מרבית הרשתות חזרו לכבד את תווי הקנייה של מגה

עורכי הדין של אלון, החברה האם של מגה: לפי החוזה, הרשתות חייבות לכבד את התווים ■ אופיס דיפו ואופטיקנה עדיין לא מכבדות את התווים בסניפיהן

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מרבית הרשתות חזרו לכבד את תווי הקניה של מגה - רב קארד ורב תו - לאחר שעורכי הדין של חברת אלון, החברה האם של מגה, מסרו למנהלי הרשתות כי לפי החוזה בין הצדדים, אין להם ברירה אלא לכבד את התווים בסניפיהן, שכן מדובר בהפרה חד־צדדית של חוזה. בין הרשתות שהפסיקו לכבד את התווים לכמה ימים, אחרי שהתפרסם מצבה הקשה של מגה, וחזרו לכבדם ניתן למצוא את מגה ספורט, צומת ספרים, רשת האופנה h&o ורשת התכשיטים רויאלטי.

במקביל, רשת הציוד המשרדי אופיס דיפו ורשת האופטיקה אופטיקנה עדיין לא מכבדות את התווים בסניפיהן. ככל הנראה, באופיס דיפו לא מכבדים את התווים שכן מאז שנחתם ההסכם בין הצדדים, הבעלות ברשת התחלפה. ברשת סטימצקי לא מכבדים את התווים, אך ההתקשרות עם סטימצקי הפסיקה כבר לפני ארבעה חודשים - ואינה קשורה למתרחש במגה כעת.

בחברת אלון, המנפיקה את התווים, פנו לרשתות השונות ואמרו להן כי מכיוון שבסוף השבוע הועבר התשלום - עליהן לכבד את התווים. בימים האחרונים היתה עלייה ניכרת במימוש התווים בחנויות השונות, מחשש הצרכנים שאם מגה תקרוס הם לא יוכלו לממש אותם.

צילום: עופר וקנין

לפי בקשת כינוס הנושים, שמגה הגישה לבית המשפט, נצברו תווי קנייה של החברה שלא נפדו בסכום של 200 מיליון שקל. בחברת אלון הבהירו כי מכיוון שמי שמנפיקה את התווים היא החברה האם אלון ולא מגה, התווים יכובדו ביתר הרשתות גם אם רשת מגה לא תמשיך להתקיים.

עוד לפי בקשת כינוס הנושים, ב–2014 היוו הרכישות באמצעות התווים בסניפי מגה נתח משמעותי מסך המכירות של החברה. כן נכתב כי התווים מכובדים ב–700 בתי עסק ונקודות מכירה של כלל חנויות קבוצת אלון רבוע כחול, ורשתות קמעוניות שאינן חלק מהקבוצה שאתן התקשרה אלון בהסכמי פעולה. אלון היא זו שמשלמת למגה את ערך התווים שנפדו בסניפי מגה, בניכוי עמלה מסוימת, כאשר עד כה ההתחשבנות בין מגה לאלון בעניין זה נעשתה בדרך של התחשבנות בספרים.

עו"ד מושיק שמחיוף ממשרד עוה"ד שפיצר שמחיוף, אמר שבשלב זה אין ספק כי לפני כניסת רשת מגה להקפאת הליכים, רשאים מחזיקי התווים לממש את תווי הקנייה ברשת מגה עצמה, ללא כל הגבלה.

באשר ליכולת השימוש ביתר הרשתות, הסביר שמחיוף כי "מאחר שמנפיקת התווים ונותנת ההתחייבויות בפועל אינה חברת מגה, אלא החברה האם אלון רבוע כחול, שלגביה לא מבוקש הסדר נושים, לא צריכה להיות כל בעיה לממש את התווים בכל הרשתות המופיעות עליהם ושמחויבות ככלל לכבד אותם, בהתאם לתנאים המסחריים הקיימים בפועל. זאת, אלא אם הדבר סוייג מפורשות במערכת הסכמית ספציפית שתוצג מצדן, דבר שאינו ידוע בשלב זה, ואינו סביר כשלעצמו".

בכל מקרה, שמחיוף אומר כי סוגיית תווי הקנייה תצטרך להיות מובאת לפתחו של בית המשפט שידון בגורלה של רשת מגה, ואם ימונו נאמנים הם יצטרכו להציג לגבי כך פתרון הולם, במסגרת כל הסדר שייבחן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker