בדיקת TheMarker |

טיפולי שיניים - איזה קופת חולים הכי משתלמת?

קופות החולים מבטיחות לממן חלק ניכר מהעלויות למצטרפים לרובד הביטוחי העליון שלהן ■ בדיקה שערכנו מגלה שמכבי שלי היא המשתלמת ביותר ■ כתבה שנייה בסדרה

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי לוי

פרק השיניים אמור להיות הבשורה הגדולה של הביטוחים הנוספים שמציעות , והוא אחת הדרכים שלהן לצקת תוכן ברבדים הביטוחיים ה"יוקרתיים" והיקרים יותר - כמו ו. בבדיקה שביצענו השבוע ניסינו לבחון אם אכן משתלם לעבור לרובד הביטוחי העליון בקופות החולים במטרה להבטיח טיפולי שיניים זולים במשך השנה.

טיפולי השיניים הם השירות הרפואי היחיד, למעט סיעוד, שלא נכלל בסל הבריאות והם ממומנים במלואם מכיסם הפרטי של האזרחים. לפי נתוני הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (), טיפולי שיניים מהווים את ההוצאה השנייה בגודלה מסך ההוצאה הפרטית של משקי בית בישראל על בריאות, שמגיעה ל-741 שקל בחודש בממוצע - שליש מההוצאה הפרטית על בריאות. מחקרים מהשנים האחרונות גילו כי מסיבה זו, מוותרים ישראלים רבים, רובם מאוכלוסיות חלשות, על טיפולי שיניים.

במסגרת הבדיקה סקרנו את הטיפולים השכיחים ביותר בחלוקה לשלוש קטגוריות: טיפולים מניעתיים, כמו ניקוי אבן ופלורידציה; טיפולים משמרים, כמו סתימות וטיפולי שורש; וטיפולים משקמים, המאפיינים את קבוצת הגיל העיקרית שצורכת שירותי שיניים, 64-45 שנים, ובהם כתרים, עקירות, תותבות ושתלים. לבסוף, בדקנו עלויות שגרתיות של צילומים וכן קבלת רופא במסגרת עזרה ראשונה בחירום, מעבר לשעות הפעילות של הקופות.

צילום: גטי אימג`ס

ניתוח הממצאים מראה כי הביטוח המנצח הוא "מכבי שלי": למרות הפרמיה הגבוהה, הקופה מחזירה את ההשקעה כמעט מהסתימה הראשונה.

1. 
טיפולים מניעתיים

טיפולים מניעתיים הם טיפולים שגרתיים המומלצים לכלל הלקוחות. הטיפול המשמעותי ביותר בסעיף זה כלל אינו מתבצע אצל רופא השיניים, אלא אצל שיננית. בהתאם להמלצה לבקר אצל שיננית אחת לחצי שנה, מעניקות קופות החולים מכבי, מאוחדת ולאומית למבוטחי שירותי הבריאות הנוספים (שב"ן) שני ביקורים מוזלים בשנה קלנדרית.

קופת חולים כללית מציעה את הפתרון המוצלח ביותר בהקשר זה - ראשית, מכיוון שהיא מעניקה טיפול ניקוי אבן ראשון בחינם ולא שניים מוזלים, כך שההטבה מגיעה ללקוח במלואה, גם אם אינו נשמע להמלצות, ומשמשת תמריץ להגיע לשיננית. בנוסף, המחיר לבדיקה שנייה נמוך בכללית - 137 שקל, בעוד שהתעריפים של שני טיפולי שיננית שנתיים בקופות האחרות הם 192-164 שקל.

עלויות טיפולי שיניים בקופות החולים השונות

2. 
טיפולים משמרים

טיפולים משמרים לשיניים, כשמם כן הם, נועדו לשמור על השן הטבעית ולמנוע את עקירתה. הטיפולים השכיחים בסעיף זה הם סתימות וטיפולי שורש. בכל הנוגע לביטוחים הפופולריים ביותר, עליהם נמנים מרבית מבוטחי השב"ן (כללית מושלם, מכבי מגן זהב, מאוחדת עדיף ולאומית זהב), הרי שהפערים בין הקופות שוליים לאדם הנזקק לטיפול בודד וחד-פעמי, בוודאי נוכח השונות בגובה הפרמיה הביטוחית: כשהטיפול זול, הפרמיה הביטוחית גבוהה יותר. מחיר סתימה כסופה פשוטה נע בין 126 ל-149 שקל; מחיר סתימה לבנה, המתאימה מסיבות אסתטיות לשיניים הקדמיות, נע בין 157 ל-204 שקל. עלות טיפול שורש קדמי נעה בין 391 ל-500 שקל.

הפערים עבור טיפולים משמרים ממשיים בעיקר בשני הרבדים היוקרתיים של כללית ומכבי: בכללית פלטינום שתי הסתימות, הכסופה והלבנה מתומחרות ב-82-54 שקל, ובמכבי שלי - 20 שקל בלבד לכל סל הטיפולים המשמרים. למעשה, במכבי מספיקות שתי סתימות או טיפול שורש בודד כדי להצדיק מעבר בין הרבדים הביטוחיים.

כך למשל, החיסכון בטיפול שורש טוחנות בין מכבי מגן זהב למכבי שלי הוא 718 שקל. הפער בפרמיה הביטוחית השנתית, כולל תוספת על תקופת האכשרה של חצי שנה (ההמתנה הנדרשת כדי ליהנות מתנאי התוכנית) הוא 765 שקל. זאת, מבלי להביא בחשבון כי תוכניות הפרימיום כוללות הטבות נוספות מעבר לטיפולי שיניים, כמו בדיקות הריון (כפי שפורסם ב-22 בדצמבר 2014 ב-TheMarker), רכישת משקפיים וטיפולי התפתחות לילדים.

3. 
טיפולים משקמים

כאשר שן נפגמת בצורה ניכרת, או חסרה, מציעים רופאי השיניים כמה טיפולים לשחזור או להחלפת השן. בין הטיפולים המשקמים נכללים כתרים, תותבות, עקירות והשתלות שיניים. מדובר בטיפולים יקרים מאוד, והם זוכים להנחות משמעותיות ברבדים העליונים, כללית פלטינום ומכבי שלי.

תותבת, למשל, מתומחרת בביטוחים הפופולריים בקופות ב-3,483-2,589 שקל. בכללית פלטינום ובמכבי שלי העלות היא 1,838–1,956 שקל - נמוך משמעותית. זה אולי המקום לציין כי תוכנית מאוחדת שיא אינה מעניקה לחבריה כל הטבה בפרק טיפולי השיניים על פני הרובד התחתון של הקופה מאוחדת עדיף, לפחות לא ב-21 הטיפולים השכיחים שנדגמו. בטיפול היחיד שבו נמצא פער לטובת תוכנית מאוחדת שיא - שתל -הוא לא כיסה את תוספת הפרמיה השנתית.

המסקנה המתבקשת היא כי ללקוחות קופת החולים מכבי וכללית, הנזקקים לטיפולי שיניים משמרים וטיפולי שיקום, מומלץ לעבור לרובד הביטוחי העליון. זה אינו פתרון בזק, שכן כללית דורשת מחבריה 12 חודשי המתנה במעבר בין הרבדים כדי ליהנות מההטבות בתוכנית הפלטינום, ומכבי דורשת שישה חודשי המתנה. לכן, ביטוח זה מומלץ רק למי שיודע כי הוא צורך שירותי שיניים באופן אינטנסיבי, או ללקוחות שמוצאים יתרונות נוספים בתוכניות אלה בנושאי בריאות אחרים.

את מי משרת מחירון טיפולי השיניים של קופות החולים

מה יותר קשה מסתימה ויותר כואב מטיפול שורש? ככל הנראה לבצע סקר שוק והשוואת מחירים בין טיפולי השיניים בקופות החולים. מחירוני הקופות המצויים באתריהן השונים באינטרנט נועדו, ככל הנראה, רק לסמן וי על דרישת הרגולטור לשקיפות, אך הקופות עושות ככל שעל ידן לעמעם את המידע - לצרכן הסביר אין הרי כל דרך להתמצא במונחים המקצועיים.

כך, למשל, מה שבקופה אחת מכונה "שחזור מחומר מרוכב" הוא בקופה אחרת "סתימה לבנה". קל וחומר בניואנסים. מסתבר, למשל, שיש סתימה עם משטח אחד, סתימה עם שניים ואף יותר. מה הלקוח הפרטי יודע על זה? בקופת חולים כללית מצאנו במחירון שני תעריפים תחת המונח "עקירה", כשלא ברור מה ההבדל ביניהן. וזה בלי לדבר על כל השירותים שפשוט אינם מופיעים במחירון הגלוי של הקופה, כמו טיפול סילוק אבן אצל השיננית בכללית.

לבסוף, מתברר כי חלק מהקופות כלל אינן נצמדות למחירון שהן מפרסמות באתריהן. כך במקרה של קופת החולים מאוחדת. כאשר פנינו למאוחדת לצורך הכתבה התבקשנו לשים לב כי הם, ורק הם, מעניקים שירות בדיקות בחירום בחינם (בדיקה ומרשם בלבד, לא כולל טיפול). לדברי מאוחדת, דווקא טיפולי החירום, שהם הנדרשים ביותר על ידי המבוטחים - וניתנים כאשר הכי כואב ואין זמן להשוות מחירים - מתומחרים ביוקר בקופות האחרות.

בקופות האחרות מדובר בעלות של 156-74 שקל לבדיקת עזרה ראשונה מחוץ לשעות הפעילות של המרפאות. ואולם במחירון שהופיע באתר מאוחדת השירות "החינמי" לבדיקת שיניים בחירום דווקא עולה כסף, ולא מעט - 152 שקל לבדיקה מחוץ לשעות הפעילות.

במאוחדת טענו בתגובה כי את המחיר האמיתי מקבלים הלקוחות בפנייה טלפונית. מדובר בפרקטיקת "מתחת למדף", שמוכרת אולי יותר מעידן האי־תחרות בשוק הסלולר.

בעקבות הפנייה שלנו הבטיחו בקופה לשנות את הצגת הדברים באתר.

ממשרד הבריאות לא התקבלה תגובה באשר לחוקיות של המהלך עד למועד סגירת הגיליון.

כך בדקנו

הבדיקה נערכה ב-30-28 בדצמבר. כדי לייצר בסיס השוואה הוגן בוצעה הבדיקה על פלח האוכלוסייה הרלוונטי ביותר עבור טיפולי השיניים - מבוטחים בגילי 64-45, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מחירוני הקופות כללו מאות בדיקות, פעמים רבות ללא אחידות בשמות ובחלוקה לניואנסים שאינם מובנים לקורא הסביר. נבחרו, אם כן, הטיפולים השכיחים ביותר לאוכלוסייה הנבדקת. כל הנתונים אומתו מול הקופות לפני הפרסום.

הפרמיה השנתית הממוצעת נועדה לתת לקורא אינדיקציה לגבי פערי העלויות של הרבדים הביטוחיים השונים, בהנחה שהלקוחות נוטים להישאר בקופה אחת.

הכתבה מתפרסמת ככתבה שנייה בסדרת הכתבות של TheMarker הסוקרות את ביטוחי הבריאות המשלימים בקופות החולים, לאחר . בהמשך נסקור פרקים נוספים בביטוחי הקופות כמו ניתוחים, בריאות הנפש וביטוחים סיעודיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker