מתי יירדו המחירים של נופשוני בטן-גב?

לקראת קיץ של שיא: עלייה של 10% בטיסות ישראלים לחו"ל מתחילת 2015 ■ ירידות מחירים של חופשות באירופה הביאו לעלייה חדה בטיסות לחו"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשבועיים הקרובים ייצאו לחופשת הקיץ התלמידים בבתי הספר ובגני הילדים, ובענף התיירות משלימים את ההיערכות לרכבת האווירית של החופשות בחו"ל. לפי הערכות, קיץ 2015 יציג נתוני שיא ביציאות ישראלים לחו"ל, בהמשך למגמת העלייה ביציאות לחו"ל שנמשכת בשנים האחרונות.

אם בחודשי הקיץ של השנה שעברה, למרות מבצע צוק איתן שגרם לרבים מהישראלים לוותר על החופשות שלהם, נרשמה עלייה של 2% ביציאות לחו"ל של ישראלים לעומת התקופה המקבילה ב–2013 — הרי שאם הקיץ הקרוב יעבור בשקט ביטחוני, אין ספק שהעלייה תהיה חדה יותר. ההערכות האלה נשענות על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לחמשת החודשים הראשונים של השנה, שכבר מציגים את מגמת העלייה הברורה: 1.87 מיליון יציאות של ישראלים לעומת 1.7 מיליון יציאות בתקופה המקבילה אשתקד — עלייה נאה של 10%.

נכנסים לאוברדראפט כדי לצאת לחופש

חוף בצרפתצילום: רויטרס

הגידול בהיקף הטיסות של הישראלים הוא כבר מגמה נמשכת. ב–2014 יצאו 2.8 מיליון ישראלים לחו"ל, עלייה של 6% לעומת 2013, וגם נתון זה צפוי לעלות ב–2015 לנוכח הביקושים הגבוהים ונתוני תחילת השנה.

הסיבות לכך מגוונות: החל בירידות מחירים בחלק מהיעדים באירופה, כתוצאה מהגברת התחרות של טיסות הלואו־קוסט, וכלה ברצון האופייני "להתאוורר". ישראלים רבים מספרים שהם מוכנים לקחת הלוואות ולהיכנס לאוברדראפט בבנק, אך לא לוותר על החופשה בחו"ל. בנוסף, מתפתח טרנד של קיצור ימי החופשה, ויציאה לחופשות כמה פעמים בשנה. למשל, לחופשות סופי שבוע של שלושה לילות, שמחירן נמוך יותר מחופשות חמישה־שישה לילות שהיו נהוגות בעבר.

באופן מסורתי, המחירים של הטיסות ליולי יהיו זהים, או אף נמוכים יותר, מאלו של אוגוסט בגלל ביקושים נמוכים יותר. כך למשל, טיסה לארבעה לילות לרומא תעלה ביולי 380 דולר לעומת 575 דולר באוגוסט. טיסה לברצלונה תעלה 515 דולר ביולי לעומת 585 דולר באוגוסט דרך ארקיע, ואילו טיסה ללונדון ביולי תעלה 480 דולר, לעומת 665 דולר בחברת הלואו־קוסט איזיג'ט.

סמנכ"ל המסחר והשיווק של קבוצת ישראייר, גיל סתיו, "משדר אופטימיות", כהגדרתו לגבי תמונת מצב נסיעות הישראלים הקיץ לחו"ל. הוא מבחין בין שתי תקופות עיקריות למהלך עונת נסיעות הקיץ השנה: הראשונה מאמצע החודש (יוני) ועד אמצע יולי הבא; והשנייה, מאמצע יולי ועד סוף אוגוסט. תקופת הנסיעות הנוכחית (הראשונה) מתאפיינת, לדבריו, בנסיעותיהם של בודדים, של זוגות צעירים ללא ילדים, או כאלה שיש להם כבר ילדים גדולים. אלה מנצלים את מזג האוויר הנוח עדיין יחסית באירופה ואת רמת מחיר כרטיסי הטיסה הנמוכים לפני שיא עונת נסיעות הקיץ.

אריאל אטיאס, מנכ"ל חברת וואלה טורס, מציע למי שמתכנן לצאת בתחילת יולי לנופש בטן־גב ליעדים כמו רודוס וכרתים לחכות קצת עם ההזמנה שלו. "במחצית הראשונה של יולי המחירים צפויים לרדת ברגע האחרון. אתם תראו את זה בעיקר בהזמנות של סופי שבוע. הנופשונים מבוססים בעיקר על הזמנות של משפחות ובגלל שהילדים בתקופה הזו עדיין בקייטנות אז המחירים ירדו — זאת לעומת מחירי הנופשונים לאוגוסט, שכל מי שיזמין מעכשיו ירוויח כי המחירים צפויים רק לעלות".

"לעשות צ'ק אין עוד לפני ההגעה לנתב"ג"

כדי לאפשר היצע מושבים מספק לגידול הצפוי, מתוכנן גידול של כ–8% בהיצע טיסות הנוסעים הסדירות לישראל וממנה בקיץ הקרוב לעומת קיץ 2014. רשות התעופה האזרחית (רת"א) נתנה לחברות התעופה הפועלות בנתב"ג היתרי ההפעלה של 906 טיסות בממוצע מנתב"ג, לעומת 841 טיסות בממוצע לשבוע בקיץ 2014 שהופעלו מנתב"ג. הגידול הצפוי בהיצע הטיסות הוא בהמשך לגידול במהלך עונת קיץ 2013 ועונת קיץ 2014 בשיעור שנתי של כ–10% ו–11% בהתאמה.

רמת התחרות בין חברות התעופה בנתב"ג תחריף אף היא הקיץ. אחד המדדים לגידול ברמת התחרות בין חברות התעופה הוא מספר הקווים בהם מופעלות טיסות סדירות על ידי שלוש חברות תעופה או יותר במקביל. כמות היעדים האלה גדלה בהתמדה במהלך השנים האחרונות, בעונת קיץ 2015 ישנם 18 יעדים שבינם לנתב"ג יפעלו שלוש חברות ויותר — בהם ניו יורק, פריז, לונדון, רומא, וינה, ברצלונה ברלין, פראג, מילאנו, אמסטרדם, בריסל, סופיה, ורשה, לרנקה ואתונה.

ברשות שדות התעופה (רש"ת) מודעים ללחץ הרב שצפוי להיות בעונת הקיץ נתב"ג. מנהל נתב"ג, שמואל זכאי, ממליץ לבצע צ'ק אין עוד לפני ההגעה לנתב"ג, או בעמדות ה"קיוסקים" לרישום  עצמי לטיסה שהותקנו באולמות היוצאים. "עם הרישום העצמי לטיסה בבית, ניתן היום גם להוריד את אפליקציית TLV AIR PORT המכווינה את הנוסעים לחניות נתב"ג ולדלפקי הטיסה", 
אומר זכאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker