מקפה לסופרמרקטים

אבי כץ מהמר על סופר קופיקס: "אני יכול להפסיד 10 מיליון שקל, או להרוויח 100 מיליון שקל"

האם יזם קופיקס יצליח איפה שאחרים נכשלו? ■ כץ: "האם זה יעשה אותי יותר עשיר? לא מעניין. יותר שמח? כן. לא כל יום זוכים לשנות שוק"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

אחרי שנכנס לתודעה הציבורית כמוביל מהפכת מחירי הקפה, אבי כץ לוקח הימור ופותח השבוע את הסניף הראשון של סופר קופיקס בתל אביב - סופרמרקט שימכור את כל המוצרים במחיר אחיד של חמישה שקלים.

מדובר בהרפתקאה לא קטנה, אם לוקחים בחשבון ששוק הסופרמרקטים סובל בשנתיים האחרונות מההאטה בצריכה. רשת מגה הפסידה כ-60 מיליון שקלים ברבעון הראשון של השנה, שופרסל רשמה הפסד תפעולי של 3 מיליון שקל במחזור של 2.82 מיליארד שקל, והרווחיות התפעולית של רמי לוי שיווק השקמה ירדה ב-22% לכדי 2.5% מהמחזור בלבד.

רק לפני חצי שנה נאלץ בעלי המשביר לצרכן, רמי שביט, להודות כי רשת הסופרמרקטים שהקים, COST365, נכשלה ומכר אותה לאחר שהניבה לו הפסד מצטבר של כ-35 מיליון שקלים. אחרי שנאלץ למכור את הרשת הודה שביט כי הסיבה העיקרית לכישלון הרשת היתה כוח הקנייה הקטן לעומת רשתות המזון הגדולות, מה שלא אפשר לו להציע מחירים נמוכים.

בדומה למקרה של שביט, גם לסופר קופיקס מכינים המתחרים קבלת פנים. אייל רביד, בעלי רשת ויקטורי, הודיע כי בכל סניף שלו הפועל ליד סניף שייפתח של סופר קופיקס הוא ימכור את אותם המוצרים שנמכרים בסופר קופיקס במחיר נמוך יותר של 4.90 שקלים. בינתיים מדובר בסניפי הרשת בתל אביב.

הסניף הראשון של סופר קופיקס יפתח ביום שלישי ברחוב הרצל בתל אביב. בחודשיים הקרובים יפתחו שלושה סניפים נוספים - ברחוב יגאל אלון בתל אביב, בפתח תקווה ובשכונת נווה אמירים בהרצליה, בהשקעה של כ-2.5 מיליון שקלים בממוצע לסניף.

אבי כץצילום: תומר אפלבאום

בכל החנויות יפעל קרון קפה של קופיקס. החנויות יהיו קטנות יחסית וישתרעו על פני כ-250 מ"ר, עם מגוון מצומצם של כ-700 פריטים, כשבכל קטגוריה יהיה בדרך כלל מוצר אחד. במגוון חסרים מוצרים מוכרים כמו קוקה קולה, קטשופ אסם או קפה טייסטרס צ'ויס.

כדי לעמוד בהצהרה של מחיר אחיד חלק מהמוצרים נמכרים בשתיים או שלוש יחידות ב-5 שקל, כמו 3 בקבוקי מים מינרליים עין גדי או שתי אריזות מילקי. בחלק גדול מהמוצרים מדובר באריזות קטנות מאלה שנמכרות בסופרמרקטים. בחלק מהמוצרים המחיר אטרקטיבי יותר: כמו לחם אחיד פרוס שמחירו המפוקח הינו 7.67 שקלים, במוצרים אחרים המחיר פחות אטרקטיבי, כמו אריזה מיוחדת של ארבעה גלילי נייר טואלט לילי בחמישה שקלים, מה שמגלם מחיר גבוה יחסית של 40 שקלים לאריזה בגודל הסטנדרטי של-32 שקלים.

לדברי כץ, "כל האנשים הולכים לישון כשהבטן שלהם מלאה. שוק המזון לא ייעלם. אם הם מפסידים וההם מפסידים וההוא לא כמו שהיה אז משהו צריך להשתנות. אנחנו לא ניתן פתרון ליותר מ-1% מהשוק, אבל גם 1% מהשוק זה 700 מיליון שקלים. לפני כמה שנים רשת טסקו הבריטית היתה גולת הכותרת של המקצועיות בענף וברבעון האחרון היא הפסידה מעל 6 מיליארד פאונד. זה אומר שעידן ה'תפוצץ עגלה ותזרוק חצי לפח' הלך מהעולם. היום מתחתנים מאוחר, תוחלת החיים ארוכה יותר, העולם עובר שינוי ואנחנו עוברים שינוי. הקנייה תעבור למרכז העיר ולאריזות קטנות ונוחות".

אתה לא חושש שתפסיד הרבה כסף בניסיון להצליח בתחום קמעונות המזון?

"אני יכול להפסיד בהרפתקאה הזאת 10 מיליון שקלים, זה מגודר. הלכתי על החלטה לפתוח פיילוט של ארבעה סניפים וזה עולה לי 10 מיליון שקלים כולל הכל. אם זה לא יצליח, הפסדתי 10 מיליון שקל, וזה לא יגמור אותי; אם זה יצליח הרווחתי 100 מיליון שקל. האם זה יעשה אותי יותר עשיר? לא מעניין אותי. האם זה יעשה אותי ליותר שמח? כן, לא כל יום אתה זוכה לשנות שוק".

כץ הסביר על המודל של הרשת, ואמר כי "אני הולך לעבוד על רווחיות גולמית של 22%-23%. השיטה היא שבכל סופר קופיקס יהיה קרון קפה, כך שזה שתי חנויות בחנות אחת. החנות הכי חלשה של קופיקס מוכרת 1,400 פריט ביום, כך שגם אם בקרון הקפה בסופר אני אמכור 1,000 פריטים ביום, שזה 25 אלף פריטים בחודש, אז מכרתי ב-125 אלף שקליבחודש. הרווח על המוצרים בקרון הקפה הוא 50%, אז אני ב-62.5 אלף שקל רווח - פחות מע"מ זה כ-50 אלף שקל בערך. מזה מורידים כ-30 אלף שקל שכירות, 4,000 שקל מסים, 4,000 שקל חשמל ועוד הוצאות ואני נשאר עם 4000 שקל רווח. מפה מספיק שאני אמכור רבע ממה שמצפים ממני ואני לא אפסיד".

אתה פונה לקהל יעד של צעירים במרכזי ערים, אבל החנויות לא יהיו פתוחות בשבתות. בנוסף, הן גם לא יהיו פתוחות למשך כל הלילה אלא רק עד השעה 23:00. זאת בעוד שמכירה בשבתות מהווה כ-25% ממחזור מכירות של סופרמרקט תל אביבי.

"יש מחיר ללא לעבוד בשבת, אבל כשעושים חשבון אז עושים מאזן. אני מהשבת הרווחתי יותר מאשר הפסדתי במאזן החיים שלי. לא הכל זה כסף בחיים. גם המלגזה וגם הקופה צריכות לנוח יום אחד".

סופר קופיקס ברחוב הרצל, תל אביבצילום: תומר אפלבאום

מכיוון שהתחייבת למחיר אחיד של 5 שקל, ברשת לא מוכרים סיגריות או בקבוקי אלכוהול, למעט בקבוקונים קטנטנים. גם אלה מוצרים שפונים לקהל היעד שלך ולא ימכרו בסניפי הרשת.

"ברגע שהחלטנו שאנחנו מוכרים הכל ב-5 שקל זה היה נשק ענק ששימש אותנו בכדי להצליח להוריד מחירים מול הספקים שאמרו לי תמכור ב-7-6 שקלים, ואני אמרתי להם שאין כזה דבר. אבל מצד שני זה גרם לכך שאנחנו לא יכולים למכור את כל המוצרים. השלמנו עם זה שלא יהיה אצלנו הכל ומי שקונה אצלנו יצטרך לקנות בעוד חנות".

כשהשקת את קופיקס התגאית בכך שהצלחת לגרום לחברה המרכזית למשקאות לאפשר לך למכור פחית קוקה קולה ב-5 שקל. את סופר קופיקס אתה פותח בלי למכור בכלל קוקה קולה. מה קרה?

"כשפתחתי את קופיקס התגאיתי שאני מוכר קוקה קולה ב-5 שקל, והיום אני מתבייש שאני לא מוכר בקבוק ליטר וחצי בסכום הזה, אבל אני מתבייש בשביל החברה. להערכתי, קוקה קולה לא רצו לשבור את המחיר שלהם. כל הרשתות כמעט מוכרות קוקה קולה בהפסד. אני העדפתי למכור מוצרים של טמפו, הם לא פחות טובים".

מה המוצר שהכי היית רוצה למכור ברשת ולא הצלחת?

"קוקה קולה".

המתחרים של סופר קופיקס טענו כי המודל של הרשת בעייתי. "לדעתי הקונספט הזה לא יצליח. הוא מקבל יחסי ציבור אבל ברגע שההתלהבות הראשונית תשכח לא יהיה לזה זכות קיום", אמר רביד, שמפעיל גם סניפי דיסקאונט בתל אביב.

לדברי בכיר ברשת מזון אחרת, המפעילה גם חנויות בתוך הערים, "התל-אביבי שרואה משחק בערב ספורט בערב עם חברים רוצה סיגריות, אלכוהול, גלידת בן אנד ג'ריס, מגוון של בירות, עוגיות שוות – כל זה לא נמצא שם. גם לגבי הסניפים שיפתחו בהמשך מחוץ לתל אביב, משפחות צעירות לא יקנו קפה רד מאג באריזת 50 מ"ג.סיגריות, אלכוהול, וגלידות מהווים כ-30% מהמכר של חנות תל אביבית ממוצעת והמכירות בסופשבוע מהוות 25-30%."

עם זאת, תמיר בן שחר, מחברת היעוץ "צ'מנסקי בן שחר", טען כי קיים צורך ברשת כמו סופר קופיקס. לדבריו, "הקונספט הזה מתאים כהמשך להתנהגות של הצרכן הישראלי החדש-ישן ולמרכזי הערים, שם ישנה אוכלוסייה גדלה של משפחות קטנות. זו תהיה עוד אלטרנטיבה שמזהה את הצורך הקיים בזול ובקטן ובהחלט יש לזה מקום. היום אנשים לא עורכים פעם אחת בחודש קנייה גדולה כמו פעם. כל אחד ממשקי הבית קונה ביותר מחנות אחת ובכמה הזדמנויות שונות. עם זאת, ההצלחה של הרשת תיקבע לפי המגוון שהיא תציע ולפי רמת המחירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker