוי דרמטי במחירים, להערכתי זה לא יקרה" ■ בשיחה עם TheMarker על השיפור בתוצאות החברה אמר כי "הייתה עליית מחירים מזערית, ולא בשל דברים התלויים בשופרסל"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן, לא סבור שהרפורמה המוצעת בחקלאות והמסעירה את ענף המזון בימים אלה תביא לירידה משמעותית במחירים. הרפורמה מדברת בין היתר על הפחתת והסרת מכסים על מזון טרי ומעבר מסבסוד עקיף של חקלאים לסבסוד ישיר.

בשיחה עם TheMarker אמר כי: "בונים על הרפורמה בחקלאות כאילו היא הולכת לעשות שינוי דרמטי במחירים אבל אני לא חושב שזה מה שיקרה והמחירים לא מאוד ירדו בעקבותיה. גם כך המחירים מאוד נמוכים בגלל תחרות המחירים האגרסיבית בקמעונות". אברכהן אמר עוד כי הוא תומך ברפורמה אך לא במחיר של פגיעה בחקלאים: " בשנה האחרונה אני מסתובב ומבקר את החקלאים ברמות נפתלי, עוטף עזה, בערבה ועוד במטרה לנסות ולראות איך מייצרים שתוף פעולה במסגרתו גם החקלאים וגם אנחנו (הרשתות) ירווויחו כסף והמחירים לצרכן יהיו טובים.

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן צילום: סיון פרג'

"צריך לעשות מהלך רוחבי כדי שגם החקלאים ישרדו וגם המחירים לא יעלו. למשל צריך במקביל לרפורמה להוריד לחקלאים את חלק התשומות כמו מים, או לעזור להם במימון עובדים. אני בעד רפורמה שתוזיל עלויות הציבור אבל תוך כדי שמירה על החקלאות בישראל, אם בסבסוד ובהנחות. צריך לבדוק שכל הקצוות יהיו סגורים כך שהחקלאים לא ייפגעו".

עוד טען בשיחה כי מאחורי השיפור ברווח הגולמי לא עומדת עליית מחירים מצד שופרסל. "הרווח הגולמי השתפר כי שיפרנו את הסכמי הסחר שלנו עם הספקים וביש חסד (הרשת הפונה למגזר החרדי) עברנו לזכיינות בפירות וירקות. כמו כן ביצענו התייעלות תפעולית ונדל"נית ועוד". אברכהן סיפר עוד כי כ-320 עובדי שופרסל פרשו מרצון בשנה וחצי האחרונות.

אברכהן הודה כי המחיר הממוצע למוצר בשופרסל ברבעון הרביעי של השנה היה גבוה מתקופה מקבילה אשתקד אך אמר כי מדובר ב"עלייה מזערית של פחות מאחוז בשל מחירי פירות וירקות שעלו עקב נזקי מחלות ומזג אוויר ועוד דברים שלא תלויים בשופרסל. באופן כללי לא היתה עליית מחירים".

סניף שופרסל בעזריאליצילום: עופר וקנין

ספקים עמם שוחחנו טענו כי שופרסל צימצמה את המבצעים וההנחות לצרכנים אולם לדברי אברכהן, "הספקים שאומרים שהעלינו מחירים הם אותם ספקים שאמרו לתקשורת שלא ישתפו פעולה עם תוכנית ההוזלות שלנו". לדבריו, המציאות הנוכחית של תחרות אגרסיבית בין הרשתות, מאגר מחירים מקוון פומבי וחשיפה וביקורת תקשורתית לא מאפשרת עליית מחיר בכל מקרה.

על כך שמדובר בפעם הראשונה בה שופרסל מדווחת כי הרווחיות שלה ממוצרי המותג הפרטי גבוהה ממוצרים שלא מהמותג הפרטי, אמר: "אני מודה ששיפרנו את ההסכמים המסחריים עם הספקים ואנחנו מצליחים להרוויח יותר כסף על המותג הפרטי ממוצר רגיל", אולם לדבריו הספקים לא מתרעמים על הרעת התנאים המסחריים שלהם: "הספקים בעד כי המכירות מאוד גדולות וזה טוב להם".

לדברי ספק קטן, המייצר מותג פרטי לשופרסל, "יצרנים, בהם אני, הסכימו לשינוי ששופרסל רצתה בתנאי הסחר כי בשופרסל רק ביקשו מהם להגדיל את ההנחה שהיא מקבלת מהיצרנים על מחיר המחירון, אבל  לא ביקשו מאותם יצרנים להוריד את מחיר מחירון עצמו , כלומר להוריד את מחיר המוצר. בהרבה מקרים זה היה מצב בו שני הצדדים הרוויחו: היצרנים הרוויחו כי חלקם נהנו מירידה במחיר חומרי גלם ושערי מטבע והם לא נאלצו להוריד את מחיר המוצר לצרכנים, ושופרסל הרוויחה כי היא קיבלה הנחה גדולה יותר ממחיר המחירון".

אברכהן סירב לתת תשובה מפורטת לשאלה כמה מתוך השיפור בתוצאות שופרסל  נובע ממצבה של מגה, אולם ענה כי: " כבר כמה שנים אנחנו מספרים על 100 מיליון מעברי קופה בשנה והפעם לשמחתי הרבה היו לנו 100.5 מיליון מעברי קופה. ברור שקרה משהו במגה וכנראה שזה תרם לנו חלק יחסי כמו שזה תרם לכל האחרים".

למרות שהירידה במכירות בסניפי מגה עזרה בינתיים לשופרסל, שכן במיקומים רבים, בעיקר בשכונות, היא המתחרה העיקרית שלה. אולם כעת היתרון הופך לחיסרון עם מעבר של סניפי רשת יו של מגה לרשתות הפרטיות ובהמשך מכירת סניפי מגה בעיר לגורם שסביר ויהיה מתחרה יותר מאתגר עבור שופרסל ממגה המנומנת.

"מיצבנו את עצמנו טוב מבחינה תמחירית אולם לעולם שיש תחרות אתה צריך לבחון את עצמך ולבדוק למשל האם יש צורך בכל החנויות או בהקטנת שטחים. אני משוכנע שמי שיקנה את מגה בעיר ויעשה עבודה טובה ירוויח טוב מאוד כי יש להם מיקומים טובים".

בשנת 2016 תסגור שופרסל 14 חנויות נוספות בשטח כולל של 20-30 אלף מ"ר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker