הקניונים היו מלאים לקראת החג - אך הקופות נותרו ריקות

לפי נתוני חברת המחקר ריס, למרות הדיווחים על גידול במספר המבקרים בקניונים - בפועל חלה ירידה של 7.5% במכירות לקראת ראש השנה לעומת שנה שעברה ■ המכירות בחנויות ברחוב ירדו ב-14.5%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

המבקרים פקדו את הקניונים לפני החג ובמהלכו — אך לא פתחו את הארנקים. מנהלי הקניונים סיפרו על גידול של עשרות אחוזים במספר המבקרים מאז יום חמישי האחרון, ואולם מנתוני חברת המחקר ריס עולה כי חלה ירידה במכירות בתחומי האופנה, המתנות, התכשיטים וכלי הבית.

לפי נתוני ריס, המתבססים על הפדיונות של 2,800 חנויות ברחבי המדינה, המכירות למ"ר בתשעה הימים שקדמו לחג היו נמוכות ב–7.5%, לעומת התקופה שקדמה לחג בשנה שעברה.

קניון עזריאלי תל אביבצילום: ניר קידר

מנהלי קניונים סיפרו ל–TheMarker בשבוע שעבר על אווירת חג שממאנת להגיע, מסדרונות ריקים וירידה במכירות. לדבריהם, הסיבה היתה מזג האוויר הקיצוני וסופת החול שפקדו את ישראל. ואולם ביום שלישי במהלך החג הציגו מנהלי קניונים תמונת מצב מעודדת יותר. הם ציינו כי לאחר התפזרות האובך הקניונים התמלאו במבקרים, וסיפרו על חניונים מלאים עד אפס מקום וגידול של עשרות אחוזים במספר המבקרים לעומת השנה שעברה. בקניונים קיוו כי הגידול המסיבי במספר המבקרים, גם אם הגיע מאוחר, יפצה על כך שהמכירות לחג התחילו מאוחר. ואולם מנתוני המכירות עולה כי הציבור אמנם הגיע לקניונים, אך הפדיון למ"ר היה נמוך מזה של ראש השנה אשתקד.

עקב החום ששרר בחוץ, מי שבעיקר סבלו מירידה במכירות היו החנויות במרכזי הקניות הפתוחים (פאוור סנטרים), עם ירידה של כ–10.4% במכירות, והחנויות הממוקמות ברחובות, עם ירידה של כ–14.5% במכירות למ"ר לעומת השנה שעברה. המכירות בחנויות בקניונים המובילים ירדו ב–4.8%.

בניגוד לרשתות האופנה והמתנות, הנמדדות על ידי מערכת ריס, ברשתות המזון הפרטיות, כמו ויקטורי ורמי לוי שיווק השקמה, סיפרו על גידול של אחוזים בודדים במכירות, בשל כך שערב החג חל ביום ראשון, שהצריך הצטיידות מראש לימים שישי עד רביעי.

נתוני המכירות הסופיים צפויים להתפרסם בקרוב והם יחשפו אם כלל השוק אכן גדל בחג האחרון, או שנמשכת המגמה של מעבר לקוחות מהרשתות הגדולות — שופרסל ומגה — לרשתות הפרטיות. ברשתות המזון מחכים לראות אם המכירות המוגברות לפני ערב החג יפצו על המכירות החלשות יותר הצפויות בהמשך החודש, והעריכו כי בסך הכל חודש ספטמבר צפוי להסתיים באיזון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker