בעקבות הפחתת מחיר החלב הגולמי: מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ירדו ב-4.6%

שר החקלאות, אורי אריאל, פנה לממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, בדרישה לבחון חשש לתיאום מחירים בין המחלבות ■ "במידה ונגלה שהחברות מנסות לגלגל את הרווח לכיסן במקום אל הצרכן - אפעל לכפות זאת עליהן"

עדי דברת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת

ימים ספורים לאחר הפחתת מחיר החלב הגולמי (מחיר המטרה שהמחלבות משלמות לרפתנים) ב-6.48%, ובעקבות המלצת ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר - חתם שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל, על צו להפחתת מחירי מוצרי החלב שבפיקוח, ב-4.62%. הצו ייכנס לתוקף בימים הקרובים, לאחר חתימת שר האוצר, משה כחלון.

בעקבות החתימה על הצו והפחתת מחיר החלב הגולמי, פנה אריאל במכתב תקיף למחלבות - בדרישה שלצד הוזלת המוצרים שפיקוח, יוזלו מוצרי החלב שאינם מפוקחים. "אני דורש באופן חד-משמעי כי לצד הפחתת המחיר למוצרים שבפיקוח, תביאו לידי ביטוי מובהק את הפחתת מחיר החלב גם על מוצרי החלב שאינם בפיקוח. מדובר בהפחתה שכל מטרתה נועדה להגיע לכיסו של הצרכן - ולא על מנת להעשיר את קופתכן", כתב אריאל.

השר אריאל הוסיף כי "מתוקף תפקידי כשר החקלאות, אני מודיע שבכוונתי להפעיל יחידת פיקוח שתבדוק כי אכן הוזלו המחירים גם במוצרים שאינם בפיקוח. במידה ואמצא כי לא נעשה כן, והרווח מהפחתת מחיר החלב מגולגל לידי החברות - אפעיל את מלוא סמכויותי בכדי לכפות על החברות המשווקות את הוזלת מוצרי החלב שאינם בפיקוח, ואשקול הכנסת מוצרים נוספים לפיקוח".

אורי אריאל
שר החקלאות, אורי אריאלצילום: אמיל סלמן

בנוסף לכך, אריאל פנה לממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, בדרישה לבחון מיידית חשש לתיאום מחירים בין המחלבות. זאת לאור פרסומים וציטוטים מפי "גורמים במחלבות" - שהם מתכוונים להוריד את מחירי המוצרים המפוקחים בלבד.

אריאל אמר כי "הצהרתי עם כניסתי לתפקיד שאפעל להילחם ביוקר המחיה, שמעיק על כל אזרחי ישראל. מוצרי החלב הינם מוצרים בסיסים בכל בית בישראל ואין שום סיבה כי לאור הפחתת המחירים של החלב לא יוזלו גם את המוצרים שאינם בפיקוח. בכוונתי לדאוג שכך יהיה ובמידה ונגלה שהחברות מנסות לגלגל את הרווח לכיסן במקום אל הצרכן - אפעל לכפות זאת עליהן".

ההוצאה הממוצעת של משק בית בישראל על מוצרי חלב הינה אלפי שקלים בשנה, ומשמעות הורדת המחירים היא חיסכון של מאות שקלים לכל משק בית והרחבת מגוון המוצרים למשפחות בעשירונים הנמוכים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker