נחתם הסכם "תעלת הימים" בין ישראל לירדן; ארגונים ירוקים: יש פתרון פחות בזבזני

לפי המתווה, העלויות הן כ-200 מיליון דולר למתקן התפלה ועד 400 מיליון דולר לצינור הולכת המים לים המלח מים סוף

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

ישראל וירדן חתמו היום על הסכם מפורט שיוציא לדרך את פרויקט "תעלת הימים". החתימה התבצעה בצד הירדני של ים המלח. הפרויקט כולל הקמת מתקן התפלה בעקבה, והזרמת מים לירדן ולישראל. התמלחת (העודפים המלוחים) יוזרמו לים המלח. במסגרת ההסכם יתבצעו חילופי מים, והירדנים והפלסטינים יוכלו לקבל מים מישראל. ארגונים ירוקים מתנגדים לפרויקט, וטוענים כי ישנו מיתווה אחר ,יעיל יותר ופחות בזבזני, כמו הזרמת המים לירדן.

על פי ההסכם, תוקם מינהלת משותפת שתגבש מכרז לזכיין ותוציא אותו לדרך. ההערכות הן כי תחילת העבודות להקמת מתקן ההתפלה יהיו בעוד כשנה וחצי, והנחת הצינור תחל בעוד כשלוש שנים.

בדצמבר 2013 נחתם מיזכר הבנות ישראלי, ירדני ופלסטיני להקמת תעלת הימים. החתימה הנוכחית היא רק מול ירדן. ישראל והרשות הפלסטינית יוכלו לחתום על הסכם נפרד - אם האחרונים ירצו לממש את הזכות שהעניקה להם ישראל להשתמש במים מהמערכת הישראלית.

השר לשיתוף פעולה אזורי, סילבן שלום, יחתום על ההסכם מול מקבילו הירדני בטקס נציגים משתי המדינות. ההסכם שנחתם יסדיר את מערכת היחסים בין ישראל לממלכת ירדן בכל הנוגע ליישום השלב הראשון של הפרויקט, שכולל הקמת מתקן התפלה צפונית לעקבה, שיספק מים לאזור הערבה בישראל ועקבה בירדן, ויעביר את התימלחת לים המלח בצינור שאורכו כ-200 ק"מ מים סוף לים המלח ההולך ומתייבש. במסגרת ההסכם יוחלפו בצפון הארץ מים מישראל, ויועברו לעמאן בירדן. במקביל, ייערך מחקר וניטור של השפעת מיהול המים על ים המלח, וכן השפעות סביבתיות נוספות.

החתימה על ההסכם להתנעת פרויקט "תעלת הימים"צילום: המשרד לשיתוף פעולה אזורי

שלום אמר בתגובה: "מדובר בהסכם החשוב והמשמעותי ביותר מאז הסכם השלום עם ירדן. זהו שיאו של שתוף פעולה פורה וטוב מאוד בין המדינות, שיסייע לשקם את ים המלח, וייתן פתרונות לבעיית המים הירדנית ובעיות המים בערבה".

מתקן התפלה בעקבה יוקם בשיטת BOT, שעיקרה פרסום מיכרז ליזם פרטי שיקים ויתפעל את המתקן, ואחרי תקופה שתיקבע יעבירו לממשלות. ההשקעה המשוערת בהקמתו היא 200 מליון דולר. ישראל וירדן התחייבו לרכוש ממנו כמויות מים מינימליות. מידי שנתיים ניתן יהיה לבחון את הגדלת ההתפלה וההזרמה לים המלח. השליטה בכמויות ההתפלה וההזרמה תהיה בידי ירדן.

המתקן ישאב בשלב ראשון 200 מליון קוב בשנה מים סוף. 80 מליון קוב יהפכו למי שתיה, והשאר יוזרמו לים המלח. ירדן תרכוש 30 מליון קוב לשימוש עצמי בעקבה וישראל 30-50 מליון קוב. בתמורה, תספק ישראל לעמאן מי שתיה מהצפון בכמות של כ-50 מיליון קוב. בנוסף, לפלסטינים ניתנה אפשרות לרכוש 30 מליון קוב מישראל.

הצינור יונח בשטח ירדן ויהיה באורך 180 קילומטרים. מבדיקה שנערכה על ידי הבנק העולמי עולה כי הזרמה של כ-400 מליון קוב לים המלח לא תזיק לסביבה. עם זאת, בשלב הראשון הוסכם על הזרמה של 120-100 מיליון קוב בצינור לבדיקת ההשלכות על ים המלח. עלות הנחת הצינור נאמדת ב-250 מליון דולר, ועם הגדלת הקיבולת שלו על ידי צינורות נוספים צפויה ההשקעה להגיע ל-400 מליון דולר.

ארגונים ירוקים הביעו התנגדויות לפרויקט בשלל נימוקים מגוונים מאז עלה על שולחן הדיונים. בחלקם הביעו חשש משינויים במרחבים אקולוגיים של ים המלח והערבה, ואילו חלקם הציע חלופות.

בתגובה להצהרות אודות התנעתם המחודשת של פרוייקט תעלת הימים והסכם חילופי המים עם ירדן, אמר מנכ"ל אקופיס ידידי כדור הארץ מזה"ת, גדעון ברומברג, כי "חבל שהממשלה בוחרת לכרוך את הסכם חילופי המים בין ישראל וירדן, שהוא כה חיובי ומועיל, עם הכרזות חסרות שחר אודות השקת תעלת הימים, שעה שדבר זה אינו ריאלי. כמו כן, אם אכן תוקם תעלת הימים, הרי שהיא תסב נזק סביבתי בלתי הפיך לים המלח. אנו מברכים על כך, שבעקבות עתירה לבג"צ שהוגשה הבוקר, השר שלום נסוג מכוונתו להעביר את המים מהכינרת לירדן באמצעות צינור הרסני ויקר, ומוכן עתה לשקול את חלופת העברת המים דרך נהר הירדן חלופה זו בעלת ערך סביבתי גדול יותר, עלותה הכלכלית פחותה, היא תאפשר את שיקום נהר הירדן ותניע צמיחה במיזמי תיירות באיזור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker