חברות הביטוח והבנקים ימשיכו להיות מעל החוק: לא יוכללו בחוק הגנת הצרכן

ההצעה, שהגישה חברת הכנסת קסניה סבטלובה, ביקשה לבטל את הפטור ההיסטורי שקיבלו הבנקים וחברות הביטוח מחוק הגנת הצרכן ■ סבטלובה: "אעלה את ההצעה במליאת הכנסת שם ההצבעה לא חשאית כדי שכלל הציבור יראה מי בעדו ומי לא"

רותי לוי
צבי זרחיה

ועדת השרים התנגדה להצעת החוק שהציעה לכלול את הגופים הפיננסים בחוק הגנת הצרכן, בדומה לשאר ענפי המשק.

הבוקר הראינו ב-TheMarker כיצד הציבור הישראלי אינו מקבל הגנה ראויה להתנהלות מול הגופים הפיננסים. הבנקים וחברות הביטוח זכו לפטור היסטורי מחוק הגנת הצרכן - כנראה החוק המשמעותי ביותר שמסדיר את היחסים בין עסקים ללקוחות פרטיים. במקום זה, הם כפופים לחוקים אחרים, שנחקקו לפני שלושה עשורים, ומאפשרים להם להתיש, להטעות ולנצל את מצוקת הצרכנים מבלי להיות חשופים לאכיפה משמעותית.

חוק הגנת הצרכן מספק הגנה טובה יותר לצרכנים, בעיקר באמצעות כלים של אכיפה אזרחית כמו פיצוי לדוגמא ללא הוכחת נזק. אך גם מכתיב דרכי התנהלות שחסרות התייחסות באסדרה על הגופים הפיננסים, למשל, הגבלת זמני ההמתנה למוקדי השירות הטלפוניים, חובת מסירת חוזה לעיון לפני החיוב, גילוי פרטים מהותיים בפרסומות ושיווק הטבות ומכירות מיוחדות.

ח"כ קסניה סבטלובהצילום: מוטי מילרוד

בהצעת החוק נכתב כי הרגולטורים כיום - בנק ישראל, המפקח על הבנקים והמפקחת על הביטוח נתונים בניגוד עניינים טבעי שכן הם אחראים ליציבותם הכלכלית של הגופים הפיננסים ולכן פעמים רבות יעדיפו יציבות כלכלית על פני טובת הצרכן. לפיכך, העברת הסוגייה הצרכנית של הסדרת היחסים בין הבנקים וחברות הביטוח לבין לקוחותיהם לידי הרשות להגנת הצרכן (האחראית לאכיפת חוק הגנת הצרכן) תחזק את כוחם של הצרכנים.

על הצעת החוק שהובילה חברת הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) חתמו חברי כנסת מכל הסיעות. אך כפי שהאמינו גורמים רבים, סיכוייה היו מזעריים בשל לובי חזק של חברות הבנקים והביטוח שכבר הצליח לטרפד הצעות דומות בעבר.

סבטלובה מסרה בתגובה: "הצעת התיקון לחוק הגנת הצרכן נפלה בוועדת השרים לחקיקה והוכיחה כי יש מי שהאינטרס הציבורי פחות חשוב לו וכי אינטרסים של טייקונים ובעלי הון גוברים. אמשיך לפעול למען כלל הציבור במדינת ישראל, ואעלה את ההצעה במליאת הכנסת שם ההצבעה לא חשאית כדי שכלל הציבור יראה מי בעדו ומי לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום