מדוע המועצה לצרכנות ממליצה לכם "לעבוד" על הוצאות הספרים בשבוע הספר?

פוסט מתחכם של המועצה לצרכנות מסביר לצרכנים כי הם יכולים לקנות ספר בשבוע הספר, לקרוא עד הסוף ולקבל את כספם בחזרה, ובדרך חושף את הפרצה שנותרה בסעיף הרוכלות בחוק הגנת הצרכן ביחס לאירועים כמו שבוע הספר ■ לאחר פניית העיתון המועצה הסירה את הפוסט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המועצה לצרכנות תעשה הרבה כדי לשעשע את קהל העוקבים שלה בעמוד הפייסבוק. אחרת, לא ניתן להסביר מדוע היא ממליצה להם לנצל לרעה את חוק הגנת הצרכן לקראת שבוע הספר.

בפוסט שפירסמה המועצה לפני כמה שעות בעמוד הפייסבוק שלה מופיעה תמונת המם הפופולרית של "ילד הצלחה" ועליה הכיתוב – "מסיים לקרוא ספר תוך 14 יום – מחזיר אותו ומקבל את הכסף בחזרה".

הפוסט מפנה למדריך שהכינה המועצה לקראת שבוע הספר ובו הזכויות של הצרכנים בהחזרת ספרים וביטול עסקות. במדריך, המועצה מבהירה לצרכנים כי בעסקה מסוג רוכלות – כמו מכירה בתערוכה או ביריד שבוע הספר, לשם העניין, הצרכנים זכאים להחזר כספי מלא בתוך 14 יום, ללא תנאים וללא דמי ביטול. כלומר, רכישה ביריד שבוע הספר מאפשרת לצרכנים להחזיר ספרים גם לאחר שנעשה בהם שימוש, ולדרוש את מלוא הכסף בחזרה. זאת בשונה מהתקנות החלות על חנויות הספרים, המחיבות אותן רק במתן זיכוי לרכישה בחנות, ורק כאשר הספר במצב חדש וללא שימוש.

המועצה לצרכנות היא חברה ממשלתית הממומנת במלואה מכספי המסים ועוסקת בתחום הגנת הצרכן - בין היתר באמצעות הסברה וטיפול בתלונות צרכנים. היא אמנם בקיאה ברזי החוק, אך הפרסום שלה התקבל בהפתעה אצל מוכרי הספרים. "האם המועצה מלמדת את הצרכנים איך לסדר את המו"לים? זה משוגע שהיא מפרסמת משהו כזה. זה לא הגיוני" אמר ל-TheMarker  ערן זמורה, מבעלי הוצאות כנרת-זמורה ביתן.

קוראים ומחזירים. הפוסט שהעלתה המועצה לצרכנות בפייסבוק

זיו כהן, מבעלי הוצאת סלע ספרים הוסיף: "הם ניסו להעביר מסר בצורה מצחיקה אבל יצאה להם הצעה חסרת טעם. המחוקק בטח לא התכוון שאנשים יקראו ספרים שרכשו מרצון ויחזירו אותם. זה מצער במיוחד כיוון שהירידים השנתיים הם הזדמנות חד פעמית למו"לים הקטנים, שלא מקבלים בולטות ברשתות, לפגוש את הקוראים ולמכור להם ספרים באופן ישיר. עבור מרביתנו, שבוע הספר הוא גם אירוע יקר, שולחן בודד עולה 7,500 שקל ולהוצאה כמו שלנו אין אפשרות כספית לממן דוכנים מעבר ליריד המרכזי בתל אביב".

"תקנות ביטול עסקה והחזר כספי החריגו במכוון מוצרים הניתנים לשכפול או הקלטה – ובהם ספרים. אך הן חלות רק על עסקאות בחנות" מסבירה עו"ד סלעית קולר, המתמחה בדיני הגנת הצרכן. "המועצה מתבססת על סעיף הרוכלות בחוק הגנת הצרכן שהוא סעיף חוק שגובר על התקנות והוא חל על כל עיסקות הרוכלות, שמכירת ספרים בדוכנים נכללת תחתן.

"בעבר היו החרגות בחוק הרוכלות שנוצלו לרעה כדי למכור לאוכלוסיות מוחלשות 'ספרי לימוד', 'תוכנות לומדה' וכדומה שלא היו נחוצים להם, ולא אפשרו להם לבטל את העסקה. בשל כך, התיקון בחוק היה נחוץ מאד, אך ברור שהמחוקק לא חשב על הסיטואציה השולית של שבוע הספר. במובן זה העצה של המועצה נכונה משפטית - אבל לא הוגנת", הוסיפה קולר.

המועצה לצרכנות הסירה את הפוסט לאחר פניית TheMarker ומסרה בתגובה: "הפוסט והתמונה של ילד שאפילו לא מסוגל לקרוא הועלו ברוח הומוריסטית כדי למשוך תשומת לב לסוגיית ביטול עיסקות שנעשות במהלך ירידים. משנוכחנו שההומור לא הובן כהלכה - הפוסט הוסר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker